کرمانِ ۴ فصل با ۸ اثرِ جهانی چشم یاری به سفر دولت دارد

وی اظهار داشت: ساماندهی، حمایت، هدایت، نظارت و توانمندسازی تولید کنندگان بومی صنایع دستی و نیروهای متخصص، حمایت از هنرمندان و فعالان خلاق و نو آور، راه اندازی موزه صنایع دستی و سایر موزه های تخصصی به همراه آموزش برای افزایش توان رقابت، تولید و تجارت، همچنین استفاده از نیروهای متخصص و صاحب نظر در حوزه های آموزش، برنامه ریزی و سیاست گذاری بخش دولتی و خصوصی صنایع دستی استان کرمان برای رونق صنایع دستی پیشنهاد می شود.

فریدون فعالی افزود: افزایش قابلیت های سایت های ثبت جهانی استان، کمک به زیرساخت های گردشگری، پیشنهاد طرح برای اجرا در مناطق مختلف مثل روستاها و سایت های گردشگری، تکمیل موزه جیرفت و ساماندهی موزه های استان از جمله مصوبات  پیشنهادی سفر آیت‌الله رییسی به کرمان است.

وی اظهارداشت: با توجه به شرایط و ظرفیت های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، یگان امداد و حفاظت از میراث فرهنگی باید تقویت شود که این مساله با توجه به گستردگی و پهناوری استان حتما نیاز به برنامه ریزی و بودجه دارد.

کرمانِ ۴ فصل با ۸ اثرِ جهانی چشم یاری از سفر دولت دارد

وی ادامه داد: تبدیل کاوانسرای های بلااستفاده در بازار کرمان مانند کاروانسرای کوزه گران، هندوها، آب انبار گنجعلی خان، بازار قلعه محمود و غیره به بازارچه های تولید و فروش محصولات صنایع دستی استان کرمان نیز از دیگر مطالبات اصلی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی استان محسوب می شود.

نبود همکاری بین بخشی

حال و در آستانه سفر هیات دولت به استان کرمان، بخش گردشگری شاید بیش از هر بخش دیگری نیازمند توجه است و این توجه هم تنها تخصیص اعتبار برای مرمت آثار تاریخی یا بهره برداری های مختلف از آثار میراثی نیست؛ که آن هم صدالبته لازم است اما آنچه از نظر کارشناسان بیش از هرچیز اهمیت دارد، ترویج فرهنگ گردشگرپذیری در همه اجزای دولتی، خصوصی و مردمی استان است؛ عزمی که همت مضاعف می طلبد و نگاه ویژه زیرا کرمان صرفنظر از اقلیم منحصربه فرد که هرزمان از سال چهارفصل را در آن واحد در خود دارد، آثار تاریخی گسترده و نیز صنایع دستی بسیار را در دل نگه داشته است.

محقق حوزه صنایع دستی کرمان ادامه داد: ولی متاسفانه امروزه هنرمندان این حوزه با چالش های مختلفی دست و پنجه نرم می کنند که بدون شک ماحصل نبود  بسترسازی، ظرفیت سازی، تسهیلگری، حمایت و سیاستگذاری درست و اصولیِ متولیان دولتی این حوزه در استان کرمان است.

وی با اشاره به اینکه ما ده ها کاروانسرا در سطح استان داریم که باید احیا شوند افزود: قلعه اردشیر و قلعه دختر کرمان ۲ اثری  هستندکه با قدمت افزون بر سه هزار ساله سال هاست به حال خود در میان زباله ها و ورود بی ضابطه افراد و خودروها رها شده اند و هر سال بیشتر آسیب می بینند؛ وعده های فروانی تاکنون مسئولان برای مرمت و احیای این دو قلعه منحصربه فرد خاکی داده اند و حتی مراسم رسمی برای مرمت آن گرفته اند اما باید رفت و حال نزار آن را از نزدیک دید و به حال آن غصه خورد.

