نامه‌ای به علی نصیریان، خوشحالی ابوالفضل پورعرب و روایتی از مهدی فخیم‌زاده

سیدنظام الدین موسوی ـ سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ـ با حضور در نمایشگاه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از آثار منتخب هنرمندان دیدن کرد و در ادامه مهلت ارسال آثار به چهارمین جایزه «موسیقی و رسانه» در سی‌وهشتمین جشنواره موسیقی فجر تا هجدهم بهمن ماه تمدید شد.

مهدی فخیم‌زاده با حضور در برنامه هفت از پیشنهاد محمدباقر قالیباف برای ساخت یک سریال پلیسی یاد کرد که در نهایت منجر به ساخت سریال «خواب و بیدار» شد.

نامه‌ای به نصیریان 

چالش «آقای ممیز» برای دو نقش

/نقد فیلم‌های جشنواره/ «چرا گریه نمی‌کنی؟»؛ عرفان بی‌خیالی و هیولای عشق!

شانزدهمین نمایشگاه گردشگری ایران که از ۱۸ تا ۲۱ بهمن‌ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی درباره این نمایشگاه گفت: نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران در شرایطی برگزار می‌شود که وضعیت صنعت گردشگری رو به وخامت رفته و عده‌ای مخالف برپایی آن بودند، اما این نمایشگاه با حضور نمایندگان تعدادی از کشورها برگزار می‌شود تا چهره ایران حفظ شود.

خوشحالی ابوالفضل پورعرب

وزیر ارشاد که در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه رسانه های دیجیتال حضور داشت، از اقدام برای تاسیس بنیاد تخصصی در حوزه تقویت انیمیشن در داخل کشور خبر داد.

احتمال پخش سریال «نون خ» در ایام رمضان قوت گرفت؛ همچنین انتظار می‌رود این سریال طنز در تعداد قسمت‌هایی بیش از ۲۰ قسمت روی آنتن برود.

عبدالله انوار ۹۸ساله که به دلیل عارضه کلیوی در بیمارستان بستری بود، در این روز از بیمارستان مرخص شد. 

شهرام ناظری در موج‌های خفته

حواشی پنجمین روز جشنواره فیلم فجر، خوشحالی ابوالفضل پورعرب از موافقت رهبری با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان اخیر، روایت مهدی فخیم‌زاده از سریال «خواب و بیدار» و نامه‌ای به علی نصریان از خبرهای مهم امروز بودند.

نامزدی عطاءالله مهاجرانی و بهبود عبدالله انوار

از سویی مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی نسبت به تحریم کنندگان جشنواره فیلم فجر واکنش نشان داد.

به دنبال عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان، از سوی رهبر انقلاب، ابوالفضل پورعرب ابراز خوشحالی کرد و گفت: الهی شکر که این اتفاق افتاد؛ اگر آشتی ملی هم صورت بگیرد عالی می‌شود تا بتوانیم لب‌های خندان مردم را ببینیم.

سازندگان فیلم «کت چرمی» نیز در نشست مطبوعاتی این فیلم، با اشاره به نقش محمدحسین مهدویان در این فیلم، هرگونه شباهت میان «کت چرمی» با «مرد بازنده» یا «زخم کاری» و وجود شباهت‌های زیاد در بازی جواد عزتی در این سه اثر را رد کردند.

جزییات نمایشگاه گردشگری 

از اخبار توجه‌برانگیز دیگر در حوزه گردشگری می‌توان به آمارهای جدید منتشر شده از سوی ایتالیا و اسپانیا حاکی از بازگشت آمارهای گردشگری این دو کشور به دوران پیش از همه‌گیری کرونا، اشاره کرد. 

/نقد فیلم‌های جشنواره/ «هوک»؛ مصائب سینمای سوبسیدی!

همچنین تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر طی روزهای آینده میزبان تماشاگران با ۶ اثر نمایشی جدید خواهد بود.

امثال «بچّه‌زرنگ» تقویت می‌شوند؟

در حالی که هیچ فیلم فرانسوی به فهرست ۱۰ عنوان برتر سال ۲۰۲۲ در گیشه راه پیدا نکرد، سال ۲۰۲۳ در حال حاضر برای تولیدات داخلی سینمای فرانسه امیدوارکننده به نظر می‌رسد. بر این اساس گیشه فرانسه شاهد فروش بیش از ۱۵ میلیون بلیت در ژانویه بود که ۴۱.۳ درصد نسبت به ماه مشابه در سال ۲۰۲۲ افزایش داشت، اما همچنان ۱۵.۱ درصد نسبت به میانگین پیش از همه گیری پائین‌تر است.

/نقد فیلم‌های جشنواره/ «بچه زرنگ»؛ لطفا بچه‌ها قضاوت کنند!

