۳ رشته منسوخ شده صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد احیا می‌شوند

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد افتتاح نمایشگاه صنایع دستی در ۱۵ غرفه، جشنواره صنایع دستی ۲۰ خرداد ماه، افتتاح دو کارگاه صنایع دستی در یاسوج و گچساران، نشست با هنرمندان و فعالان صنایع دستی استان، پیاده روی خانوده تا تپه نورالشهدای یاسوج، تجلیل از فعالان صنایع دستی و برگزاری روز شهرهای استان به مناسبت هفته صنایه دستی را از مهمترین برنامه های هفته صنایع دستی در سطح استان عنوان کرد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ناشناخته بودن صنایع دستی برای کشورها، پایین بودن کیفیت بعلت کیفیت پایین مواد اولیه، نداشتن برند و نداشتن توانایی فعالان این حوزه برای رقابت از جمله دلایل نداشتن صادرات در حوزه صنایع دستی استان هستند.

بهنیا زاده در خصوص مهمترین مشکلات حوزه صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: نداشتن بازارچه دائمی صنایع دستی، نبود کارگاه تکمیلی ریسندگی، رنگ رزی، بافندگی، شور و پرداخت، و دارکشی، ورود مواد اولیه بی کیفیت از سایر استانها، بیمه نبودن هنرمندان و صنعتگران از مهمترین مشکلات حوزه صنایع دستی این استان هستند.

۳ رشته منسوخ شده صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد احیا می شوند

بهنیازاده تاکید کرد: سالانه دو تا چهار هزار متر مربع صنایع دستی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود و بخشی از این تولیدات در استان و بخشی نیز در سایر استان‌های کشور به فروش می رسد.

گفتنی است که از ۱۷ تا ۲۲ خرداد ماه به هفته صنایع دستی و ۲۰ خرداد نیز در تقویم به نام روز صنایع دستی نامگذاری شده است.

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: سه رشته منسوخ شده صنایع دستی این استان احیا می‌شوند.

وی اظهارکرد: صادرات صنایع دستی از استان کهگیلویه و بویراحمد نداریم بلکه بصورت چمدانی به کشورهای هندوستان، ارمنستان و ترکیه انجام می شود.

وی اظهارکرد: لباس محلی، دست بافته های داری و صنایع دستی و چرم دوزی با دست به ترتیب بیشترین تولیدات صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد را به خود اختصاص داده اند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: جاجیم بافی، گلیم مشته، نمدبافی و گلیم نقش برجسته صنایع دستی منسوخ شده این استان بودند که با تلاش‌های صورت گرفته احیاء شدند. همچنین در برنامه داریم که سه رشته صنایع دستی شامل؛ نی چیت بافی، سیاه چادربافی و نمکدان بافی که از صنایع دستی استان هستند را احیاء کنیم.

وی بیان کرد: لباس های محلی استان کهگیلویه و بویراحمد پوشش مناسب، تنوع رنگی و قیمت مناسبی دارند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402031710662/%DB%B3-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%AE-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D9%87%DA%AF%DB%8C%D9%84%D9%88%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D8%A8%D9%88%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF

« مهنوش بهنیا زاده»، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد که به همراه «داریوش بهروزی» کارشناس حوزه صنایع دستی استان پیش از ظهر روز چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ در آستانه ۲۰ خرداد ماه روز صنایع دستی از دفتر ایسنای کهگیلویه و بویراحمد در شهر یاسوج بازدید کردند، افزود: ۳۵هزار نفر در حوزه صنایع دستی این استان شناسایی شده و فعالیت دارند که بیشتر فعالان این بخش در شهرستان های کهگیلویه، بویراحمد، دنا و گچساران هستند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: طی ۱۵ تا ۲۰ سال پیش تعداد معدودی در زمینه چرم دوزی فعالیت می کردند که طی سال های اخیر بیش از ۱۰۰۰ نفر در این زابطه فعال شده اند.

بهنیازاده افزود: دلالان و واسطه ها در حوزه صنایع دستی سود و منفعت را می برند و تولیدات و محصولات صنایع دستی این استان به نام سایر استان‌ها بفروش می رسد و صادر می شود بطوریکه گبه تولیدی استان به نام استان فارس، قالی و قالیچه ابریشمی تولیدات استان به نام استان‌های مشهد و قم و گلیم نیز به نام استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان صادر و فروش می شود.

وی ادامه داد: حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر بیمه شده صنایع دستی در استان کهگیلویه و بویراحمد هستند.