این هتلدار کرمانی با بیان اینکه ۳۰ نیرو در مجموعه تحت مدیریتش مشغول به کار هستند ادامه داد: ماهیانه باید حق بیمه برای مجموع این نیروها تا ۸۰ میلیون تومان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنم؛ می طلبد که وزارتخانه نیز برای هر هتل ۱۰ نفر سهم پرداخت حق بیمه دولتی را در نظر بگیرد.

میراثی زخمی از بی‌توجهی 

وی با بیان اینکه در اداره هر هتل دستکم ۴۰ نفر به کار گرفته می شوند و این جایگاه باید مورد حمایت دولت قرار گیرد افزود: تاکنون نه شهرداری نه دیگر ادارات هیچ حمایتی نداشته اند؛ علاوه بر آن مسئولان گردشگری هم حمایتی نداشته اند زیرا بروکراسی های(کاغذبازی) میراث فرهنگی برای دریافت تسهیلات به زحمت و وقتش نمی ارزد.

کرمان با وجود بناهای بسیار فراوان تاریخی گران‌سنگ در کنار محوطه های باستانی متعدد مجموعه پر تعدادی از زیبایی ها و ارزش های فرهنگی دیار کریمان را شامل می شود که باوجود همه اقدامات انجام شده با کم توجهی و معضلات مهمی مانند کمبود اعتبارات دست و پنجه نرم می کند.

حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  استان کرمان با سابقه درخشان و ظرفیت های گرانبها و متعدد از مهمترین بخش هایی محسوب می شود که ضمن اینکه در این خطه حرفه‌های زیادی برای گفتن دارد، چالش ها و موانع مختلفی را نیز پیش روی خود می بیند.

وی تاکید کرد: در قانون بصراحت بیان شده که ارگان های دارای بناهای ارزشمند و ثبت ملی باید مرمت و احیا شوند ولی متاسفانه روز به روز این بناها نابود و به فراموشی سپرده می شوند؛ از رییس جمهور می خواهیم در سفر خود حتما  تصمیم هایی برای مرمت و حفظ این بناها بگیرند.

این سرمایه گذار حوزه گردشگری تاکید کرد: نخستین نیاز، مکان مناسب و استاندارد برای اقامت است و هر چه در این بخش از سرمایه گذاری حمایت بیشتری شود، حضور گردشگر و رونق اقتصادی برای سایر بخش های مرتبط را افزایش می دهد و امیدواریم مسئولان ارشد دولت در سفر خود به کرمان تصمیم های حمایتی مناسبی اتخاذ کنند.

این درحالی است که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به مصوبات سفر آتی رییس‌جمهور به استان کرمان می گوید: یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه برای این سفر پیشنهاد کردیم که پس از کارشناسی ۳۶۰ میلیارد تومان در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصوب شده است.

صنعت هتلداری چرا حمایت نمی شود؟

بروکراسی های میراث

وی تاکید کرد: مهمترین درخواست هنرمندان صنایع دستی استان کرمان از رییس جمهور در سفر به کرمان فراهم آوردن بهبودی شرایط اقتصادی، رفاهی و اجتماعی برای فعالان و هنرمندان این حوزه است که بتواند آرامش، رضایت، رفاه، درآمد، اشتغال و بهبودی فضای کسب وکار را در حوزه فرش و سایر صنایع دستی این استان به همراه داشته باشد.

سیستانی ادامه داد: حمایت دولت یا صنایع بزرگ استان از کارگاه های صنایع دستی، تخصیص اعتبارات ملی و استانی برای معرفی توسعه و ترویج صنایع دستی به منظور دستیابی به بهبودی شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هنرمندان و فعالان و تجار حوزه فرش و صنایع دستی استان کرمان، برگزاری نمایشگاه رویدادهای تخصصی و حرفه ای برای معرفی و فروش محصولات صنایع دستی، هنرمندان و صادرکنندگان استان ضرورت دارد.

