معارفه رییس جدید سازمان حج در غیاب رییس قبلی

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این مراسم که آن را بهانه‌ای برای تکریم خدمات رییس پیشین سازمان حج و زیارت برای زحمات حج گذشته، راه‌اندازی سفرهای سوریه و رفع مشکلات عتبات عراق، دانست، افزود: همه ما باید از این آمد و شدها درس بگیریم. هر یک از ما در هر کجا باشیم، زمانی روز تکریم ما فرا می‌رسد و این درس برای ما هست که تا نفس می‌آید خدمت کنیم و کارهای اثرگذار انجام دهیم.

در این مراسم تودیع و معارفه، شماری از نمایندگان و فراکسیون حج مجلس، درحالی که چهار رییس قبلی سازمان حج و زیارت، از جمله رضایی، رشیدیان، خاکسار قهرودی و لیالی و همچنین جمعی از مدیران و کارگزاران حج حضور داشتند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده است تغییر سید صادق حسینی از ریاست سازمان حج و زیارت، به دلیل پایان مدت زمات ماموریت او در این سازمان بوده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه به رییس جدید سازمان حج و زیارت سفارش کرد: شورای عالی زیارت هم وظایفی بر دوش سازمان حج گذاشته شده که باید پیگیری شود. توجه به هدفمندی ارتقاء آموزش کارکنان صورت گیرد. راهکار جامع برای استفاده از کارگزاران داوطلب و افتخاری پیش‌بینی و تهیه شود.

او خطاب به رییس سازمان حج و زیارت گفت: این مسؤولیت سخت‌ترین مسؤولیت جمهوری اسلامی ایران است.  

او همچنین در این سخنرانی از درگذشتگان حج که به بیش از ۲۰۰ نفر می‌رسد، یاد کرد.

ادامه دارد…


منبع: https://www.isna.ir/news/1401120302063/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%B1%D9%81%D9%87-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%AC-%D8%AF%D8%B1-%D8%BA%DB%8C%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D9%82%D8%A8%D9%84%DB%8C

تا پیش از این، سیدصادق حسینی این مسؤولیت را به مدت یک سال بر عهده داشت که در دوران ریاست او در سازمان حج و زیارت، سفرهای عتبات عراق و حج تمتع، تحت تاثیر افزایش نرخ ارز، با گرانی مواجه شد.

نواب، رییس جدید را به اهتمام برای برگزاری شایسته حج سفارش کرد و گفت: حجِ الان با گذشته فرق می‌کند. روابط ما با عربستان فرق کرده و نماینده‌ای در این کشور نداریم. الان که شوال گذشته قیمت هتل‌های حج هنوز استخراج نشده است. اهتمام باید صورت گیرد که حج شایسته انجام شود.

نواب به همکاران بعثه نیز گفت: نخستین بار در جمهوری اسلامی است که مسؤولی بر مسند سازمان حج و زیارت منصوب می‌شود که از خودتان است و امروز معارفه سیزدهمین رییس سازمان حج و زیارت را برگزار می‌کنیم، جز آقای رضایی که ۲۰ سال ریاست این سازمان را داشته، میانگین عمر خدمت باقی رؤسا دو سال بوده است. از زحمات همه مدیران قدردانی می‌کنیم می‌دانیم چه شب و روز و سختی‌های بر آن‌ها گذشته در قضایای سال ۶۶ و چه در فاجعه منا، در وضعیت عادی هم برگزار ی حج سخت است. حالا این شما و این میدان، بعضی ها می پرسیدند چرا نیرویی از سازمان حج و زیارت را انتخاب نمی کردند، حالا نیرویی انتخاب شده که از ابتدا در این سازمان بوده است.

قیمت حج ۱۴۰۲ هنوز معلوم نشده است

او تاکید کرد: باید پیگیری شود شورای عالی حج با ریاست رییس‌جمهور برگزار شود تا وضعیت هواپیمایی و ارز برای حج مشخص شود. مردم ۱۶ سال چشم انتظار هستند.

مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان حج و زیارت درحالی برگزار شد که رییس پیشین این سازمان غایب مجلس بود. علت این غیبت، بیماری مادر سیدصادق حسینی اعلام شد.

ایده‌ حسینی، رییس پیشین حج و زیارت، از نخستین روز ریاست، راه‌اندازی سفرهای ارزان‌قیمت بود که هرچند برای سفرهای عتبات عراق اجرا شد، اما نوسانات نرخ ارز، قیمت‌گذاری سفرهای عتبات عراق را از کنترل این سازمان خارج کرد.

به گزارش ایسنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این هفته با صدور حکمی «سید عباس حسینی» را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان حج و زیارت معرفی کرد. تغییر رییس سازمان حج و زیارت درحالی صورت گرفته که ثبت‌نام در کاروان‌های حج ۱۴۰۲ از حدود یک هفته دیگر آغاز می‌شود.

در دوره او سفر زیارتی سوریه که متوقف مانده بود، برقرار شد که البته به دلیل نگرانی شرکت‌های هواپیمایی از تحریم، این سفر فقط به هفته‌ای یک پرواز از شهر مشهد، محدود ماند.