نقش دانشجویان در روابط ایران و روسیه

او همچنین یادآور شد: در زمان اتحاد شوروی، این سرزمین متشکل از چند جمهوریِ تاجیکستان، ازبکستان و آذربایجان بود که با فرهنگ و زبان ایران نزدیکی‌هایی دارند و به این علت، فرهنگ ایرانی به ما نزدیک است.

کالنیچنکو در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تمایل دو کشور برای گسترش روابط گردشگری، استفاده از دانشجویان تحصیلکرده در روسیه و ایران را در حوزه گردشگری، با توجه به آشنایی آن‌ها به زبان و فرهنگ مردم دو کشور پیشنهاد کرد و افزود: دانشجویان ایرانی در روسیه و دانشجویان روس در ایران می‌توانند به گسترش روابط توریستی، فرهنگی و علمی دو کشور خیلی کمک کنند. این پله‌ و سکویی عالی در گسترش و تحکیم روابط فرهنگی ایران و روسیه است. روابط بین دولت‌ها یک طرف ماجرا است، ما باید بتوانیم مردم را با مردم آشنا کنیم، مثلا مردم ایران اگر با ادبیات، آداب و فرهنگ مردم روسیه آشنا شوند، یکدیگر را بهتر می‌فهمند و برعکس. در روسیه مردم ما چون به فرهنگ اروپا نزدیک‌تر بوده‌اند، ممکن است درباره فرهنگ ایرانی‌ها اطلاعات زیادی نداشته باشند، ‌اما دانشجویان می‌توانند در این مسیر نقش سفیران را ایفا کنند.

نماینده آژانس همکاری روسیه در ایران درباره تعداد دانشجویانی که در دو کشور تحصیل می‌کنند، اظهار کرد: نزدیک به ۶ هزار ایرانی در روسیه درحال حاضر مشغول به تحصیل هستند. از آمار دقیق دانشجویان اهل روسیه در ایران اطلاع ندارم، اما فکر می‌کنم تعداد آن‌ها به کمتر از ۱۰۰ نفر برسد.

کالنیچنکو سپس به آمادگی این کشور برای تبادل دانشجو و مشکلاتی که در مسیر پذیرش دانشجویان ایرانی پیش آمده است، اشاره کرد و گفت: روسیه سالانه ۳۰۰ بورسیه با عنوان تحصیل کاملا رایگان به دانشجویان ایرانی اختصاص می‌دهد و من انتخاب این دانشجویان را به عهده دارم. سال گذشته ۲۰۳۲ درخواست وجود داشت که ۲۵۲ دانشجوی ایرانی موفق شدند این بورسیه را به دست آورند. امسال مایلیم بورس‌های تحصیلی به ۳۰۰ نفر دانشجو اختصاص پیدا کند، ولی دانشجویانِ داوطلب و متقاضی، برای ثبت درخواست خود با مشکل اینترنت مواجه شده‌اند. ما در این زمینه مشکلات زیادی داریم، دانشجویان باید مدارک خود را ثبت کنند، اما به خاطر اینترنت نمی‌توانند.

نماینده آژانس همکاری روسیه در ایران درباره اثرگذاری تحصیل این دانشجویان در گسترش روابط ملت‌های دو کشور، بیان کرد:‌ در دانشگاه‌های روسیه، رویداد فرهنگی زیادی برگزار می‌شود و دانشجویان هر کشور می‌توانند از این فرصت برای معرفی ادبیات و فرهنگ خود استفاده کنند. می‌دانم که در ایران هم رویدادهای مشابهی برگزار می‌شود، مثل روز غذای محلی و یا روز تئاتر که خیلی به گسترش فرامرزی فرهنگ و ادبیات ایران کمک می‌کند و تمام دانشجویان از تمام کشورها را می‌تواند با فرهنگ ایران آشنا کند.

نزدیک به ۶ هزار دانشجوی ایرانی در روسیه مشغول به تحصیل هستند، درحالی‌که کمتر از ۱۰۰ دانشجوی روس در ایران تحصیل می‌کنند. روسیه سالانه ۳۰۰ بورس رایگان تحصیل برای دانشجویان ایرانی درنظر گرفته است. نماینده آژانس همکاری روسیه در ایران معتقد است: برنامه تحصیل دانشجویان در دو کشور می‌تواند به گسترش روابط توریستی، فرهنگی و ملت‌های ایران و روسیه کمک کند.

دمیتری کالنیچنکو، با عنوان نماینده آژانس فدرال در امور کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و روس‌های خارج از کشور و همکاری‌های بشردوستانه بین‌المللی دولت روسیه در ایران فعالیت دارد که همزمان با سفر هیأت گردشگری روسیه به ایران، جزئیاتی از برنامه تحصیل دانشجویان ایرانی در روسیه و نقش آن در گسترش فرهنگ و روابط گردشگری دو کشور را تشریح کرد. او حدود دو سال است که در ایران حضور دارد و می‌گوید که بیشترین دغدغه‌اش گسترش همکاری‌ و فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112418152/%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87