هشت اثر ثبت جهانی شامل  ارگ سترگ و تاریخی بم، باغ سحرانگیز شاهزاده، روستای شگفت‌انگیز و دستکند میمند در شهربابک، بخشی از بیابان عظیم لوت و قنات های پر آب و حیات‌بخش گوهرریز جوپار، اکبر آباد و قاسم آباد بم، استان کرمان را بر قله آثار ثبت جهانی کشور نشانده اند و این هفت اثر را بگذارید در کنار گلیم شیرکی پیچ سیرجان که به همراه روستای دارستان و این شهرستان عنوان دهکده جهانی را از آن خود کرده است.

کرمانِ ۴ فصل با ۸ اثرِ جهانی چشم یاری از سفر دولت دارد

ابراهیمی اظهار داشت: بحث دیگر، مسجد صاحب الزمان(عج) است که علاوه بر وجود جاذبه های طبیعی و نیز وجود آرامگاه شهید سردار سلیمانی، می توان جاذبه چند منظوره در آنجا ایجاد کرد اما در اینجا قبرستان توسعه پیدا کرده و محوطه های باستانی پیرامون ساماندهی نشده و رها شده است.

وی افزود: گردشگری کرمان از ناشناخته بودن جاذبه های آن برای گردشگران رنج می برد، در قدم اول تبلیغات برای جذب گردشگر بسیار اهمیت دارد و سپس باید زنجیره ای از خدماتی که گردشگران باید دریافت کنند در استان ایجاد شود که این نیاز به برنامه ریزی و استفاده از شیوه های مدرن نیازمند است.

هدایتی خاطرنشان کرد: گردشگری در کرمان نیاز به حمایت جدی از طرف مسئولان برای سرمایه گذاری در این بخش دارد و دستگاه های مختلف باید در این زمینه طبق برنامه مدون و کلان همکاری کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه بحث مرمت بناهای تاریخی باید توجه شود خاطرنشان کرد: بسیاری از اماکن و خانه های تاریخی رها شده اند که دلیل مهم آن علاوه بر کمبود اعتبار، این است که بین بخش های خصوصی و دولتی همکاری بین‌بخشی وجود ندارد و خیلی از خانه ها و اماکن در دست اوقاف یا شخصی است که عزم فراتر از میراث فرهنگی باید برای نجات آنها ایجاد شود.

پیشنهاد ۳۶۰ میلیارد تومان طرح براس سفر استانی دولت

با وجود آنکه اغلب، استان کرمان را با تصویری کویری و خشک در ذهن می شناسند، اما طبیعت و جاذبه های طبیعی این استان با اقلیم های متفاوت بسیار چشم نواز است و حتی کویر این دیار نیز زیبا و پر از راز و رمز است که با وجود این مواهب طبیعی، ناشناخته بودن و ضعف زیرساخت ها گردشگری کرمان را کم رونق ساخته است.

کمتر کسی است که صنایع دستی مشهور کرمان همچون قالی، فرش، گلیم و پته را نشناسد؛ سرانگشتان صنعتگران صنایع دستی این استان همواره تولیدات مرغوب و چشم نوازی را خلق می کنند که آوازه آنها مرزهای استان و کشور را نیز در نوردیده است ولی فعالان و هنرمندان این حوزه خواسته ها و مطالبات زیادی برای رونق دادن به کارشان دارند.

وجود مناطق ییلاقی و خوش آب و هوا و جاذبه های کم نظیر طبیعی در سراسر استان کرمان، مسافران و گردشگران داخلی و خارجی فروانی را سالانه راهی این دیار می کند که ارزش افزوده خوبی را نصیب اقتصاد این استان می کند، اگر چه در برابر ظرفیت های استان چشمگیر نیست.

