هفته‌ای با چند حاشیه از ممنوع‌الکاری خوانندگان، سریال‌های نمایش خانگی و سرقت فرش‌های سعدآباد

از سفیران کوچک تا جایی برای زنان روستا

از حضور مهرداد اسکویی در لهستان تا فیلم «درب» در فرانسه

به گزارش ایسنا، در هفته‌ای که گذشت و همزمان با هفته جهانی موزه‌ها و میراث فرهنگی نشست تخصصی با عنوان موزه‌ها و پایداری اجتماعی باحضور مجید اسماعیلی مدیرعامل موزه سینما، سید احمد محیط طباطبایی رئیس شورای بین المللی موزه‌ها، رسول صدرعاملی ، حبیب احمدزاده، رضا کیانیان و محمدرضا تقی پور مدیر موزه صلح در محل موزه سینمای ایران برگزار شد.  رضا کیانیان در این مراسم گفت که« هر کشوری که سینما ندارد، هویت ندارد » و مدیر موزه صلح نیز در این نشست خاطره ای از عباس کیارستمی مطرح کرد.

احمدرضا درویش طلسم فتح خرمشهر را می‌شکند؟

بیشتر بخوانید:

گفت‌وگویی هم با فلورا سام، بازیگر و کارگردان تلویزیون که مدتی است داوری مسابقه «همآهنگ» را بر عهده دارد داشتیم که انگیزه اصلی خود را برای حضور در این برنامه بیان کرد و در عین حال از ممیزی صحبت‌هایش در زمینه شکل‌گیری سرود «ای ایران» که در بخشی از برنامه اتفاق افتاد، ابراز گله‌مندی کرد.

همچنین تعطیلی شبکه امید درتلویزیون تایید شد؛ از مدت‌ها قبل زمزمه تعطیلی شبکه امید به گوش می‌رسید حالا اخیرا محمد سرشار، مدیر سابق شبکه کودک در پی این ماجرا مطالبی را عنوان کرده است. او در صفحه شخصی‌اش نسبت به تصمیم‌گیری درباره تعطیلی شبکه امید واکنش نشان داد و با تایید این رویکرد، با انتشار تصاویر و نمودارهایی در این زمینه، دلایلش را تشریح کرد.

همچنین نشریه اسکرین فهرست فیلم‌هایی که در ۳۸ سال گذشته بیشترین نمرات را در جدول منتقدان کن کسب کرده اند منتشر کرد  که این فهرست نشان می‌دهد که فیلم «طعم گیلاس» عباس کیارستمی در سال ۱۹۹۷ (۲۶ سال قبل) بالاترین نمره را به خود اختصاص داده بود.

خاطره‌ای از گزارش‌های پوراحمد برای کیارستمی و جام جهانی

سال ۲۰۲۲ چند خارجی به ایران آمدند؟

با مصادره مفاخر ایران چه چیزی در انتظارمان است؟

همچنین محمدمهدی اسماعیلی درباره ادعای ممنوع‌الکار شدن برخی از هنرمندان اظهار کرد: این را باید شبکه رسانه‌ای ما بررسی کند که چطور امکان دارد تصمیمی گرفته نشده اما رسانه‌ای می‌شود. این‌ها مقررات خاصی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد و ترتیبات روشنی برای بررسی وجود دارد و اگر مشکلی باشد به افراد اعلام می شود. در چنین موضوعاتی مخفی‌کاری نداریم. من دیروز از همه بخش‌ها خواستم که به شایعه سازی رسانه ای پایان دهند و اجازه ندهند که افرادی با انگیزه های مختلف، ایجاد التهاب کنند.

مهرداد اسکویی ـ مستندساز ایرانی امسال به عنوان یکی از اعضای هیات داوران جشنواره بین‌المللی «میلنیوم مستند در برابر جاذبه» در کشور لهستان حضور یافت و فیلم سینمایی «دِرب» به کارگردانی «هادی محقق» از سوم خرداد در سینماهای فرانسه اکران عمومی شد. 

در ادامه، آمار فروش و تعداد تماشاگران نمایش‌هایی که فروردین و اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در سالن‌های مجموعه‌ی تماشاخانه‌ی ایران‌شهر به‌روی صحنه رفتند اعلام شد و آمار هفتگی فروش و تماشاگران نمایش های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر تا پایان روز جمعه بیست و نهم اردیبهشت ماه به تفکیک اجراها مشخص شد.

