کشف مومیایی یک نوجوان – ایسنا

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402020502049/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86

این محوطه باستان‌شناسی که با نام «Cajamarquilla» شناخته می‌شود، خانه ویرانه‌های چهار هرم و سایر ویرانه‌های تاریخی همچون دیوارهایی شبیه به هزارتو است. این محوطه در حقیقت پس از «چان چان»‌ واقع در شمال «پرو»، دومین شهر بزرگ آجری این کشور محسوب می‌شود.

باستان‌شناسان با کاوش در پایتخت کشور «پرو» ‌مومیایی یک نوجوان را کشف کردند.

«پرو» که بیشتر به دلیل وجود ارگ باستانی اینکاها به نام «ماچوپیچو» ‌ شناخته می‌شود، خانه فرهنگ‌های مختلف «پیشاهیسپانیک» بوده که قرن‌ها پیش از ظهور امپراتوری اینکا در این منطقه زندگی می‌کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، کاوش باستان‌شناسان کشور «پرو» (در آمریکای جنوبی) در دامنه کوهستان‌های «لیما» ‌ به کشف یک مومیایی به قدمت بیش از ۱۰۰۰ سال منجر شد.

مومیایی این فرد که احتمالا در زمان مرگ، نوجوان بوده است داخل یک مقبره زیرزمینی و درحالی کشف شد که پارچه‌های مخصوص خاکسپاری دور آن پیچیده شده بود.

مومیایی‌ای که اخیرا کشف شده است به نوجوانی تعلق دارد که بین ۱۱۰۰  تا ۱۲۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد و احتمالا از تمدن «لیما» یا «ایچما» ‌ بوده است. این مومیایی در فاصله ۲۰۰ متری نخستین مومیایی کشف‌شده در این محوطه باستان‌شناسی پیدا شده است.

به گفته باستان‌شناسان، این مومیایی درحالی کشف شده که تقریبا سالم باقی مانده است.