امید ابراهیمی فعال و محقق حوزه میراث فرهنگی کرمان  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ظهار داشت: آثار میراثی کرمان غنی و پر تعداد هستند که  می توان به آثاری همچون ارگ بم، گنبد جبلیه، بازار تاریخی کرمان، ارگ راین، خانه حاج آقا علی رفسنجان به عنوان بزرگترین خانه خشتی جهان و غیره اشاره کرد که هر کدام جایگاه ویژه ای دارند.

کرمانِ ۴ فصل با ۸ اثرِ جهانی چشم یاری از سفر دولت دارد

صنایع دستی کرمان ارزشمند اما کم فروغ

کرمانِ ۴ فصل با ۸ اثرِ جهانی چشم یاری از سفر دولت دارد

مجید هدایتی فعال و سرمایه گذار حوزه گردشگری کرمان اظهار داشت: صنعت  گردشگری جزو صنایع زیرساختی است، لذا هتل در منطقه ای که احداث می شود برای رونق گردشگری و زیرساخت محسوب می شود، اما این زیرساخت مورد توجه قرار نگرفته است.

این فعال حوزه میراث فرهنگی بیان کرد: هچنین تله کابین و ساخا هتل در بام کرمان در حال ایجاد است و تکلیفش معلوم نیست؛ هرچند شهرداری و میراث می گویند مجوز نداده اند ولی هر کار دلشان می خواهد انجام می دهند و کسی جوابگو نیست که این مهم نیز باید تعیین تکلیف شند.

این فعال حوزه میراث فرهنگی گفت: همچنین غیر از مرکز استان، اکثر روستاها و شهرها اماکن تاریخی و بافت تاریخی رها شده دارند، لذا شهرداری ها، فرمانداری ها و سایر ارگان ها حتی اگر امکان بهره برداری برای جذب گردشگر را ندارند می توانند حداقل کادر ادرای خود را در آنها مستقر کنند که هم ساختمان حفظ و هم باعث احیای آثار می شوند.

وی با اشاره به لزوم ایجاد دفتر فنی حوزه میراث فرهنگی برای اجرای پروژه ها اظهارداشت: اختصاص اعتبار برای تکمیل موزه جیرفت به عنوان بزرگترین موزه منطقه جنوب شرق، ایجاد بازارچه های صنایع دستی در سطح استان، توانمندسازی محیطی جاذبه های گردشگری با اولویت های آثار جهانی بویژه ساماندهی فضای پیرامونی باغ شاهزاده ماهان و ساماندهی بازارهای تاریخی در سطح استان مهمترین اولویت های بودجه ای کرمان هستند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84843398/%DA%A9%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%DB%B4-%D9%81%D8%B5%D9%84-%D8%A8%D8%A7-%DB%B8-%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%86%D8%B4%D9%85-%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

فعال میراث فرهنگی کرمان در ادامه با انتقاد از کم توجهی به این ۲ اثر سه هزار ساله تصریح کرد:  گاهی صحبت از ساماندهی این قلعه های تاریخی می شود اما همزمان فعالیت مجموعه های ورزشی در حریم این قلعه ها و چسبیده به آنها و نیز انبار ضایعات شهرداری را روی آنها می بینیم و تنها چیزی که اتفاق نمی افتد، ساماندهی این آثار مهم باستانی است.

این فعال میراث فرهنگی با اشاره به ساخت و سازها در حریم  اماکن و بناهای تاریخی کرمان تصریح کرد: برخی پروژه های شهری قوانین و ضوابط میراث فرهنگی را زیر پا گذاشته که باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

اما واقعیت اینکه دیار کریمان در حوزه میراث فرهنگی با توجه به سابقه تمدنی کهن، غنای فرهنگی و اقلیم های متفاوت گرچه حرف های زیادی برای گفتن دارد، اما چالش های این حوزه، جایگاه مناسبی برای آن رقم نزده است.

