نجات کشتی ۲۵۰۰ ساله – ایسنا

۹ متخصص از «دانشگاه والنسیا» در طول دو هفته ۵۶۰ ساعت شنا کردند تا تمامی شکاف‌ها و ترک‌های این کشتی را شناسایی کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، گروهی از باستان‌شناسان اسپانیایی روند بررسی دقیق لاشه یک کشتی ۲۵۰۰ ساله فنیقی را آغاز کرده‌اند تا پیش از آن‌که برای همیشه توسط طوفان نابود شود، بهترین روش برای خارج کردن آن از دریا را پیدا کنند.

بقایای این کشتی اکنون در عمق حدود ۱.۷ متری آب شفاف مدیترانه قرار دارد و توسط کیسه‌های شن و ساختار فلزی که برای محافظت ساخته شده‌اند، احاطه شده است.

به گفته باستان‌شناسان، یکی از گزینه‌ها می‌تواند خارج کردن بخش‌های مختلف این کشتی از آب و متصل کردن آن‌ها به‌هم در خشکی باشد.

کارشناسان در سال جاری می‌توانند به این نتیجه برسند که چطور باید از این کشتی تاریخی محفاظت کنند و تا تابستان سال بعد آن را نجات دهند.

باستان‌شناسان همچنین معتقدند نجات این کشتی فنیقی، مرمت و نمایش آن در یک موزه، منطقی‌تر از ابراز نگرانی برای امنیت آن در مقابل طوفان‌های بزرگ است.

نجات کشتی ۲۵۰۰ ساله

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402041006048/%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%DB%B2%DB%B5%DB%B0%DB%B0-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87

این کشتی هشت‌متری که «Mazarron II» نام دارد، نخستین‌بار در سواحل جنوب شرقی اسپانیا کشف شد و نمونه بی‌نظیری از مهندسی دریانوردی باستان است.

باستان‌شناسان اسپانیایی قصد دارند بقایای یک کشتی ۲۵۰۰ ساله را پیش از نابود شدن از اعماق دریا خارج کنند.

فنیقی‌ها پایگاه‌های خود را در فاصله ۱۵۰۰ تا ۳۰۰ پیش از میلاد در سراسر مدیترانه ایجاد کردند. گمان می‌رود این کشتی غرق‌شده در حوالی ۵۸۰ پیش از میلاد ساخته شده باشد. زمانی که این کشتی غرق شد تا بیش از دوهزار سال در رسوب‌ها مدفون شده بود، ‌تا این‌که حدود ۳۰ سال پیش کشف شد.