از سویی، با رونمایی از اولین دیوارنگاره میدان ونک همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر، یک دیوارنگاره به شهر تهران اضافه شد. روی این دیوارنگاره نوشته شده است: «خرمشهر دروازه‌ای در زمین دارد و دروازه‌ای دیگر در آسمان» و «خرمشهر شقایقی خون رنگ است که داغ جنگ بر سینه دارد.»

تازه‌هایی از سینما، از اکران فیلم رضا میرکریمی تا اعلام سینماهای پرفورش

البته این سخنان وزیر ارشاد واکنش‌های توام با پرسش برخی خوانندگان پاپ را در پی داشت که درنهایت هم به توضیح و توجیه دفتر موسیقی انجامید.

سفیر عجیب در ایران چه می‌کند؟

شان پن در کن؛ از اعتصاب تا هوش مصنوعی

حاشیه‌ها و واکنش‌ها به ممنوع‌الکاری خوانندگان پاپ

تولد صد سالگی محمدعلی موحد

آب پاکی بر آخرین سریال عیاری 

بیشتر بخوانید: 

هنرمندانی که به سوگ آن‌ها نشستیم 

کتابی که پس از ۱۰۰ سال برگشت

گزارش ایسنا از چهره‌های ادبی هنری:

بیشتر بخوانید:

در ادامه، موسسه سینما شهر، اسامی ۴۰ سینمای پرفروش کشور در اردیبهشت ماه سال‌جاری را اعلام کرد. بنابر اعلام موسسه سینماشهر، فروش کل سینماهای کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ به بیش از ۱۱۵ میلیارد تومان رسیده که سهم فروش ۴۰ سینمای پرفروش کشور بالغ بر ۷۵ میلیارد تومان بوده است. این رقم در اردیبهشت ماه سال گذشته بیش از ۳۹ میلیارد تومان بوده است.

تازه‌هایی از مسعود اطیابی و فلورا سام

همچنین مراسم تودیع و معارفه مدیرکل هنرهای تجسمی و روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد با حضور محمود سالاری، معاون هنری و مدیران این معاونت برگزار شد. مدیرکل هنرهای تجسمی در مراسم معارفه خود، با بیان اینکه قرار نیست همه امور از ابتدا پیگیری و اجرا شود، خاطرنشان کرد: در این دوره از تجربیات مدیران گذشته نیز استفاده می‌شود.

«محبوب یک ملت» صدساله شد

در ادامه، سازمان جهانی گردشگری، شمار گردشگران خارجی ورودی به ایران در سال ۲۰۲۲ و سه ماهه نخست سال جدید میلادی را اعلام کرد. ایران در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۰ نیز به ترتیب میزبان ۰.۹۹ و ۱.۵۵ میلیون گردشگر بوده است

اسکار سینمای ایتالیا به «هشت کوه» رسید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از راه‌اندازی «خانه اقوام» با هدف معرفی شایسته اقوام مختلف ایرانی در فرهنگسرای نیاوران خبر داد.

ایسنا نیز در گزارشی به حاشیه‌های آخرین سریال عیاری پرداخت که در این لینک می‌توانید آن را بخوانید. 

چه صحنه‌ای را با دو تا چشم‌های خودش دیده و چه کشیده

این در حالی است که گروه موسیقی «چارتار» نیز به‌زودی در خرداد ماه در تهران و شهرستان‌ها به روی صحنه می‌رود و «فرج علیپور» ـ هنرمند موسیقی نواحی ـ در راستای برگزاری کنسرت‌هایش، سه‌شنبه ـ نهم خرداد ماه ـ در کرج به روی صحنه می‌رود.

آماری از تماشاگران تئاتر

جنجال «ونسان ون‌گوگ» در تابلوی شهری

این در حالی بود که «ری استیونسون»، بازیگر فیلم «ثور» و سریال «جنگ ستارگان» نیز در سن ۵۸ سالگی از دنیا رفت.

به دنبال این اخبار، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران مطالب اخیر مطرح‌شده درباره ممنوعیت فعالیت برخی خوانندگان پاپ را «خبرسازی» خواند و تاکید کرد که از اساس این نوع خبرسازی‌ها را رد می‌کند.

