میراث فرهنگی مهم‌ترین ابزار برای وحدت ملی است

 وی اظهار کرد: تا زمانی که ارتقاء اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور انجام نشود خواسته‌های مطرح شده اتفاق نخواهد افتاد، البته برای راه‌اندازی شهرک صنایع‌دستی نیشابور نیازمند تخصیص اعتبار هستیم و اکنون این شهرک در مرحله تکمیلی قرار دارد.

 وی اظهار کرد: به رغم اینکه شهرستان نیشابور در سال ۱۳۸۵ و در دولت نهم به عنوان منطقه نمونه گردشگری به تصویب رسید اما تاکنون نه تنها هیچ‌گونه اعتباری در این خصوص جذب نشده بلکه چارت سازمانی و اعتباری برای ایجاد پایگاه پژوهشی شمال شرق کشور به مرکزیت نیشابور نیز در نظر گرفته نشده است.

وی خاطرنشان کرد: مقدمات شناسایی محل نزول حدیث سلسلة الذهب و ایجاد باغ موزه در شهرستان نیشابور فراهم شده است، انتظار داریم این شهرستان به عنوان پایگاه امام شناسی در سطح کشور معرفی شود.

وی افزود: بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری و تأسیس مرکز درمان بیماری‌های سرطانی به عنوان مرکز سرطان‌شناسی شرق کشور در نیشابور اعلام آمادگی نموده و در این رابطه نیز زمینی در نظر گرفته شده است.

ایسنا/خراسان رضوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: میراث فرهنگی مهم‌ترین ابزار برای وحدت ملی است.

امام جمعه نیشابور خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تجاری از سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه در شهر نیشابور حضور دارند و نمایشگاهی نیز در این منطقه وجود دارد این مرکز نیز آماده سرمایه‌گذاری هست.

حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی نماینده ولی فقیه و امام جمعه نیشابور نیز در این جلسه گفت: چندین سال قبل زمین مجتمع فرهنگی تجاری سنتی در کنار بازار مسجد جامع تأمین شد که اگر از نظر میراث فرهنگی مشکلی نداشته باشد می‌توان سرمایه‌گذاری لازم را در آن انجام داد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401072111333/%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%AD%D8%AF%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور خاطرنشان کرد: ‏ باوجود اینکه از سال ۱۳۸۳ مطالعات پژوهشی منطقه توسط مشاور عالی حوزه میراث فرهنگی انجام شده اما به دلیل عدم هماهنگی سازمان میراث فرهنگی با اداره کل میراث فرهنگی استان این مطالعات قابلیت اجرایی ندارد و ما خواستار بازنگری در این حوزه هستیم.

ضرغامی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب که افتخارات و تمدن ما از هزار سال قبل تاکنون مایه وحدت است، گفت: میراث فرهنگی مهم‌ترین ابزار برای وحدت ملی است.

گیاهی تکمیل بافت تاریخی شادیاخ و توسعه کاربردی برای باغ عطار و کمال‌الملک به منظور ایجاد حوزه نگارگری با توجه به شخصیت کمال‌الملک را از دیگر خواسته‌های مسئولان و مردم شهرستان نیشابور برشمرد.

سید عزت‌الله ضرغامی عصر پنج‌شنبه ۲۱ مهرماه در جلسه شورای اداری شهرستان نیشابور که در سالن عابدی برگزار شد، افزود: تجزیه جغرافیای ایران هرگز اتفاق نخواهد افتاد و این آرزو را دشمنان به گور خواهند برد.

وی با تأکید بر اینکه ایران متعلق به همه سلیقه‌ها است، افزود: همه در کنار هم و به صورت برابر باید صحبت‌های خود را به گوش مسئولان برسانند، این مهم به عنوان مهم‌ترین عامل وحدت باید مورد توجه همه مسئولان باشد.

فرماندار ویژه نیشابور همچنین ثبت عرصه تاریخی شهر کهن، روزهای ملی استاد کمال‌الملک و فضل بن شاذان را ضروری دانست و خواستار شروع مطالعات طرح جامع گردشگری حاج بکتاش ولی و مؤسس فرقه بکتاشی که بیش از ۴۰ میلیون نفر در آسیای میانه مرید او هستند، شد.

وی بازنگری حریم میراث فرهنگی نیشابور کهن را به عنوان یکی از مهم‌ترین درخواست‌ها اعلام نمود و افزود: تأمین بودجه پژوهشی در حوزه سازمان میراث فرهنگی این شهرستان برای سرمایه‌گذاری در این حوزه ضروری است.

در ادامه محمود گیاهی، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان نیشابور در این جلسه گفت: طی ۱۰ سال گذشته محدوده شهر کهن نیشابور از ۴۸۰۰ هکتار به ۱۵ هزار هکتار و روستاهای حریم میراث فرهنگی از ۲۴ روستا به ۹۲ روستا افزایش یافته است.