چهل درصد طرح‌های نیمه‌تمام گردشگری سال آینده به اتمام می‌رسد

بهروز ندایی در این جلسه با اشاره به برخی توضیحات درباره تسهیلات تبصره ۱۸ بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ به دلیل برخی اختلافات بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و اموردارایی تبصره ۱۸ با تاخیر و در پایان دی ماه به وزارتخانه‌ها ابلاغ شد.

وی به سهم یک هزار و ۲۷۵ میلیارد تومانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از محل تبصره ۱۸ اشاره کرد و افزود: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تنها وزارتخانه‌ای بوده که موفق به تخصیص ۸۳درصدی از محل تسهیلات تبصره ۱۸ شده و به دیگر وزارتخانه‌ها ۵۰درصد تخصیص پیدا کرده است.

مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی تفاهم‌نامه‌هایی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با بانک‌های عامل و راه‌اندازی سامانه‌ اختصاصی در وزارتخانه بیان کرد: برای سال ۱۴۰۱ استان‌ها بانک‌های مورد نظر را معرفی کنند و براساس درخواست استان‌ها تفاهم‌نامه با بانک‌های عامل امضا می‌شود. همچنین سامانه‌ای راه‌اندازی شده که در تلاش برای حل مشکلات و شناساندن آن برای استفاده جامعه هدف هستیم.

ندایی با بیان اینکه شیوه‌نامه‌ای برای ۱۴۰۱ تدوین شده است، افزود:  ۲۲۰۰میلیارد تومان برای هر استان در نظر گرفته شده و جلسات با استانداران نیز برگزار می‌شود. همچنین هر استان به میزان سه برابر اعتبار سال قبل پروژه در نظر بگیرد و بانک‌های مورد نظر را در مدت ۱۵ روز آینده اعلام کند.

به گزارش ایرنا از اداره‌کل روابط‌عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، دومین روز نشست تخصصی معاونان سرمایه‌گذاری ادارات‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها با حضور علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور، احمد تجری مدیرکل سرمایه‌گذاری، زیرساخت و مناطق نمونه گردشگری و بهروز ندایی مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی روز سه‌شنبه – ۴ مردادماه ۱۴۰۱ – برگزار شد.

وی همچنین بر ضرورت گرفتن وثیقه و بررسی طرح‌ها تاکید و برای پرداخت تسهیلات مرمت ابنیه تاریخی و تغییر کاربری اعلام آمادگی کرد.

در اختیار گذاشتن ۱۰درصد اعتبارات به‌عنوان کمک‌های فنی اعتباری به استان‌ها، تشکیل شرکت‌ها و تعاونی‌ها برای پروژه‌های بزرگ بالای ۶۰میلیارد تومان و پرداخت تسهیلات به افراد حقوقی به جای افراد حقیقی، کاهش دو درصدی نرخ سود به خصوص برای پروژه‌های روستایی، امضای تفاهم‌نامه با وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی و تخصیص اعتبارات روستایی و عشایری، جذب اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی، تقویت سامانه و توجیه کردن جامعه هدف دیگر مواردی بود که مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی به آنها اشاره کرد.

در این جلسه معاونان سرمایه‌گذاری ادارات‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌های زنجان، مرکزی، کرمان، مازندران، خراسان جنوبی، کرمانشاه، بوشهر، گلستان، لرستان، هرمزگان، البرز، یزد، اردبیل، خراسان رضوی به ارائه موضوعات و چالش‌های مربوط به تسهیلات و تبصره ۱۸ در استان‌های خود پرداختند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84833948/%DA%86%D9%87%D9%84-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D8%AF

مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی در پایان ابراز امیدواری کرد که با پنج برابر شدن تسهیلات تبصره ۱۸ همچنین اعتبارات ۲هزار میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی و اعتبارات فنی‌اعتباری، ۴۰درصد پروژه‌های نیمه‌تمام تا پایان سال آینده به اتمام برسد و اشتغالزایی بالایی در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی انجام شود.