در حالی‌که اعزام زائران به حج ۱۴۰۲ با سفر دو کاروان از استان تهران به عربستان، از روز چهارشنبه آغاز شد، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دلیل محدود اندک سهمیه حج ایران و انتظار طولانی‌مدت برخی زائران که به ۳۰ سال می‌رسد را توضیح داد. عربستان، اندونزی، پاکستان، هند، بنگلادش و نیجریه، به ترتیب بیشترین سهمیه حج را دارند و ایران با ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر سهمیه حج پس از این کشورها قرار گرفته است.

در حوزه سریال‌های نمایش خانگی نیز چند گزارش و خبر جدید داشتیم؛ سریال پلیسی «قهوه ترک» با بازی حامد بهداد که اعلام‌شده پخش آن از اوایل خرداد ماه در شبکه نمایش خانگی آغاز می‌شود، پس از انتشار تیزر با حاشیه‌هایی همراه شده که توضیح پلتفرم پخش‌کننده را به همراه داشت و قسمت اول آن با پشت سر گذاشتن این حاشیه‌ها سوم خرداد ماه پخش شد. 

در ادامه، نشست خبری پویش «خانه‌ام خرمشهر» به‌منظور گرامیداشت حماسۀ «سوم خرداد» و یادمانی از حادثۀ سال گذشتۀ «برج متروپل» روز شنبه در حوزه هنری برگزار شد و به برخی از جزئیات آن، مانند برگزاری نمایشگاهی از مجموعه‌ آثار و تولیدات هنرمندان از دهه ۶۰ با موضوع «آزادسازی خرمشهر»، ترمیم نقاشی‌های ناصر پلنگی (نقاش دفاع مقدس)، رونمایی از سردیس شهدای خرمشهر، ارائۀ جایزه هنری شهید بهروز مرادی برای نخستین‌بار، اکران خصوصی فیلم «دستۀ دختران» و چندین برنامۀ دیگر در تهران، خرمشهر و آبادان اشاره شد.

در این میان گزارش‌هایی هم به بهانه سالروز آزادسازی خرمشهر بر خروجی سرویس فرهنگ و هنر ایسنا داشتیم. در یکی از این گزارش‌ها به مرور سریال‌هایی پرداختیم که به روایت فتح خرمشهر پرداختند. همچنین روایتی از قصه دیوارنگاره‌های مسجد خرمشهر داشتیم. 

«محبوب یک ملت» صدساله شد

این شهر تا ابد ایرانی ماند

«قله شاهوار» در خطر است

پیشنهادهایی برای خواندن:

همچنین روز دوشنبه (یکم خرداد ماه) فرهنگستان زبان و ادب فارسی محمدعلی موحد را برای تولد صدسالگی‌اش غافلگیر کرد. او نیز در واکنش شوخ‌طبعانه‌ای به این موضوع گفت: در صدسالگی تازه فهمیدم تئوری توطئه که می‌گویند یعنی چه، کاش به من گفته بودید که قرار است تولد بگیرید. صبح با تاخیر رسیدم و خیال می‌کردم برای کار اداری دیر کرده‌ام، اگر می‌دانستم تولدم است از شب گذشته می‌آمدم این‌جا می‌خوابیدم!

در حالی‌که در این هفته رضا حداد ـ کارگردان تئاتر را به خانه ابدی‌اش بدرقه کردیم به سوگ اصغر رستگار ـ مترجم، نشستیم و احمدرضا احمدی ـ شاعر و نویسنده هم دوباره در بیمارستان بستری شد.

این در حالی بود که سرپرست دفتر برنامه‌ریزی امور ورزشی و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران، خبر داد که تعداد ۴ هزار و ۳۵۰ نفر از جانبازان، آزادگان، والدین و همسران معظم شهدا و ایثارگران در سال جاری به حج تمتع اعزام می‌شوند.

حاشیه‌های «قهوه ترک»، «زخم کاری» و «هفت» 

 همچنین همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر تندیس شهید گمنام «دریاقلی سورانی» توسط حبیب احمدزاده به نمایندگی از رزمندگان و مردم آبادان و محمدرضا تقی پور مدیر موزه صلح تهران به موزه سینمای ایران اهداء شد.

نشست خبری مهدی نقویان ـ رئیس مرکز سیمافیلم ـ به منظور معرفی سریال‌های جدید صداوسیما صبح یکشنبه (۳۱ اردیبهشت ماه) با حضور نمایندگان رسانه‌ها در ساختمان این مرکز برگزار شد. در این نشست، رئیس مرکز سیمافیلم با نام بردن از ۹ سریال جدیدی که قرار است در سال ۱۴۰۲ از تلویزیون پخش شوند، در همین ارتباط از آماده‌سازی سریال کمال تبریزی برای رسیدن به آنتن خبر داد و تاکید کرد که سریال عیاری از تلویزیون پخش نخواهد شد.

