گنبد و گلدسته‌های مسجد جامع خرمشهر آسیب دیده‌اند

طرح توسعه و استحکام‌بخشی مسجد جامع خرمشهر در سال ۱۳۹۴ آغاز شد و اکنون نیز این مسجد به ‌عنوان قطب فرهنگی خرمشهر شناخته می‌شود.

مسجد جامع خرمشهر بیمارستان می‌شود

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401102113811/%DA%AF%D9%86%D8%A8%D8%AF-%D9%88-%DA%AF%D9%84%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9-%D8%AE%D8%B1%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF

گنبد و گلدسته‌های مسجد جامع خرمشهر آسیب دیده‌اند

مسجد جامع خرمشهر در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

مسجد جامع را می‌توان تنها بنایی دانست که بدون شاخص‌های تاریخی و معماری در کنار سایر مکان‌های معماری تاریخی در ایران همواره می‌درخشد و مورد توجه قرار گرفته است. این مسجد دارای نمای آجری و حدود هزار مترمربع کاشی آیات خشتی و ۷۷۰ مترمربع کاشی‌کاری معرق و دارای ۲ گلدسته با ارتفاع ۲۸ متر از کف زمین و ۲ گنبد بزرگ و کوچک است که گنبد بزرگ و گلدسته‌ها با کاشی معرق تزیین شده‌اند.

سجاد پاک‌گهر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه مسجد جامع زیر نظر اوقاف است تاکید کرد: با توجه به اینکه برخی از کاشی‌کاری‌های گلدسته این مسجد شکسته و ریزش پیدا کرده و لازم است تامین اعتبار و عملیات مرمت و استحکام‌بخشی این مسجد در اسرع وقت توسط اداره اوقاف و زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: این مسجد در میان هزاران مسجد دیگر در کشورمان نقش اثربخشی در طول دوران دفاع مقدس داشته به ‌طوری که اگر این مسجد نبود در همان روزهای نخست خرمشهر به اشغال دشمن درمی‌آمد.

گنبد و گلدسته‌های مسجد جامع خرمشهر آسیب دیده‌اند

تن مسجد جامع خرمشهر هنوز زخمی است

مسجدی که قلب مقاومت ملت ایران است

این مسجد یکی از تنها ساختمان‌هایی بود که در این شهر و پس از بازپس‌گیری خرمشهر به صورت نیمه‌سالم باقی ‌مانده بود و همچنین به دلیل اینکه مسجد در زمان مقاومت و قبل از اشغال مرکز فرماندهی و تدارکات و گردهمایی مدافعان شهر بود لقب نماد مقاومت را به خود گرفت.

با همین موضوع:

مسجد جامع خرمشهر از قدیم یکی از مراکز اصلی شهر خرمشهر بوده به طوری که این مرکزیت را پس از پایان جنگ ایران و عراق و تخریب کامل شهر خرمشهر و بازسازی دوباره آن نیز حفظ کرده ‌است.

ایسنا/خوزستان سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خرمشهر می‌گوید: برخی از کاشی‌کاری‌های گنبد و گلدسته‌های مسجد جامع خرمشهر آسیب دیده‌اند و نیاز به مرمت دارند.