کردستان جزء شاخص‌ترین استان‌های کشور از حیث تعدد بناهای تاریخی

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401052820297/%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%B2%D8%A1-%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%DB%8C%D8%AB-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%AF-%D8%A8%D9%86%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C

گویلیان بیان کرد: در سال گذشته بیش از شش میلیارد تومان برای احیای بناهای تاریخی استان هزینه شد و در سال‌جاری نیز چند بنای مهم و شاخص استان مرمت و بازسازی می‌شود.

مدیرکل حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، با بیان اینکه استان کردستان دارای بناها و آثار تاریخی فراوان و شاخصی است، افزود: بهره‌گیری از این قابلیت‌ها می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه اقتصادی در منطقه بسیار حائز اهمیت باشد.

جعفرپور بر معرفی هرچه بیشتر جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و حفاظت از آنها تاکید کرد و یادآور شد: هویت تاریخی متعلق به عموم مردم و همه نسل‌هاست و ضرورت دارد که برای آیندگان نیز حفظ و حراست شود.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با بیان اینکه بناهای تاریخی کردستان بیانگر هویت، اصالت و پیشینه فرهنگی و تمدنی این استان است، اظهار کرد: عمارت خسروآباد یکی از بناهای تاریخی و باشکوه کردستان است که با معماری خاص خود همچون نگینی در شهر سنندج می‌درخشد.

یعقوب گویلیان، گفت: این استان دارای ظرفیت‌های غنی و منحصربه‌فرد تاریخی و گردشگری است که همواره مورد توجه و بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

حفاظت و صیانت از مواریث تاریخی در اولویت است

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان، حفاظت و صیانت از مواریث تاریخی ملموس و ناملموس را جزو اولویت‌های این اداره‌کل عنوان کرد.

جمشید جعفرپور در بازدید از عمارت خسروآباد و اقامتگاه سنتی سیمین در شهر سنندج، اظهار کرد: یکی از شاخص‌ترین و برجسته‌ترین نمودهای فرهنگی و تاریخی هر کشوری آثار تاریخی و فرهنگی آن است.

وی یکی از زیرساخت‌های رونق گردشگری شهری و روستایی در استان را توسعه اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در این راستا اقدامات مهمی برای رونق گردشگری پایدار در استان انجام شده است.

ایسنا/کردستان مدیرکل حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: کردستان از حیث تعدد بناها و اماکن تاریخی، جزء شاخص‌ترین استان‌ها در سطح کشور است.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان، یادآور شد: امید است با احیای بناهای تاریخی و توسعه زیرساخت‌های گردشگری، زمینه جذب گردشگر در استان بیش از پیش فراهم شود.

وی عنوان کرد: ضرورت دارد حفظ و احیاء بناهای تاریخی و همچنین توسعه صنعت گردشگری این استان به‌دلیل هم‌مرز بودن با کشورعراق و جذب هرچه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی بیش از پیش مورد توجه و بررسی قرار گیرد.