گران‌ترین هنرمند زن جهان کیست؟

در ادامه تازه‌های ادبی، آمارهای رسمی ایتالیا نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ کتابخوانی در این کشور به کمترین حد در بیش از دو دهه اخیر رسیده است و جایزه بوکر بین‌المللی برای نخستین‌بار به کتابی ترجمه‌شده از زبان‌ بلغاری اهدا شد. 

بیشتر بخوانید:

این بازیگر خیلی زود «مادر» شد

افزون براین‌ها، «هفت» و «پدرگواردیولا» دو سریال شبکه نمایش خانگی هستند که به‌تازگی خبر پخش آنها در فضای مجازی اعلام شده است. سریال «هفت» با بازی جمعی از هنرپیشه‌های مطرح، طبق اعلام پلتفرم پخش‌کننده و با انتشار ویدئویی از آن، قرار است رایگان منتشر شود، اما این‌که این رایگان بودن تا چه اندازه واقعی است، پرسشی است که نیاز به شفاف‌سازی بیشتر از سوی پلتفرم دارد.

چرا سهم ایران از حج کم است؟

«کلاه پشمی» در خطر فراموشی

در این هفته همچنین حاشیه‌هایی را در حوزه موسیقی پشت سر گذاشتیم. بر این اساس، در فضای مجازی از ممنوعیت فعالیت چند هنرمند از جمله رضا صادقی، محسن یگانه، امیر مقاره، بابک جهانبخش و امید حاجیلی از سوی کمیته «پیگیری وضعیت چهره‌ها» پیچید؛ خبری که واکنش‌ برخی از این هنرمندان را در پی داشت. 

عزت‌الله ضرغامی نیز گزارش‌های گنج‌یابی برخی مسؤولان را روایت کرد و فلزیاب را معضلی برای میراث فرهنگی دانست. او همچنین دستور تعیین تکلیف و معدوم کردن فلزیاب‌هایی را که کشف و ضبط می‌شود صادر کرد.

پس از گذشت حدود هشت سال از کشف اسکلت بانوی هفت‌هزارساله از خیابان مولوی تهران، باستان‌شناس جوانی که کنجکاوی و مدوامت او منجر به این کشف مهم شد، به ایسنا خبر داد:‌ محل کشف این بانوی هفت‌هزارساله، برخلاف وعده‌ها، نه تنها به سایت‌موزه شهری تبدیل نشد، بلکه سطح آن پوشانده و پارکینگ موتورسیکلت‌ها شده است.

محل کشف اسکلت بانوی هفت‌هزار ساله پارکینگ شد

با مسعود اطیابی که سال گذشته فیلمساز پرفروش سینما بود و این روزها مشغول کارهای فنی یک فیلم سینمایی و برنامه‌ریزی برای ساخت یک سریال در شبکه نمایش خانگی است، به گفت‌وگو نشستیم و او از برخی رفتارهای نادرست در جامعه که سبب وهن فریضه امر به معروف می‌شود، انتقاد کرد و گفت:‌ گاهی اتفاق‌هایی رخ می‌دهد که به نظر می‌رسد انگار عالم، محضر خدا نیست، بلکه محضر سایت‌ها و دوربین‌هاست.

افزون بر این‌ها، خبر از تعطیلی همیشگی گالری گلستان داشتیم. مدیر گالری گلستان ضمن اشاره به تعطیلی همیشگی این گالری اعلام کرد که بنا بر استقبال مخاطبان نمایشگاه‌های مجازی ادامه خواهد داشت. همچنین نمایشگاه آنلاین نقاشی ناهید مؤمن خانی و نمایشگاه آنلاین نقاشی مریم منصوبی هم از روز پنجم خردادماه به صورت آنلاین در این گالری به نمایش گذاشته می‌شود و تا روز دهم خرداد ماه قابل بازدید خواهد بود. 

چرا شبکه امید تعطیل می‌شود؟

افزون بر این‌ها، محمد مهدی عسگرپور به مدت دو سال دیگر به عنوان نایب رئیس در حوزه آسیا و عضو کمیته اجرایی این فدراسیون انتخاب شد.

