سیزده‌بدر متفاوت یک فعال محیط‌زیستی/ ۱۸ سال مشق دوستی با طبیعت

وی یادآور می‌شود؛ پیشنهاد ما به دستگاه‌های متولی این است که بعد از روز طبیعت تعدادی از پاکبانان را برای جمع‌آوری زباله به مناطق تفرجگاهی بفرستند تا اقدام به جمع‌آوری زباله‌ها کنند، مردم  نیز هنگام حضور در فضاهای تفرجگاهی کیسه زباله به همراه داشته باشند تا اگر هنگام برگشت به منزل نتوانستند آن را حمل کنند پاکبانان بتوانند آن را از جنگل و تفرجگاه‌ها بردارند.

 وی اضافه می‌کند؛ تشکل ما در شب سیزده‌بدر در طبیعت حضور می‌یابد تا در صورت روشن بودن آتش برای خاموشی آن اقدام کند البته امسال با توجه به تقارن ماه رمضان با عید نوروز حضور مردم در طبیعت کمتر است اما باز هم از این اقدام غافل نمی‌شویم.

مدیرعامل کانون سبز تمیشه در پاسخ به این پرسش که انگیزه شما از پاکسازی طبیعت در سیزده‌بدر چیست، پاسخ می‌دهد: در روزی که مردم با خانواده خود به دل طبیعت می‌زنند ما در یک اقدام دلی و فرهنگی نسبت به جمع‌ کردن زباله اقدام می‌کنیم، از سویی خمیرمایه کانون سبز تمیشه این است که یک کار فرهنگی انجام دهد تا بعدها از این اقدام به نیکی یاد شود و آموزه‌ای برای نسل بعدی شود.

روز طبیعت بهانه‌ای است تا ما از فضای پیرامون شهری که این روزها با تکنولوژی‌های روز و فضای مجازی گره خورده خارج شویم و چشمان خود را به نعمت‌های خدادادی پیرامون خود باز کنیم.

این فعال محیط‌زیستی که سال‌ها سابقه فعالیت در حوزه محیط‌زیست را دارد آرزو می‌کند؛ کاش همه افراد به‌ویژه ساکنان شمال کشور به اهمیت حفظ و حراست از منابع ملی کشور پی ببرند و نگذارند هیچ گونه آسیبی به طبیعت وارد شود.

 معصومه کشاورز، مدیرعامل کانون سبز تمیشه و فعال محیط زیستی گلستان است که از سال ۱۳۷۵ به صورت غیررسمی و از سال ۱۳۸۲ به صورت رسمی در حال فرهنگ‌سازی استفاده صحیح از محیط‌زیست و طبیعت است، در ادامه گفتگوی ما را با این بانوی فعال محیط‌زیستی از نظر می‌گذرانید؛

به گزارش ایسنا؛ همه ما باید بدانیم که میراث‌دار آیندگان هستیم لذا باید قدردان طبیعت باشیم، به طور قطع هر یک از ما با فرهنگ و رفتار صحیح با طبیعت می‌توانیم جلوه‌های زیبایی که خدای متعال به ما ارزانی کرده را حفظ و صیانت کنیم.

کشاورز در ادامه به تشریح فعالیت‌های تشکل کانون سبز تمیشه پرداخت و توضیح داد؛ کانون سبز تمیشه یک تشکل غیردولتی است که از سال ۱۳۷۵ به صورت غیررسمی و از سال ۱۳۸۲ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده و در حوزه‌های محیط‌زیستی، فرهنگی، ورزشی و آموزشی و خیریه فعالیت می‌کند البته فعالیت‌های خیریه این تشکل ثبت‌شده نیست و در واقع ما محیط‌زیست را به خیریه ربط دادیم.

مدیرعامل کانون سبز تمیشه در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: خوشبختانه امروزه در سایه اطلاع‌رسانی و رشد روزافزون رسانه‌ها، مردم به این درک رسیدند که باید قدردان طبیعت باشند و نسبت به سابق آگاه‌تر شدند اما متاسفانه برخی از روی آگاهی اقدام به رهاسازی زباله در طبیعت می‌کنند.

سیزده‌بدر متفاوت یک فعال محیط‌زیستی/ ۱۸ سال مشق دوستی با طبیعت

کشاورز با بیان اینکه تلاش ما این است که در روز طبیعت یک حرکت اثرگذار و زیبا در حق طبیعت انجام دهیم، می‌گوید: اقدامی که ما در روز طبیعت انجام می‌دهیم یک کار دلی و فرهنگی است، حدود ۱۸ سال است که به همراه تیم خود اقدام به جمع‌آوری زباله و پاکسازی طبیعت می‌کنیم.

یک اقدام فرهنگی تمیز برای حفاظت از محیط‌زیست/ پاکسازی طبیعت در سیزده‌بدر

وی در پاسخ به این پرسش که روز طبیعت فرصت است یا تهدید، پاسخ می‌دهد؛ هر چیزی را می‌توان به فرصت تبدیل کرد اما از آنجایی که ممکن است افراد ناآگاه و بی‌مسئولیت در روز طبیعت بخواهند به منابع طبیعی و ملی آسیب بزنند، می‌تواند یک تهدید باشد البته نمی‌توان روز ۱۳ فروردین را یک تهدید دانست چراکه افراد ناآگاه نه تنها در این روز که در تمام طول سال به طبیعت آسیب می‌زنند.