کارشناسان می گویند صرفنظر از کمبودها در بخش های دولتی بویژه کمبود اعتبارات، مشکل دیگری که کرمان از آن رنج می برد نداشتن حلقه زنجیروار پیوست گردشگری و فرهنگ جذب گردشگر در همه اصناف و ادارات است؛ جامعه ای در بخش گردشگری پیشرفت خواهد کرد که به طور مثال راننده تاکسی و ساندویچی آن هم آموزش های مربوط به پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی را گذرانده باشند، نگاهشان گردشگرپذیر باشد و زیرساخت های موردنیاز آن نیز وجود داشته باشد؛ چیزی که در کرمان هرچقدر هم وجود داشته باشد، باز به زعم کارشناسان، نیاز به کار مضاعف و حمایت ویژه دارد.

فعالی خاطرنشان نشان کرد: باید در بحث به کار گیری منابع انسانی در حوزه میراث فرهنگی نیز تجدید نظر کنیم و نیروهای متخصص و کارشناس در این حوزه جذب شوند.

وی گفت: ثبت، مستندنگاری، ارائه گزارش مکتوب و مصور از رشته های فعال، در حال منسوخ شدن، منسوخ شده و نیز احیاشده استان کرمان به همراه تصاویر آثار موردنظر، پیشکسوتان و حمایت از صادرکنندگان محصولات صنایع دستی بومی استان کرمان نیز نقش بسزایی در معرفی و تقویت صنایع دستی کرمان دارد.

وی تصریح کرد:، از همین روست که حفظ، ثبت، مستندنگاری، نشر، نمایش، ترویج و حمایت از تولید، تجارت و صادرات صنایع دستی و هنرهای سنتی این منطقه بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است که می توان با اتخاذ سیاست های مناسب، گام های مهمی برای حفاظت و توسعه این هنرها برداشت.  
سیستانی با اشاره به چالش ها و معضلات صنایع دستی کرمان بیان کرد: با وجود اینکه توسعه صنایع دستی می تواند بیشترین اشتغال مولد و پایدار را با کمترین سرمایه گذاری ایجاد کند اما  شناخت دقیقی از وضعیت و چالش های آن در استان و کشور وجود ندارد و بدرستی نمی توان سهم آن را در اقتصاد کشور تعیین کرد.
وی افزود: نبود موزه به عنوان بستری مناسب برای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی جلوه های بصری و ارزش های هنرهای سنتی و صنایع دستی،  فقدان مراکز آموزشی فنی و تخصصی صنایع دستی در تمامی سطوح، نداشتن استاندارد در مراحل مختلف ساخت، بسته بندی و فروش دست ساخته های صنایع دستی و ضعف نظارت ها بر استانداردهای لازم در بخش تأمین مواد اولیه، تولید و تجارت محصولات صنایع دستی در استان کرمان از موانع پیش روی این صنعت محسوب می‌شود.
هنرمند صنایع دستی کرمان فقدان حمایت های مالی و مشوق های معنوی کافی از هنرمندان و تولید کنندگان صنایع دستی کرمان و برخوردار نبودن بسیاری از هنرمندان و فعالان حوزه صنایع دستی استان کرمان از مزایای رفاهی نظیر بیمه و بازنشستگی، ضعف تبلیغات و بازاریابی، مشکلات ناشی از تحریم، نوسانات ارزی و فقدان تنوع، ناهماهنگی و نداشتت  شناخت مصرف کننده در طراحی و ساخت محصولات صنایع دستی و متناسب با سلیقه بازار و ذائقه انسان امروزی ره از دیگر چالش های پیش روی صنایع دستی کرمان دانست.

سیستانی درباره مطالبات فعالان صنایع دستی کرمان از رییس جمهور در سفر استانی افزود: تاکنون تغییر محسوس و اقدامی موثری از دولت در حوزه صنایع دستی و فرش دستبافت استان کرمان صورت نپذیرفته و امید است بزودی شاهد تغییرات چشمگیری در این حوزه مهم باشیم.

