کودکان در کاخ نیاوران با مفاهیم موزه و میراث‌فرهنگی آشنا می‌شوند

در ویژه برنامه دادارچه که با همکاری موزه ملی علوم و فناوری ایران در مجموعه نیاوران اجرا می‌شود، علاقه‌مندان، قصه‌های محیط‌زیستی را به گویش‌های محلی می‌شنوند و در کنار آن می‌توانند از بازی‌های علمی این موزه بهره ببرند. 

همه علاقه‌مندان به دنیای کودکی می‌توانند تا ۲۲ مهرماه همزمان با هفته ملی کودک همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۶ به مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند. این مجموعه تا ساعت ۱۷ فعال است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84906652/%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%81%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%88-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF

در ویژه برنامه قصه‌های ملل که با همکاری گروه راز گردونه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ اجرا می‌شود، کودکان در قالب قصه و بازی با داستان عروسک‌های سنتی ژاپنی به نمایش درآمده در موزه کوشک احمدشاهی، آشنا می‌شوند. همچنین ایستگاه نقاشی کودکان در دومین روز از هفته ملی کودک در این موزه اجرا می‌شود.

مجموعه نیاوران با هدف تعامل با دیگر موزه‌ها و نهادها با همکاری کمیته ملی موزه‌های ایران و چند موزه شهر تهران در ۱۸ مهر میزبان کودکان خواهد بود.

همچنین تور پرنده‌نگری و گیاه‌شناسی ویژه کودکان با معرفی تنوع زیستی باغ تاریخی نیاوران با همکاری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران ۱۸ مهرماه میزبان کودکان می‌شود.

دقایقی با عروسک‌های کشور آفتاب با رونمایی از عروسک‌های سنتی ژاپنی از گنجینه موزه کوشک احمدشاهی و چرخ ریسک با نمایش گزیده کتاب‌های کودک از گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران دیگر نمایشگاه‌هایی است که در طول هفته کودک پذیرای علاقه‌مندان است.

همچنین با هدف آشنایی کودکان با میراث‌فرهنگی و نحوه حفاظت از آن، منتخبی از فیلم و پویانمایی با موضوع میراث‌فرهنگی در این نمایشگاه پخش خواهد شد. نمایش برگ‌هایی از شاهنامه فردوسی از گنجینه این موزه از دیگر برنامه‌هاست.

کارگاه قصه‌گویی برای کودکان با محوریت آثار موزه‌ای با همکاری گروه راز گردونه در ۲۰ مهر از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در موزه جهان نما اجرا خواهد شد تا کودکان با آثار سالوادور دالی هنرمند اسپانیایی و از پیشگامان سبک سورئالیسم در موزه جهان‌نما آشنا شوند.

اجرای ویژه برنامه خیمه شب‌بازی سنتی ویژه کودکان دیروز و امروز با همکاری خانه موزه خیمه شب‌بازی ایران از دیگر برنامه‌هاست.

کارگاه نقاشی کودک و موزه نیز تا ۱۸ مهر در موزه خودروهای اختصاصی نیاوران میزبان کودکان خواهد بود.

روایت قصه‌های ملل برای کودکان 

کاخ موزه اختصاصی نیاوران با رویداد اتاق کودکی به استقبال کودکان دیروز و امروز می‌رود. در این رویداد مجموعه‌ای از آثار کودکانه موجود در گنجینه این موزه به نمایش در می‌آید و در کنار آن، خاطرات کودکان دیروز با تماشای منتخبی از کارتون‌های قدیمی در قاب تصویر زنده می‌شود. 

همچنین طومار مهر و دوستی موزه دوستی فرهنگ ملل با شعار کودک، مهر، دوستی برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال در این روز گشوده می‌شود تا آن‌ها با ثبت دل‌نوشته‌ها و نقاشی‌هایشان روی طومار، قصه دوستی‌های ماندگار را هم بشنوند. 

اجرای ویژه برنامه کودک و شاهنامه به مناسبت هفته ملی کودک

والدین کودکان و افراد بزرگسال نیز می‌توانند در کنار لذت بردن از دنیای کودکی فرزندان در مجموعه نیاوران، از نمایشگاه‌های مکتب هنری سقاخانه، گزیده آثار هنرمندان مکتب سقاخانه از گنجینه موزه های مجموعه نیاوران در تالار آبی، نمایشگاه پیامبر نور، گزیده آثار مذهبی از گنجینه موزه‌های مجموعه که از رحلت تا ولادت حضرت محمد (ص) در موزه کوشک احمدشاهی برگزار شده و همچنین نخستین جشنواره هنرهای تجسمی دست‌ها را بشنو که با همکاری انجمن ناشنوایان ایران در گالری هنر برپا شده، بازدید کنند.

ویژه برنامه کودک و شاهنامه با محتوای شاهنامه‌خوانی برای کودکان و همچنین اجرای نقالی در مدح حضرت رسول (ص) به مناسبت ولادت آن حضرت توسط کودک نقال در کاخ موزه اختصاصی نیاوران، برنامه‌های اجرایی در روزهای پایانی هفته کودک است.

رویداد اتاق کودکی برگزار می‌شود

به‌گزارش  ایرنا از روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران، کودکان در هفته کودک به همراه خانواده‌های خود می‌توانند از  امروز تا ۲۲ مهر با حضور در موزه‌ها حال و هوای کودکی را در این مجموعه تجربه کنند. کاخ نیاوران ویژه برنامه‌های مختلفی را به مناسبت روز جهانی و هفته ملی کودک تدارک دیده است.

کودکان در کاخ نیاوران با مفاهیم موزه و میراث‌فرهنگی آشنا می‌شوند

در ادامه برگزاری نخستین جشنواره کتآب با موضوع آب میراث ملموس و ناملموس در مجموعه نیاوران، کتآب‌های خلق شده به‌دست بچه‌های ۴ تا ۱۶ ساله به‌مناسبت هفته ملی کودک در نمایشگاهی در کاخ موزه اختصاصی نیاوران به نمایش در می‌آید تا در قالب یک مسابقه کتابخوانی در این هفته، توسط بچه‌ها خوانده و داوری شود تا در نهایت نسخه‌های برگزیده، چاپ و به کتاب‌فروشی‌ها راه پیدا کند. این آثار توسط برگزیدگان مرحله اول این جشنواره زیر نظر استادان بنام ادبیات کودک و نوجوان خلق شده است.