معصومه کشاورز با بیان اینکه برخی نیز از روی ناآگاهی و با تصور اینکه زباله‌ها تجزیه‌پذیر هستند اقدام به ریختن زباله در طبیعت می‌کنند حال آنکه چنین تفکری اشتباه است، یادآور شد: تشکل ما سال‌هاست که ۱۳ فروردین روز انس با طبیعت را به‌منظور فرهنگ‌سازی و آگاهی بیشتر مردم اقدام به جمع‌آوری زباله و توزیع کیسه زباله بین کودکان و نوجوانان می‌کند تا کودکان با زبان تاثیرگذار خود بتوانند به مسافران، گردشگران و توریست‌ها تذکر دهند.

وی می‌گوید؛ ما در تشکل خود افراد را تشویق کردیم تا به‌جای رهاسازی درب‌های پلاستیکی در طبیعت و سطل‌های زباله، آن را به ما تحویل دهند که تاکنون از همین طریق ۶۵ ویلچر را خریداری کرده و به ۶۵ نیازمند ضایع‌نخاعی هدیه کردیم در کنار این اقدام، ملزومات دیگر اعم از عصا، ویلچر، واکر، تشک و غیره نیز تهیه و تقدیم نیازمندان شده است.

سیزده‌بدر متفاوت یک فعال محیط‌زیستی/ ۱۸ سال مشق دوستی با طبیعت

مدیرعامل کانون سبز تمیشه، نقش اطلاع‌رسانی در آگاهی‌بخشی مردم را مهم دانست و متذکر شد: از طرفی اگر محیطی تمیز و مرتب باشد مردم هم راغب می‌شوند آن محیط را تمیز نگه دارند لذا مسئولان باید نسبت به زیباسازی و پاکسازی مکان‌های تفرجگاهی اقدام کنند.

دارنده سه دوره جایزه ملی ایران در حوزه محیط‌زیست با بیان اینکه روز طبیعت فرصت مناسب برای با هم بودن است، می‌افزاید؛ گرچه در روز سیزده‌بدر ازدحام جمعیت بیشتر است اما برای کسانی که قدردان طبیعت نبوده و همیشه به محیط‌زیست آسیب می‌زنند هر روز می‌تواند یک تهدید باشد.

سیزده‌بدر متفاوت یک فعال محیط‌زیستی/ ۱۸ سال مشق دوستی با طبیعت

کشاورز، رسالت مسئولان در حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی را سنگین دانست و تاکید کرد: دستگاه‌های متولی باید زیرساخت‌های لازم را در فضای تفرجگاهی و جنگلی آماده کنند، یکی از این اقدامات تعبیه سطل زباله در فضاهای تفرجگاهی است. ما به عنوان یک تشکل مردمی طبق مکاتبات متعدد چنین موضوعی را به مسئولان گوشزد کرده که تاکنون بخشی از آن عملیاتی شده و بخشی نیز هنوز محقق نشده است.

مدیرعامل کانون سبز تمیشه با بیان اینکه کاشت و توزیع نهال یکی دیگر از اقدامات ما در طول سال است، می‌افزاید؛ تاکنون به مدت پنج سال برنده جایزه ملی ایران شدیم که سه بار در حوزه محیط زیست و دو بار به‌عنوان میراث‌بان ملی از بنده تقدیر شد، امیدواریم، بتوانیم بیش از پیش به رسالت خود عمل کنیم.

گرچه ما به بهانه روز طبیعت فرصت حضور در تفرجگاه‌ها و جاذبه‌های گردشگری را به دست می‌آوریم ولی چه خوب است که با فرهنگ‌سازی به زخم‌هایی که از ریختن زباله و شکستن درختان وارد شده بر تن رنجور محیط زیست مرهمی بگذاریم و کمی هم به آن رسیدگی کنیم.

سیزده‌بدر متفاوت یک فعال محیط‌زیستی/ ۱۸ سال مشق دوستی با طبیعت

ایسنا/گلستان بانوی گلستانی دوستدار طبیعت و دارنده سه جایزه ملی ایران در حوزه محیط‌زیست که هر ساله با پاکسازی طبیعت سیزده‌بدر متفاوتی را تجربه می‌کند معتقد است؛ ناآگاهی افراد نه تنها در روز طبیعت که در همه طول سال به محیط‌زیست آسیب می‌زند.

چند تذکر به دستگاه‌های متولی

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402011204884/%D8%B3%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%DB%B1%DB%B8-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%85%D8%B4%D9%82-%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%D8%AA

سیزده‌بدر بهانه‌ای شد تا پای صحبت بانویی بنشینیم که پنج بار موفق به دریافت جایزه ملی ایران در حوزه محیط‌زیست شده و تنها بانویی ایرانی بوده که در سال ۱۴۰۱ به عنوان میراث‌بان کشور شناخته شده، در این مصاحبه در خصوص اینکه روز طبیعت فرصت است یا تهدید و چه اتفاقی باید بیفتد که مردم بیش از گذشته نسبت به طبیعت حساسیت به خرج دهند با این بانوی دغدغه‌مند به گفتگو نشستیم.