گردنه‌ای که در عبور از آن، حیران می‌شوید

احداث تونل دوم حیران با هدف کاهش بار ترافیکی

گردنه حیران که زمستان های سردی دارد، در محور مواصلاتی آستارا به اردبیل به عنوان شریان حیاتی در ارتباط استان های اقتصادی گیلان و اردبیل نقش مهمی ایفا می کند و تعریض و دو بانده کردن آن برای تسهیل حجم بالای تردد خودروهای سبک مسافران و سنگین ترانزیتی ضروری است. امتداد این محور مواصلاتی مهم از شهر مرزی آستارا تا تونل منتهی به حوزه استحفاظی استان اردبیل یک جاده پرپیچ وخم است و مسیر یاد شده به طور کلی شامل گردنه ها و پیچ های متعددی می‌باشد به طوری که اکبر اکسیر شاعر مطرح و طنزپرداز کشور و استان گیلان در یکی از کتاب های شعر خود درباره گردنه حیران می‌گوید، “از گردنه حیران که می‌گذرم مار می شوم”.

توسعه زیرساخت های گردشگری در حیران

ایسنا/گیلان گردنه کوهستانی حیران آستارا به عنوان محور ارتباطی مهم استان های گیلان و اردبیل از مسیرهای پر تردد شمال غرب کشور است که از مناظر طبیعی خیره کننده ای برخوردار است.

ترافیک وسایل نقلیه جاده حیران که در حال حاضر در مرحله طرح ملی آسفالت و لکه گیری قرار دارد، به علت گردشگرپذیر بودن شهرهای آستارا و اردبیل، در فصل های بهار و تابستان به طور چشمگیری افزایش می یابد و مسیر فوق به دلیل کم عرض بودن و حجم بالای تردد خودروها همواره تصادفات ناگواری را شاهد است و متاسفانه برخی از سوانح جاده ای آن به جرح و فوت رانندگان و مسافران منجر می شود.

وی ادامه داد: گردنه حیران از جاذبه های بکر شهرستان مرزی آستارا و استان گیلان است و زیرساخت های گردشگری آن با مشارکت دولت و بخش خصوصی تکمیل می‌شود.

به گزارش ایسنا، امید می رود هر چه زودتر با تکمیل و بازگشایی تونل دوم حیران در محور مواصلاتی و مهم استان های گیلان و اردبیل، تردد در این محور پرتردد و اقتصادی شمال غرب کشور تسهیل و گامی بلند در راستای مانع زدایی در مسیر توسعه و عمران منطقه زیبای حیران و تردد راحت و ایمن گردشگران با خودروهای شخصی و به دور از ترافیک های طولانی پایان هفته برداشته شود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402042515771/%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%A8%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D9%86-%D8%AD%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D8%AF

ترافیک در گردنه حیران

فرماندار آستارا تصریح کرد: دولت برای توسعه زیرساخت های آب، برق و گاز در منطقه حیران شهرستان مرزی آستارا اقدامات خوبی انجام داده و به رونق گردشگری کمک کرده است.

گردنه‌ای که در عبور از آن، حیران می‌شوید

مطابق اعلام استانداری اردبیل مطالعات احداث تونل دوم حیران به طول ۶۵۰ متر و با ورودی ها و خروجی ها به طول ۲۲۰۰ متر که از سوی مسئولان و دستگاه های متولی در این استان همسایه گیلان از سال ۹۷ آغاز شده بود، از تیر ماه ۹۹ مراحل اجرایی آن با هدف کاهش بار ترافیکی از ۳۰ کیلومتری خروجی شهر اردبیل و ۱۲ کیلومتری شهر نمین به سمت آستارا آغاز شده و در حال انجام است.

عنایت رضایی‌پور افزود: آستارا یکی از مهمترین و ارزشمندترین مناطق توریستی استان گیلان به شمار می آید که برای توسعه و گسترش صنعت گردشگری از توانایی های قابل توجهی برخوردار است.

روستای گردشگر پذیر حیران با ۲۲۰۰ هکتار مساحت در ۳۰ کیلومتری آستارا در فصل های مختلف سال همواره میزبان گردشگران داخلی و خارجی است. این روستا از یک سو به جنگل های انبوه و از سوی دیگر به رودخانه مرزی آستاراچای در مرز استان گیلان و جمهوری آذربایجان منتهی می شود.

در مقطعی از عملیات اجرایی پروژه، به علت ریزش کوه در مدخل تونل مشکلاتی به وجود آمد اما با تمهیدات اندیشیده شده برطرف و مسیر کار پیمانکار به طور کامل باز شد و عملیات اجرایی بدون وقفه و به سرعت از سمت استان های گیلان و اردبیل ادامه دارد. در ماه های گذشته عملیات اجرایی احداث تونل دوم حیران توسط استان اردبیل شتاب گرفته و حفاری تونل نیز روند مطلوبی دارد.

فرماندار آستارا در این رابطه در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به زیبایی های این منطقه بکر و دیدنی کشور، اظهار کرد: آستارا دارای مکان های زیبای گردشگری و توریستی است که هر بیننده‌ای را به وجد آورده و از حضور خود در این مکان های مختلف احساس رضایت و لذت می کند.

شوق تماشای گردنه حیران زیبا باعث شده است تا با ایجاد تله کابین توسط بخش خصوصی، گردشگران از فراز آسمان و در فصول مختلف سال بویژه بهار، تابستان و پاییز به این معجزه طبیعی نگاه کنند. هتل ها و اقامتگاه های متعددی در گذر از گردنه حیران فعالیت دارند و طعم ترش و شیرین تمشک های آبدار و عسل ناب و شیر بلال هایی که بر دستان نوجوانان روستاهای مسیر گردنه کوهستانی حیران به سرنشینان خودروهای عبوری تعارف می شود به همراه نوشیدن چای در طبیعت، زیبایی این منطقه را دوچندان می کند.

گردنه‌ای که در عبور از آن، حیران می‌شوید

حیران و تونل آن در مواقعی که مسافران و گردشگران زیادی از استان های همجوار آن تردد می کنند، دچار گره های ترافیکی طولانی مدت و خسته کننده می شود. کارشناسان پلیس راه ترافیک گردنه حیران و تونل آن را بیشتر مربوط به روزهای تعطیل می دانند و طبق رصد آنها، مسافران و گردشگران زیادی از استان های اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و کردستان در ایام تعطیل و فصل های بهار و تابستان از تونل گردنه حیران به مقصد شهرهای مختلف ساحلی استان سرسبز گیلان گذر می کنند.

گردنه‌ای که در عبور از آن، حیران می‌شوید