۷ بنای تاریخی در آذربایجان شرقی تعیین عرصه و حریم شدند

۷ بنای تاریخی در آذربایجان شرقی تعیین عرصه و حریم شدند

دبیرستان پروین (توحید) که یکی از بناهای دوران پهلوی است و به شماره ۱۱۲۶۱ در تاریخ دهم بهمن سال ۱۳۸۳ در فهرست میراث ملی ثبت شده است. این دبیرستان در تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، نرسیده به چهار راه ۱۷ شهریور واقع شده است.  

کلیسای انجیلی به شماره ۲۲۵۸۹ در تاریخ هفتم مرداد سال ۱۳۹۸ به ثبت ملی رسید و اکنون نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری ابلاغ شده است.

مدرسه مموریال در سال ۱۳۱۸ خورشیدی، مثل تمام مدرسه‌های خارجی در ایران تعطیل شد. پس از آن به نام دبیرستان پروین و بعد از انقلاب اسلامی به دبیرستان توحید تغییر نام داده شد و زمین آن مدرسه به چندین مدرسه دیگر و حتی مغازه و ملک مسکونی تبدیل شد، اما هنوز ساختمان اصلی مدرسه مموریال باقی است.

خانه گاسپاریان متعلق به دوره پهلوی اول به شماره ۱۰۲۸۰ در تاریخ دوم آبان ماه ۱۳۸۳ به ثبت ملی رسید. این خانه در تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، کوچه مستشار دوم، پلاک ۱۴۲ واقع شده است.

این حمام متعلق به دوره قاجار است و در شرق شهر جلفا قرار دارد. حمام شامل سربینه، گرمخانه و تأسیسات جنبی است. اعیانی این حمام بیش از ۵۰۰ متر مربع است. فرم طاق‌ها و گنبدها و ستون‌های سنگی شامل ته ستون، ساقه ستون و سرستون مقرنس‌کاری شده که حکایت از شیوه معماری دوره قاجار دارد. قوس‌ها و گنبدهای دهنه رختکن و سربینه و دیگر تأسیسات حمام وسیع است. گنبد مرکزی رختکن، رفیع و وسیع بوده و روی چهار ستون سنگی مقرنس‌کاری خوش‌تراش قرار دارد. گنبد مرکز گرم‌خانه روی چهارستون سنگی قرار دارد و اطراف آن با هشت گنبد عرقچین پوشش شده است.

ساختمان‌های گمرک جلفا که به شماره ۱۱۶۷۷ در ۲۴ اسفند سال ۱۳۸۳ به ثبت رسیده و قدمت آن به دوره پهلوی می‌رسد، از دیگر آثاری است که منطقه جلفا تعیین عرصه و حریم و محدوده آن به استاندار آذربایجان شرقی ابلاغ شده است.

خانه‌ای متعلق به انجمن خیریه ارامنه تبریز به شماره ۱۰۳۴۴ در تاریخ یکم مهرماه سال ۱۳۸۲ به ثبت ملی رسید. این خانه در تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، کوچه ارک، پلاک۷ واقع شده است.

۷ بنای تاریخی در آذربایجان شرقی تعیین عرصه و حریم شدند

به گزارش ایسنا، این ابلاغیه‌ها از سوی عزت‌الله ضرغامی خطاب به زین‌العابدین رضوی خرم مطابق با بند ۱۲ ماده ۳ قانون اساسنامه سازمان میراث‌ فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ و مواد مربوطه از قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ و نظام‌نامه اجرایی آن، صورت گرفته است.

ساختمان خلیفه‌گری که به شماره ۲۵۲۳ در یکم آذرماه سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی قرار گرفت، از آثار دوران قاجار و در تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، جنب پاساژ ارک واقع شده است.

حمام جلفا که در جنب اداره گمرک واقع شده و به شماره ۲۵۲۰ در تاریخ یکم آذرماه سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ثبت شده، از جمله این آثار است که نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری آن به استاندار آذربایجان شرقی ابلاغ شده است.

۷ بنای تاریخی در آذربایجان شرقی تعیین عرصه و حریم شدند

در یکی از این نامه‌ها، نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مربوط به دو اثر فرهنگی، تاریخی واقع در شهرستان جلفا که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، ابلاغ و تاکید شده است: محدوده حریم آثار تحت حفاظت و نظارت این وزارت است و هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر، برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

۷ بنای تاریخی در آذربایجان شرقی تعیین عرصه و حریم شدند

۷ بنای تاریخی در آذربایجان شرقی تعیین عرصه و حریم شدند

ضرغامی همچنین در نامه‌ای دیگر به استاندار آذربایجان شرقی، نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مربوط به پنج اثر ملی فرهنگی تاریخی دیگر در این استان را به این شرح ابلاغ کرده است:

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری هفت اثر ملی را به استاندار آذربایجان شرقی ابلاغ کرد.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1401072715360/%DB%B7-%D8%A8%D9%86%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%B1%D9%82%DB%8C-%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B9%D8%B1%D8%B5%D9%87-%D9%88-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF

۷ بنای تاریخی در آذربایجان شرقی تعیین عرصه و حریم شدند

۷ بنای تاریخی در آذربایجان شرقی تعیین عرصه و حریم شدند

گفته می‌شود قدمت اولیهٔ این مدرسه احتمالا به دوره قاجار برسد. در اطلاعات دیگری از این مدرسه با عنوان «مموریال» نام برده شده است؛ نخستین دبیرستان تبریز که توسط آمریکایی‌ها در همین محل بنا شد. این دبیرستان در سال ۱۲۶۰ خورشیدی (۱۸۸۱ میلادی) توسط آمریکایی‌های مقیم تبریز تأسیس شده بود.