این انتقاد تا آنجا دامنه دارد که باوجود توسعه معادن در کرمان که از آن به عنوان بهشت معادن کشور یا منطقه نیز یاد می شود، هنوز گردشگریِ معدن هم جای کار بسیار دارد یا شاید بتوان گفت که در این بخش هم کاری انجام نشده است.

سفر رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت طی روزهای آینده فرصت بسیار مغتنمی است که به این بهانه به سراغ چند نفر از فعالان سه بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برویم تا مهمترین و اصلی ترین مطالبات آنها را از دولت بشنویم.

کرمان کویر را هم در کنار و با فاصله بسیار نزدیک از مناطق بکر کوهستانی زیبا و آبشارهای چشم نواز دارد؛ کرمان غیر از همه آثار تاریخی و گردشگری، فرهنگ مردم نواز و مهمان پذیری دارد که خود می تواند عاملی برای جذب گردشگران باشد اما اینکه چرا مثل چند دهه قبل، این دیار دیگر اولویت اول گردشگران داخلی و خارجی نیست خود دلایل مختلفی دارد و جای کار.

میراث در دیدگاه مدیران استان اولویت ندارد

وی تاکید کرد: سعی داریم بخش از اعتبارات مصوب شده سفر به بازارهای تاریخی استان و سایت های تاریخی مانند تپه یحیی اختصاص یابد تا توازن توزیع اعتبارات برای تمامی نقاط استان حفظ شود،  

در وصف موقعیت منحصربه فرد کرمان همین نکته بس که در هر زمان از سال شما می توانید مظاهر چهار فصل را در آن واحد مشاهده کنید؛ به طور مثال همین زمان که گرم ترین روزهای سال را سپری می  کنیم در کرمان نقاطی داریم که شب ها بخاری روشن می کنند و در زمستان نیز باوجود سرمای سوزان در بعضی نقاط، شاهد مناطقی هستیم که محصولات تابستانه آن برداشت می شود.

وی گفت: در سطح استان کرمان، حوزه میراث فرهنگی در دیدگاه مسئولان اولویت ندارد و  جایگاه اول و دوم را به صنعت- معدن و کشاورزی اختصاص داده اند؛ درحالی که استان های دیگر ایران از ناحیه میراث و اقتصادهای خرد و کلان درآمدهای بسیار دارند.

چالش های پیش روی صنایع دستی کرمان

باغ-موزه فرش و موزه صنایع دستی راه اندازی شود

وی افزود: اینها ظرفیت های چند هزار ساله است که می توانند جذب گردشگر داشته باشند و و درخواست داریم رییس جمهور  در این سفر مصوباتی در راستای ساماندهی این آثار و اماکن تاریخی این‌چنینی داشته باشد.

در کنار این هشت گوهر تابان، ثبت ملی گلیم بیدکردوییه بافت و انتخاب پنج شهرکرمان به عنوان شهر ملی صنایع دستی( راور- شهر ملی قالی-، شهربابک -شهر ملی فیروزه، قلعه گنج -شهر ملی حصیر بافی و راین -شهر ملی چاقو سازی- موقعیت بسیار ممتازی به استان کرمان در حوزه صنایع دستی بخشیده است.

ریل معیوب قطار گردشگری کرمان 

وی همچنین خواستار توجه و حمایت جدی دولت به سازمان های مردم نهاد و فعالان این حوزه برای نظارت و مشارکت در حفظ آثار و اماکن تاریخی استان کرمان شد.

هدایتی با اشاره به اینکه از سال ۸۳ که هتل پارس افتتاح شد دیگر هتلی در کرمان ایجاد نشده بیان کرد: یک هتل معمولی باید در زیربنای چهار هزار مترمربع با دستکم ۵۰ اتاق احداث شود که معادل سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است و کمتر شخصی به سمت همچنین ریسکی (خطری)می رود؛انتظار داریم دولت حمایت جدی از چنین سرمایه گذارانی را داشته باشد.

