مرواریدی در صدف مهرشهر باقی نمانده است!

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز با بیان اینکه بازسازی کاخ مروارید نیازمند واگذاری مالکیت همچنین ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار است، گفت: وضعیت مالکیت کاخ مشخص نیست و اعتباری هم که تاکنون برای بازسازی اختصاص یافته بسیار ناچیز است.

وضعیت امروز این کاخ که جزو اموال عمومی است به خوبی آنچه بر آن رفته را بازنمایی می‌کند. از دست به دست شدن مدیریت کاخ و گم شدن بخش زیادی از اموال ارزشمند آن در حین این جابجایی‌ها تا ریزش سقف و پوسیدن در و دیوارها و سپردن کاخ به دست فراموشی و در نهایت حکایت کجدار و مریز واگذاری مالکیت و مرمت این میراث ارزشمند ملی.

این مسئول گفت: تاکنون یک میلیارد تومان برای مرمت سقف تخصیص داده شده و با قول وزارت خانه بنا شده تا اواخر بهمن ماه پنج میلیارد تومان دیگر تخصیص داده شود تا بتوانیم هر چه سریعتر مرمت سقف را به پایان برسانیم.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز گفت: در حال حاضر مشکل اصلی بنای کاخ پوشش سقف اصلی است و تا زمانی که این اقدام صورت بگیرد هر اقدام مرمتی بی فایده خواهد بود.

مرواریدی در صدف کاخ مهرشهر باقی نمانده است!

رطوبت به کاخ آسیب جدی وارد کرده است

پارسال می‌شد با ۷۵ میلیارد تومان کاخ را مرمت کرد اما امسال ۱۳۰ میلیارد تومان نیاز است!

فعلاً درهای کاخ مروارید به روی مردم باز نمی‌شود

محمودی تاکید کرد: شهریور ماه در بازدید وزیر میراث فرهنگی قرار بود این کاخ برای بازدید عموم بازگشایی شود و اقداماتی هم از قبیل نظافت بنا، جانمایی مجدد برخی از اشیای کاخ که برای حفاظت در مخزن نگهداری می شدند صورت گرفت ولی طبق جمع بندی نهایی مشخص شد این مجموعه هنوز شرایط بازدید عمومی را ندارد و بنا شد اول پوشش سقف انجام شود و بعد درهای کاخ به روی مردم باز شود.

وی افزود: بعد از اتمام عملیات مرمت سقف، عملیات بازسازی نقاط دیگر بنا هم به مرور زمان صورت می گیرد و امیدوارم طی چند سال آینده این اثر تاریخی نیز به وضعیت مناسبی برسد.

مرواریدی در صدف کاخ مهرشهر باقی نمانده است!

مرواریدی در صدف کاخ مهرشهر باقی نمانده است!

مرواریدی در صدف کاخ مهرشهر باقی نمانده است!

محمودی اضافه کرد: این کاخ از سمت دریاچه کناری و سقفی که به واسطه بارش برف سنگین سال ۸۵ فرو ریخت، آسیب سنگینی دیده است.

شهباز محمودی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه  مالکیت کاخ مروارید هنوز به میراث فرهنگی واگذار نشده است، اظهار کرد: طبق ابلاغ سال ۹۳، صرفاً حفاظت و نگهداری از حدود ۲۸ هکتار از زمین‌های اطراف کاخ و بنای آن به میراث فرهنگی سپرده شده است و تا زمانی که وضعیت مالکیت آن مشخص نشود برنامه ریزی برای مرمت آن با مشکلاتی مواجه است.

بحث واگذاری و مرمت کاخ مروارید مهرشهر از حدود ۱۰ سال پیش مطرح شده ولی در این مدت نه مالکیت آن واگذار شده و نه برای مرمت این شاهکار معماری کاری جدی صورت گرفته است. حالا از کاخ مروارید مهرشهر فقط یک ساختمان باقی مانده که به زحمت خود را سر پا نگه داشته و مرواریدی هم در صدف آن نیست.

مرواریدی در صدف کاخ مهرشهر باقی نمانده است!

این مسئول با بیان اینکه اعتباراتی که تا کنون برای مرمت و بازسازی این کاخ از منابع استانی و وزارتخانه تخصیص داده شده بسیار ناچیز بوده است، گفت: با حدود ۱.۵ دو میلیارد تومان در سال نمی‌توان انتظارداشت تغییر خاصی در شرایط کاخ اتفاق بیفتد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401101912298/%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D8%AF%D9%81-%D9%85%D9%87%D8%B1%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D9%86%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

ایسنا/البرز کاخ مروارید یا همان کاخ شمس تا کمتر از ۲۰ سال پیش مجموعه‌ای زیبا بود که طراحی و معماری منحصر به فردش چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌ساخت، این مجموعه بین سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیون دلار ساخته شد. حالا این مجموعه با وجود ثبت در فهرست آثار ملی به دلیل سال‌ها بی‌توجهی رنگ به رو ندارد.

وی ابراز کرد: مرمت سقف با توجه به متریال خاصی که نیاز دارد و همچنین به خاطر خارج شدن از فرم اصلی به حدود هفت میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. به همین خاطر درخواست اعتبار به وزارت خانه ارسال شده است. بعد از اتمام پوشش سقف با اعتبارات جدید می‌توان بخش دیگری از اقدامات مرمتی را انجام داد.

وی با بیان اینکه رطوبتی که از دریاچه به بنای ساختمان نفوذ کرده جدی بوده و خسارات زیادی به بار آورده بود، اظهار کرد: سال گذشته طی تفاهم نامه‌ای با شهرداری توانستیم دریاچه را به طور کامل درزگیری و ایزوله کنیم و خوشبختانه در حال حاضر هیچ نم و نفوذ رطوبتی از دریاچه به بنای اصلی اتفاق نمی‌افتد.

وی با بیان اینکه سال گذشته مشاوری برای تخمین هزینه مرمت و بازسازی کاخ به کار گرفته شد، توضیح داد: در شهریور سال گذشته، ۷۵ میلیارد تومان برای مرمت و بازسازی این کاخ تخمین زده شد که با توجه به بالا رفتن نرخ ارز و تورم به نظر می‌رسد امسال به ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد تومان نیاز است.