و خبر دیگر این بود که فیلمبرداری فصل دوم سریال «زخم کاری» با نام «بازگشت» آغاز شد.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1402030503375/%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%AD%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از افتتاح تالار و برپایی همایش یادمان «اتابک اعظم میرزا محمدتقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» در این مجموعه جهانی و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی از “صدور نیم‌بهای گواهی‌نامه بین‌المللی رانندگی ویژه دختران ۱۸ تا ۲۵ سال، در دهه کرامت” خبر دادند. 

اقدام عجیب تیم فوتبال «میلان» با موسیقی ایرانی!

در ادامه، ارنستو ویلگاس پولژاک، وزیر فرهنگ ونزوئلا به همراه سفیر این کشور و همکاران خود با حضور در ساختمان کتابخانه ملّی، با علیرضا مختارپور دیدار و گفت‌وگو کرد.

گالری گلستان تعطیل است؟

گزارش‌هایی به بهانه سالروز فتح خرمشهر

اظهارات ضرغامی درباره فلزیاب و سرقت فرش‌های کاخ سعدآباد

اعتراف برنده نوبل به استفاده از هوش مصنوعی

در نهایت این‌که باستان‌شناسان اسکلت کامل فردی را که ۷۰۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد در لهستان کشف کردند و  با به فروش رسیدن یک سکه طلای یونانی در حراجی، رکورد گران‌ترین سکه تاریخی فروخته‌شده شکسته شد.

همچنین وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهاراتی را درباره ماجرای سرقت فرش‌های کاخ سعدآباد، “کشف شبکه جاسوسی علیه گردشگری ایران” و رابطه با مصر و رقابت با عربستان بیان کرد.

در این میان، وسترن ۲۰۶ دقیقه‌ای «مارتین اسکورسیزی» در میان استقبال اهالی سینما و مخاطبان در هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن رونمایی شد. فیلم طولانی و در عین حال جذاب «قاتلان ماه کامل» از هم‌اکنون یکی از شانس‌های اصلی جوایز اسکار پیش رو محسوب می‌شود.

ایتالیایی‌ها کمتر کتاب می‌خوانند/ اهدای جایزه بوکر به یک بلغاری

در ادامه، مراسمی هم به مناسبت هفته میراث فرهنگی، با حضور عزت‌الله ضرغامی و جمعی از نیروهای یگان و حوزه مرمت سه‌شنبه دوم خردادماه برگزار شد که در این مراسم، ۱۹۰ پروژه حفاظت و مرمت بناها و آثار تاریخی رونمایی و اقدامات یگان حفاظت در سال گذشته تشریح شد.

آنچه‌ در جشنواره کن گذشت

اظهارات ضرغامی درباره فلزیاب و سرقت فرش‌های کاخ سعدآباد، اکران فیلم رضا میرکریمی، اعلام سینماهای پرفروش، گفت‌وگو با مسعود اطیابی و فلورا سام، حاشیه‌های «قهوه ترک»، «زخم کاری» و «هفت»، آماری از تماشاگران تئاتر، درگذشت چند هنرمند در ایران و جهان، حاشیه‌ها و واکنش‌ها به ممنوع‌الکاری خوانندگان پاپ، پارکینگ شدن محل کشف اسکلت بانوی هفت‌هزار ساله و آغاز اعزام حج ۱۴۰۲ از رویدادهای فرهنگی هنر هفته گذشته بود.

در ادامه، هفتمین جلسه شورای صنفی نمایش در روز یکشنبه در خانه سینما تشکیل شد و فیلم‌های حامد رضی، علی بهراد، مجید توکلی و رضا میرکریمی برای اکران در سینماها قرارداد بستند. همچنین  حمید نعمت‌الله چهار سال پس از ساخت فیلم «قاتل و وحشی» قرار است پروژه تازه‌اش به نام «بت» را جلوی دوربین ببرد. 

و این‌که «Tiger Stripes» اولین فیلم کارگردان مالزیایی «آماندا نل یو» جایزه بزرگ هفته منتقدان کن را به دست آورد.

همچنین خبردار شدیم که «مارتین امیس» نویسنده شناخته‌شده و تاثیرگذار بریتانیایی، «هلموت برگر» هنرپیشه‌ای که که به خاطر بازی در فیلم های کارگردان ایتالیایی «لوکینو ویسکونتی» شناخته می شد، در سن ۷۸ سالگی در زادگاهش در اتریش و تینا ترنر که از او به عنوان ملکه افسانه‌ای راک‌ان‌رول یاد می‌شود، در ۸۳ سالگی درگذشتند.