پایان مرمت سنگ مزار میرفندرسکی

کاظمی طبا مقاوم‌سازی و زیرسازی، قرار دادن ناکش به‌منظور ایجاد جریان هوا و دفع رطوبت و بازسازی و مرمت سنگ مزار میرفندرسکی را ازجمله اقدامات مرمتی این پروژه برشمرد.

او افزود: اگرچه سنگ مزار بعضی از بزرگان و شاعران ایل بختیاری مانند بی‌بی مریم بختیاری، سردار اسعد بختیاری، نجفقلی صمصام‌السلطنه، داراب افسر بختیاری و همچنین عبدالحسین سپنتا کارگردان اولین فیلم ناطق ایرانی در این تکیه وجود دارد، اما سنگ مزار حکیم میرفندرسکی جزو شاخص‌ترین سنگ‌ها و کتیبه‌های مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد است که به‌صورت سکویی بزرگ و مرمرین در فضای باز در قسمت غربی صحن تکیه میر قرار دارد. این سنگ از نوع مرمر و بزرگ‌ترین سنگ قبر در تخت فولاد است و به دوره صفویان تعلق دارد.

مسئول عمران و خدمات شهری مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد گفت: با توجه به رطوبت نزولی و هوازدگی سنگ مزار حکیم میرفندرسکی به خاطر قرار داشتن در محیط باز و لزوم مرمت و مراقبت این بنای آرامگاهیِ فاخر و همچنین ایمن‌سازی سنگ‌های بدنه آرامگاه، عملیات مرمت آن طی ۳ ماه و با اعتباری بالغ‌بر ۲۰۰ میلیون تومان انجام شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401122215921/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D9%85%D8%AA-%D8%B3%D9%86%DA%AF-%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D9%81%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DA%A9%DB%8C

او با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اهداف مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد، مراقبت مستمر و حفظ تکایا و بناهای آرامگاهی این عرصه تاریخی است، افزود: با توجه به حساسیت‌های میراثی و تاریخی آرامگاه، کلیه عملیات مرمت سنگ مزار حکیم میرفندرسکی توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان و با نظارت کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان انجام شد.

سید محسن کاظمی طبا با تأکید بر اهمیت تاریخی سنگ و کتیبه منحصربه‌فرد آرامگاه میرفندرسکی، به ایسنا گفت: تکیه حکیم میرفندرسکی در شمال غربی مجموعه تخت فولاد قرار دارد و از تکایای ممتاز و منحصربه‌فرد این قبرستان به شمار می‌رود. شهرت این تکیه به‌واسطه وجود مزار حکیم میر ابوالقاسم فندرسکی، عارف و فیلسوف برجسته زمان شاه‌عباس اول صفوی است،

ایسنا/اصفهان مسئول عمران و خدمات شهری مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد از پایان مرمت مقبره حکیم میرفندرسکی خبر داد.