گردشگری را از ترسِ نفوذ بیگانه محدود نکنید

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه ـ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ در دیدار با علی دارابی ـ قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی و شورای مدیران معاونت میراث فرهنگی ـ پیشنهاد کرد: معاونت میراث فرهنگی برای افزایش سواد میراثی، آشنایی افکار عمومی و اطلاع مسؤولان و روحانیون از میراث تمدنی و فرهنگی کشور، «راهیان میراث فرهنگی» را مشابه راهیان نور و راهیان پیشرفت، راه‌اندازی کند.

خسروپناه همچنین گفت: نباید از ترس این‌که نفوذی توسط اتباع بیگانه در گردشگری به وجود آید صنعت گردشگری را محدود کنیم؛ چرا که احتمال نفوذ در هر قشر، صنف و نهادی متصور است، آیا باید از بیم نفوذ، آن‌ها را تعطیل کرد؟ در حوزه میراث فرهنگی محتاج نظریه هستیم نباید دو قطبی و دوگانگی ایجاد کنیم. ایران و اسلام تداوم تاریخی هویت ما ایرانیان است. حکیم توس فردوسی بزرگ برون‌داد تفکر ایرانی ـ اسلامی است. در حوزه میراث فرهنگی باید امر آموزش، معرفی و تبلیغ به طور جدی دنبال شود. استادان دانشگاه، نخبگان، روحانیون و رسانه‌ها نقش مهمی در این امر دارند.

او افزود: مهم‌ترین وظیفه و ماموریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن است که “کلان نظریه” خود در سه حوزه ماموریتی را مبتنی بر حکمت اسلامی و پیوند ایرانیت و اسلامیت ارائه کند تا در شورای عالی انقلاب فرهنگی بتوانیم به سند ملی میراث فرهنگی کشور کمک بایسته‌ای داشته باشیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401111712773/%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D9%86%D9%81%D9%88%D8%B0-%D8%A8%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF-%D9%86%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF

در این دیدار که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور جمعی از مدیران میراث فرهنگی کشور برگزار شد، علی دارابی ـ قائم مقام ضرغامی و معاون میراث فرهنگی ـ با بیان جایگاه و اهمیت ایران فرهنگی و قدمت تاریخی آن به پیشتازی ایرانیان در عرصه علم و دانش و خدمات آن‌ها به جامعه جهانی اشاره کرد و افزود: در نقشه مهندسی فرهنگی و نیز سند علمی کشور وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.

گردشگری را از ترسِ نفوذ بیگانه محدود نکنید

دارابی، حمایت مؤثر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تدوین سند ملی میراث فرهنگی کشور را خواستار شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، راه‌اندازی «راهیان میراث فرهنگی» مشابه راهیان نور را پیشنهاد کرد و با اشاره به اوضاع گردشگری کشور گفت:‌ نباید از ترس این‌که نفوذی توسط اتباع بیگانه در گردشگری به وجود آید صنعت گردشگری را محدود کنیم.