گردشگران پشت در بسته مسجد رنگونی‌ها

مسجد رنگونی‌ها به سبک معماری شبه قاره هند با گچ‌بری‌هایی زیبا و برجسته و آرایه‌هایی سیمانی و منحصر بفرد دارای شبستان، حیاط اصلی و مأذنه و در پیشانی بنا نقشینه‌ای منقش به آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» است. متولی مسجد، شیخ عبدالرشید مندل بود و امامین جماعت آن شیخ قادری‌هندی، حاج‌آقا رنگونی و سپس محمد اسلم راجا بودند.

امیری تصریح کرد: با وجود اینکه آبادان یکی از شهرهای معروف کشور است و همواره بازدیدکننده و گردشگر دارد اما همچنان مسؤولان در زمینه توسعه امکانات گردشگری این شهرستان اقدامات مؤثری انجام نداده‌اند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401072513412/%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B4%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF-%D8%B1%D9%86%DA%AF%D9%88%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7

این دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به تخریب و نابود شدن خانه بچاری‌ها و شکرچیان و همچنین برخی دیگر از بناهای تاریخی آبادان تصریح کرد: متأسفانه رها شدن، نبود مرمت و توجه کافی به این بناها از سمت مسؤولان مربوطه باعث شده تا شاهد از بین رفتن و نابودی بناهای تاریخی ارزشمند استان خوزستان باشیم.

به گزارش ایسنا، سال ۱۱۲۹ شمسی پالایشگاه آبادان به عنوان اولین واحد تصفیه نفت ایران و مرکز عمده صدور فرآورده‌های نفتی در نیم‌کره شرقی آغاز به کار کرد. با مطرح شدن آبادان به عنوان یکی از شهرهای صنعتی هزاران تبعه انگلیسی، هندی و پاکستانی به این شهر مهاجرت کردند. از نخستین گروه‌هایی که به آبادان آمدند کارکنان پالایشگاه رنگون پایتخت کشور برمه و عمدتاً رنگونی‌الاصل و مسلمان بودند. به همین لحاظ درصدد تأسیس عبادتگاه در زمین‌های شرکت نفت برآمدند و بالاخره با موافقت این شرکت ساخت مسجد به دست کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان آغاز و در سال ۱۲۹۹ خورشیدی بنای آن نهاده شد.

او با اشاره به اینکه مسجد رنگونی‌ها در گذشته مرمت شده تأکید کرد: مرمت و بازگشایی این بنای ارزشمند به دلیل ویژگی‌های شاخص و معماری بی‌نظیر می‌تواند در جذب گردشگران داخلی و خارجی مؤثر باشد.

احمد امیری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: این جاذبه تاریخی به روی گردشگرانی که آبادان را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند بسته است و فقط در مناسبت‌های خاص و ایام نوروز گردشگران می‌توانند از این مسجد دیدن کنند.

گردشگران پشت در بسته مسجد رنگونی‌ها

ایسنا/خوزستان یک دوستدار میراث فرهنگی درخصوص وضعیت مسجد رنگونی‌ها واقع در آبادان گفت: این بنای تاریخی نیاز به مرمت دارد و با شرایط فعلی در واقع امکان بازدید گردشگران از مسجد رنگونی‌ها فراهم نیست.