وزیر میراث فرهنگی از ۶ اثر تاریخی سبزوار دیدن کرد

کاروانسرا، یخچال کلانتر، قلعه کهنه، چاپارخانه، حمام و آب‌ انبار ۶ اثر تاریخی ثبت شده تاریخی، طبیعی و فرهنگی روستای زعفرانیه با قدمت ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساله است.

قدمت بنای آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری نیز مربوط به دوره قاجاریه است که در سال ۱۳۵۵ با شماره ۱۳۳۴ به ‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

زعفرانیه، روستایی منحصر به فرد در شرق سبزوار و در مسیر جاده سبزوار – نیشابور است که با موقعیت جغرافیایی مناسب و بافت تاریخی قابل توجه، ۶ اثر تاریخی ثبت شده و وجود رودخانه و مجاورت با پناهگاه حیات وحش شیراحمد یکی از روستاهای هدف گردشگری سبزوار به شمار می رود.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی همچنین در بدو ورود به شهر سبزوار با حضور در گلزار شهدای این شهر با نثار گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ شهدای این شهرستان ادای احترام کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سفر یک روزه به خراسان رضوی پس از سفر به شهرستان های زبرخان و نیشابور عصر امروز وارد شهرستان سبزوار شد.

مصلای تاریخی سبزوار یکی از زیباترین ابنیه برجای مانده از حکومت سربداران است که مردم سبزوار در این مکان، که قدیمی‌ترین مصلای تاریخی خراسان رضوی به شمار می‌رود، از دیرزمان نمازهای عید و جمعه و نیز نماز استسقا را برگزار می کرده‌اند.

به گزارش ایرنا سیدعزت‌الله ضرغامی که عصر امروز به سبزوار سفر کرده بود، همچنین از کاروانسرا و یخچال کلانتر روستای تاریخی زعفرانیه و مدرسه علمیه فخریه سبزوار دیدن کرده و در جریان این بازدید بر رونق بخشی این آثار، مرمت و نیز حفاظت آنها تاکید کرد.

۹۵۰ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در سبزوار وجود دارد که تاکنون بیش از ۱۶۰ مورد آنها در فهرست آثار ملی ثبت شده‌ است.

مرکز شهرستان ۳۰۶ هزار نفری سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84911476/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DB%B6-%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%B3%D8%A8%D8%B2%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%86-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

وزیر میراث فرهنگی از ۶ اثر تاریخی سبزوار دیدن کرد

وزیر میراث فرهنگی از ۶ اثر تاریخی سبزوار دیدن کرد