طبق آخرین پیمایش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سال ۱۴۰۰، برآورد شده است از بین ۸۴ میلیون ایرانی، ۳۴ میلیون نفر بر روی مجموع پلتفرم‌ها، بازی رایانه‌ای انجام می‌دهند. مردان ۵۹ درصد و زنان ۴۱ درصد این جمعیت را تشکیل می‌دهند. همچنین در میان استان‌ها، «قم» کمترین و «البرز» بیشترین نسبت بازیکنان را دارد.

اخباری از سینمای جهان

در ادامه، شهرام ناظری در آیین اختتامیه نمایشگاه «موج‌های خفته» در گالری ترانه باران که به یاد زلزله‌زدگان خوی شکل گرفت و بخشی از فروش به نفع آن‌ها اختصاص یافت، حاضر شد.

به گزارش ایسنا، دو فیلم «بعد از رفتن» به کارگردانی رضا نجاتی‌ و «کت چرمی» ساخته حسین میرزامحمدی که هر دو فیلم اولی هستند، در پنجمین روز جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمدند، این در حالی است که وجه مشترک این دو فیلم حضور صابر ابر به عنوان بازیگر بود.

«نون خ» در ماه رمضان

همچنین فروش گیشه سینماهای کشور در سه روز تعطیلی هفته گذشته رکورد تازه ای در این حوزه ثبت کرد و به رقم ۵ میلیارد و۷۵۰ میلیون تومان رسید و حبیب ایل بیگی ـ معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی اظهار کرد: شاید اولین سالی باشد که فیلم های در حال اکران عمومی همزمان فروش خوبی داشتند.

«محمودآباد» یکی از قطب‌های گردشگری استان مازندران است؛ شهری ساحلی و پُرطرفدار که شاید همین ویژگی باعثِ تولید زبالۀ بیشتر در منطقه‌اش شده باشد. طبق عکس‌های منتشرشده در گزارش تصویری ایسنا، در حال حاضر زباله‌ها در فاصلۀ کمتر از ۲۰ متری ساحل در میان ساختمان‌های مسکونی، اداری و ویلاهای تفریحی دیده می‌شود. این شرایط، برای مردم منطقه مشکلات زیادی ایجاد کرده است. به دنبال این موضوع با محمد درویش، کنشگر و پژوهشگر محیطی گفت‌وگویی داشتیم که مشروح آن را می توانید در لینک بخوانید. 

ماجرای سیلی خوردن به یادماندنی از عسل بدیعی

روایت مهدی فخیم‌زاده از «خواب و بیدار»

نشست پرسش و پاسخ فیلم «بعد از رفتن» در شرایطی برگزار شد که گروه سازنده این فیلم ،چند دقیقه به قربان صدقه رفتن از یکدیگر مشغول شدند و مدیر جلو های بصری کار هم تاکید کرد که اهل کثیف کاری نیست.

میزبانی تئاتر شهر 

*پیشنهادهایی برای خواندن:

مقصر انباشت زباله در ساحل خزر کیست؟

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/00062151016/%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D9%86%D8%B5%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%B4%D8%AD%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%B6%D9%84-%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%B9%D8%B1%D8%A8-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C

در ادامه، محمدرضا فرجی مدیر امور سینماهای مردمی جشنواره بین المللی فیلم فجر اولین آمار رسمی فروش بلیت سینماهای مردمی این دوره از جشنواره را اعلام کرد. براساس اعلام مدیر امور سینماهای جشنواره فجر ۴۱ ،در چهار روز اول جشنواره بیش از ۸۳ هزار نفر در سینماهای مردمی به تماشای فیلم های این دوره از جشنواره نشستند که در این میان سینماهای کوروش، زندگی، فرهنگ، آزادی و پردیس سینما شهر قرچک بیشترین میزان استقبال مردمی را داشتند.

در ادامه اخبار سینمایی، رییس سازمان سینمایی خطاب به علی نصیریان نامه نوشت که در بخشی از آن آمده است: شما در سخت‌ترین شرایط تاریخ معاصر همواره در میدان حضور داشتهاید، و امروز نیز، به بهبودی و سلامتی عاجلتان امید داریم تا بار دیگر، شاهد حضورتان در صحنه‌های هنر بوده و ما نیز، افتخار میزبانی شما را در این محفل بزرگ سینمایی داشته باشیم.

همچنین نمایش فیلم‌های بخش بین‌الملل جشنواره‌ فجر روز یکشنبه آغاز شدند و روابط عمومی این رویداد اعلام کرد که “برنامه نمایش فیلم‌های بخش بین الملل به صورت روزانه اعلام می‌شود.”

نشریه سینمایی «کولایدر » (Collider) در مطلبی جدید اقدام به معرفی چشمگیرترین نقش‌آفرینی‌های بازیگران فیلم‌های غیرانگلیسی زبان در طول تاریخ جوایز سینمایی اسکار کرده است که علی‌رغم ارزش هنری فوق‌العاده، نادیده گرفته شدند. 

نامزدهای گروه «ادبیات» چهلمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از سوی دبیرخانه این‌ جایزه در حالی اعلام شد که عطاءالله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت هفتم، نامش در میان لیست به چشم می‌خورد.