عقیل سیستانی هنرمند، پژوهشگر و فعال حوزه صنایع دستی کرمان می گوید: استان کرمان یکی از مهمترین مراکز تولید، فروش و تجمع هنرمندان رشته های مختلف صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور است؛ هنرهای سنتی و صنایع دستی، میراثی گرانقدر، جلوه شکوهِ شاهکارهای فاخر و ماندگاری از گذشتگان و نشانه ای از شکوهمندی، عظمت و خلاقیت هنرآفرینان این مرز و بوم هستند.
وی افزود: استان کرمان یکی از مهمترین کانون های تولید فرآورده های صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور است که سابقه فعالیت در بیش از ۱۰۱ رشته و زیرمجموعه رشته صنایع دستی دارد و براساس آمار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان ۷۰ هزار هنرمند صنایع دستی در این استان در حوزه صنایع دستی بدون احتساب فرش دستباف، مشغول به فعالیت هستند.
این فعال عرصه صنایع دستی تاکید کرد: امروزه چه از رویکرد بازار، اقتصاد و تجارت به این طیف فرآورده های تاریخی و کاربردی به عنوان یک محصول صادراتی غیرنفتی کشور نگاه کنیم و چه از منظر هویّت، تمدن و فرهنگ، به عنوان تجلی گاهِ سنت های گذشته به آن بنگریم، ناگزیر باید جایگاهی خاص را برای هنرهای بی نظیر سنتی این منطقه قائل شویم.

این درحالی است که طی دوره های مختلف تاکنون توسعه گردشگری، این مزیت بسیار ارزشمند که نه مثل معدن و سایر بخش ها روزی به اتمام می رسد و نه توسعه آن آثار مخرب به همراه دارد، اولویت اولویت‌دار مدیران استان نبوده است و تکیه نخست بر بخش معادن قرار داشته است.

وی تصریح کرد: همچنین در پرداخت قبوض آب و برق هم برای هتل ها که در وضعیت فعلی کم درآمد هستند، باید تسهیلاتی در نظر گرفته شود و خدمات مناسب برای سرمایه گذارانی که کارآفرینی و ایجاد اشتغال کرده اند وجود داشته باشد.

این فعال حوزه صنایع دستی کرمان بیان کرد: راه اندازی باغ- موزه فرش کرمان که سال ها مورد بی مهری و وعده انجام نشده مسئولان قرار گرفته است و نیز افتتاح موزه های صنایع دستی در بافت تاریخی استان کرمان در این سفر از درخواست های فعالان صنایع دستی کرمان‌ به شمار می رود.

پهناورترین استان کشور این روزها در تب و تاب سفر استانی آیت الله رییسی رییس جمهور و هیات دولت به سر می برد تا از رهاورد دولت کار و کرامت بهره های فراوانی نصیبش شود.

وی افزود: صنعت هتل داری، دیربازده ترین و پر اشتغال ترین صنایع است، لذا مسئولان باید حمایت های لازم را اعم از معافیت و یارانه های مالیاتی، آب، برق، گاز، بیمه و دیگر مسایل داشته باشند.

هرچند کرمان را گوهر شرق و جنوب شرق کشور به لحاظ داشته های حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می خوانند اما به دلایلی همچون ضعف زیرساخت ها، ناشناخته بون، موانع سرمایه گذاری و غیره، این بخش عقب ماندگی ها و نواقص متعددی دارد که برای حل آن نیازمند  طرح ها و برنامه های جدید و جدی گرفتن آن در نگاه مسئولان و مردم است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان  ادامه داد: ایجاد بازارچه های صنایع دستی بویژه در شهرهای ملی صنایع دستی نیز در دستور کار مصوبات سفر قرار داده شده است.