کشف کاخ ۴۵۰۰ساله در عراق

گیرسو، یکی از نخستین شهرهای شناخته شده در تاریخ بشر است که توسط سومریان باستان ساخته شد. سومریان باستان در فاصله ۳۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد نوشتن را اختراع کردند، نخستین شهرها را ساختند و نخستین قوانین حقوقی را ایجاد کردند. این شهر باستانی نخستین‌بار ۱۴۰ سال پیش کشف شد، اما در این مکان غارت و حفاری‌های غیرقانونی صورت گرفته است.

سومری‌ها در منطقه باستانی مدیترانه شرقی بین‌النهرین سکونت داشتند و بسیاری از پیشرفت‌های فناوری از جمله اندازه‌گیری زمان و همچنین نوشتن به لطف آن‌ها حاصل شد.

سومری‌ها چه کسانی بودند؟

کشف کاخ ۴۵۰۰ساله در عراق

کشف کاخ ۴۵۰۰ساله در عراق

سومری‌ها پیشگامان باستانی بودند و در زمینه نوشتن، نوشتن ادبیات، سرودها و نیایش‌ها پیشرفت کردند. آن‌ها نخستین شهرهای شناخته شده را ساختند. آن‌ها همچنین در چندین نوع فناوری موجود از جمله چرخ، گاوآهن و ریاضیات به پیشرفت دست پیدا کردند. «حماسه گیلگمش» که قدیمی‌ترین اثر ادبی جهان محسوب می‌شود و پنج شعر سومری را شامل می‌شود، از جمله یادمان‌های سومری‌هاست.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، ‌ باستان‌شناسان پروژه «گیرسو» بقایای یک کاخ سلطنتی سومری و مجموعه معبدی را در شهر باستانی «گیرسو»، واقع در استان «ذی‌قار» کشور عراق کشف کردند.

باستان‌شناسان با کاوش در عراق بقایای یک کاخ سلطنتی سومری و یک معبد را کشف کردند.

«کاخ پادشاهان» ‌ شهر باستانی و سومری «گیرسو» ‌ که در جنوب عراق امروزی واقع شده است سال گذشته توسط باستان‌شناسان بریتانیایی و عراقی کشف شد. باستان‌شناسان در این شهر باستانی، بیش از ۲۰۰ لوح به خط میخی کشف کردند که سوابق اداری شهر باستانی در آن‌ها ثبت شده است.

نخستین دیوارهای خشتی این کاخ سال گذشته کشف شد و از آن زمان تاکنون در «موزه عراق» واقع در بغداد نگهداری می‌شود.

در کنار کشف کاخ و الواح، معبد اصلی متعلق به «نینجیرسو» (Ninĝirsu)، ایزد سومری نیز شناسایی شد.

دکتر «سباستین ری»، سرپرستی پروژه کشف این کاخ ۴۵۰۰ ساله را در عراق امروزی بر عهده داشت. کاخی که گمان می‌رود کلید اطلاعات بیشتر در مورد یکی از نخستین تمدن‌های شناخته شده را در برگرفته باشد.

«فیشر» ‌ بیان کرد: همکاری بین موزه بریتانیا، هیأت دولتی آثار باستانی و میراث عراق و موزه گتی نشان‌دهنده یک روش جدید و مهم برای ایجاد پروژه‌های مشترک میراث فرهنگی در سطح بین‌المللی است. ما خوشحالیم که بازدید امروز می‌تواند گرامی‌داشت اکتشافات اخیر باشد و به تعهد بلندمدت موزه بریتانیا به حفاظت از میراث فرهنگی عراق، حمایت از تحقیقات نوآورانه و آموزش نسل بعدی باستان‌شناسان عراقی در گیرسو ادامه دهد. در حالی که امروزه دانش ما از جهان سومری محدود است، فعالیت در گیرسو و کشف کاخ و معبد گمشده، اطلاعاتِ بالقوه‌ قابل توجهی برای درک ما از این تمدن مهم، روشن کردن گذشته و اطلاع‌رسانی به آینده، دارد.

  «هارتویگ فیشر» ـ مدیر موزه بریتانیا ـ محوطه این شهر باستانی واقع در جنوب عراق را یکی از جذاب‌ترین مکان‌هایی عنوان کرد که او تاکنون از آن بازدید کرده است.

سومریان باستان ممکن است به اندازه مصریان یا یونانیان باستان به عنوان یک تمدن مشهور شناخته شده نباشند، اما به گفته دکتر «تیموتی پاتس» ـ مدیر موزه گتی ـ، گیرسو احتمالاً یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستانی در جهان است که افراد بسیار کمی درباره آن اطلاع دارند.

سومری ها ساکنان سومر بودند که نخستین تمدن شناخته شده در منطقه تاریخی بین‌النهرین، واقع در جنوب عراق امروزی است. بر اساس شواهد باستان‌شناسی، آن‌ها در هزاره چهارم قبل از میلاد حدود دوازده دولت‌شهر ساخته‌اند. گیرسو، که در عراق واقع شده است، برای نخستین‌بار ۱۴۰ سال پیش کشف شد و از این جهت مهم بود که برای نخستین‌بار وجود تمدن سومری را به جهان نشان داد و همچنین برخی از حیاتی‌ترین بناهای بین‌النهرین را آشکار کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401113022050/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%DB%B4%DB%B5%DB%B0%DB%B0%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82

سومری‌ها چه چیزهایی را ابداع کردند؟ ‌

این کشف در نتیجه «پروژه باستان‌شناسی گیرسو»، صورت گرفته است که در سال ۲۰۱۵ به رهبری موزه بریتانیا و توسط موزه گتی مستقر در لس آنجلس راه‌اندازی شد.