مشوق‌هایی برای صادرات گردشگری – ایسنا

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402042515702/%D9%85%D8%B4%D9%88%D9%82-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C

شالبافیان اضافه کرد: علاوه‌بر این قرار است بخش خصوصی برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری حمایت شود که گزینه پیشنهادی تامین هزینه حضور شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه‌ها خواهد بود.

شالبافیان اضافه کرد: با توجه به اینکه قرار است پرداخت این جایزه استمرار داشته باشد از این پس اطلاع‌رسانی خواهد شد تا آژانس‌ها مطلع شوند چه مستندات و مدارکی را گردآوری و ارائه کنند.  

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در واکنش به برخی اعتراض‌ها نسبت به نحوه پرداخت جایزه صادراتی، اظهار کرد: براساس تفاهم معاونت و سازمان توسعه تجارت، آژانس‌هایی که در سال ۱۴۰۱ به ایران توریست وارد کردند و مدارکشان کامل بود، این جایزه را دریافت کردند. آن‌هایی هم که نگرفتند پرونده‌شان ناقص بود. البته اشکالی وارد بود؛ سازمان برنامه و بودجه اعتبار مشخصی را درنظر گرفته بود و ما باید تمام کارهای مربوط به آن را تا قبل از پایان سال انجام می‌دادیم و از آنجا که پرداخت این جایزه به مدت ۱۳ سال متوقف شده بود، پرونده برخی از آژانس‌های گردشگری کامل نبود، شاید فکر نمی‌کردند این جایزه احیا شود و برخی پرونده‌ها نقص داشت. به هر حال در بررسی این پرونده علاوه‌بر سازمان توسعه تجارت و معاونت گردشگری، دستگاه‌های دیگری هم مشارکت دارند.

او ادامه داد: جایزه صادراتی سال ۱۴۰۱ علاوه‌بر آژانس‌های واردکننده گردشگر خارجی به کشور، بیمارستان‌های دارنده IPD (پذیرنده بیمار خارجی) و آژانس‌هایی را که در حوزه گردشگری سلامت فعال هستند، نیز شامل شده است.

او افزود:‌ این جایزه، که از جمله سیاست‌های تشویقی دولت برای صادرات گردشگری بوده است، از سال ۱۳۸۹ متوقف شده بود. در سال گذشته پس از تفاهم معاونت گردشگری و سازمان توسعه تجارت، مقرر شد این جایزه براساس دستورالعمل پرداخت مشوق‌های صادرات غیرنفتی کشور، به صورت مشخص برای حمایت از توسعه گردشگری و صادرات خدمات مربوطه در قالب تلاش برای ورود گردشگران خارجی به کشور، پرداخت شود. این اعتبار از سوی سازمان توسعه تجارت در بودجه سال جاری لحاظ شده و از این پس در سال‌های بعدی نیز شامل فعالان این حوزه خواهد شد.  

معاون گردشگری از سیاست‌های تشویقی برای صادرکنندگان گردشگری خبر داد.

علی‌اصغر شالبافیان به ایسنا گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این مدت کارهای خوبی برای گردشگری انجام داده که از جمله آن‌ها احیای جایزه صادرات گردشگری پس از حدود ۱۳ سال توقف است.