هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی – ایسنا

هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی

آب و هوای شهر هیر در پاییز و زمستان سرد ولی در بهار و تابستان معتدل و بعضاً گرم می‌شود. در این شهر باغ‌های گیلاس و آلبالو و سایر میوه ها فراوان اند که به همین خاطر به شهر باغ‌های بهشتی و شهر شکوفه های گیلاس معروف است. این شهر هرساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. اولین پل معلق تمام شیشه ای قوسی شکل جهان در این شهر قرار دارد. در این شهر منطقه‌ای بسیار بکر و زیبا وجود دارد که پر از باغهای میوه است و رودی از میان این باغ‌ها عبور می‌کند.

از مناطق قدیمی و تاریخی هیر می‌توان از قلعه تاریخی هیر با قدمت بیش از سه هزار سال و مسجد جامع و عباسیه و حسینیه هیر و بازار هیر نام برد. شغل اصلی مردم این شهر غالباً زنبورداری و کشاورزی است و مردم بسیار مهمان‌نوازی دارد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402011606737/%D9%87%DB%8C%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%BA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA%DB%8C

هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی

هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی

این منطقه در پشت کوه‌های این شهر واقع شده‌است که به بهشت پنهان شهر هیر (دربند) مشهور است. به علت گردشگری و زیبا بودن این شهر خانه ها و ویلاهای بسیار زیبایی ساخته شده و خیابان‌های شهر هیر نیز مملو از درخت گیلاس می‌باشد.

به گزارش ایسنا، شهر تاریخی و کهن هیر در منطقه فولادلو و در جنوب شرقی شهرستان اردبیل و در ۲۳ کیلومتری مرکز استان واقع شده است. این شهر بیش از ۲ هزار نفر جمعیت دارد و شهری کهن و تاریخی است. بافت کهن و مرکزی این شهر از نظر شهرسازی در زمره یکی از زیباترین بافت های شهری در سطح کشور قرار دارد و یکی از قطب‌های گردشگری در استان اردبیل محسوب می‌شود. شهر هیر در زمان زرتشتیان دارای اهمیت بوده‌است و معنی نام هیر یعنی آتش، از این رو می‌توان گفت ایرانیان در دوره زرتشت برای روشنایی احترام زیادی قائل بودند.

از دیگر نقاط گردشگری در هیر می‌توان از دریاچه نئور نیز نام برد که دریاچه ای روی قله کوه باغرو می‌باشد که در زمستان یخ میزند و آب بسیار شفاف و زلال و خنکی دارد و دارای طبیعت چشم نوازی است. کوه های اطراف شهر هیر پر از گیاهان دارویی خاص و کمیاب است و شهر هیر دارای چشمه های آب شیرین و آبشارهای طبیعی نیز است، به طوری که آب لوله کشی منازل نیز از آب همین چشمه ها توسط سازمان آب تغذیه می‌شود و بسیاری از مردم شهرهای اطراف به این شهر می آیند و آب مصرفی خود را از هیر می‌برند.

ایسنا/اردبیل شهر هیر واقع در جنوب شهرستان اردبیل یکی از مهمترین مقاصد گردشگری استان اردبیل است که مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده و دارای جاذبه های متنوع طبیعی و انسانساخت است.

هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی