سفر به جام جهانی نهایتا باید ۱۰۰ میلیون باشد نه ۵۰۰ میلیون تومان

در این نشست خبری که با حضور تعدادی از اعضای مجمع ملی تشکل‌های گردشگری از جمله حرمت‌الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران – به عنوان دبیر این مجمع-، محسن حاجی سعید رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری، رئیس جامعه حرفه‌ای بوم گردی و نیما آذری رئیس انجمن مؤسسات آموزش گردشگری کشور برگزار شد، تاثیرات اغتشاشات اخیر بر صنعت گردشگری، لزوم امنیت گردشگران خارجی، آغاز فعالیت مجدد مجمع ملی تشکل‌های گردشگری و برنامه های آن مباحث مطرح و توضیحاتی ارائه شد.

وی افزود: در چند سال گذشته وزارت میراث فرهنگی همیشه از ۹ تشکل ملی دعوت می‌کرد تا در برنامه‌ها حضور داشته باشد اکنون هم از همان‌ها دعوت کردیم تا به این مجمع سامان ببخشیم. برخی از دوستان میل داشتند که روند قبل تکرار شود اما لازم بود که پوست اندازی صورت گیرد. همیشه رؤسای تشکل‌ها می‌گفتند «چرا مجمع تشکیل جلسه نمی‌دهد و دنبال تغییر بودند» ما در روزهای اخیر یک نشستی با حضور تشکل‌های ملی برگزار کردیم و رأی گیری شد که یک نفر را به عنوان دبیر مجمع انتخاب شد. ۷ رئیس تشکل از ۹ تشکل حضور پیدا کرده و همه آن ۷ تشکل هم به من رأی دادند. اما  دوره دبیری تشکل یک سال است و پس از آن دوباره رأی گیری می‌شود.

رفیعی یادآور شد: از سال گذشته بارها در مورد جام جهانی قطر و اکسپوی ۲۰۲۰ دوبی اعلام کردم که نتایج و دستاوردهای مناسب نخواهیم داشت. دیگر زمان برای بهره‌برداری از فرصت‌های جام جهانی گذشته است. اکنون هر حرفی هم بزنیم خودزنی کردیم. دفاتر خدماتی نهایتا به دنبال سود ۱۰ تا ۲۰ درصدی هستند، اما بسته ۵۰ میلیونی با بسته ۵۰۰ میلیون تومانی قطعا تحت‌الحمایه بخش‌های خاص هستند، دستگاه‌های متولی بررسی کنند، قطعا این دفاتر تحت‌الحمایه نهادها و افرادی قرار دارند که خودشان سهام دار این مجموعه‌ها هستند.

وی بیان کرد: برخی اقدامات باعث بدنامی می‌شود اینکه واسطه ها و لابی‌گران مذاکرات را انجام داده اند اما در آخر نمی‌توانند به تعهدات عمل و پول را پرداخت کنند و از آن بدتر نمی‌توانند یار واقعی تیم فوتبال را برای حمایت از تیم به قطر ببرند هم سهمیه تماشاچی از دست مان می رود و هم دعوای حقوقی در پی دارد.

نهاد مسئول امنیت گردشگران در ایران مشخص شود

وی افزود: این دوره از جام جهانی می‌توانستیم از گروه خودمان صعود کنیم و مردم ایران خوشحال میشدند و در جامعه امید ایجاد میشد، اما با زیاده‌خواهی برخی، قیمت‌های سفر به قطر بی رویه، سرسام آور و نجومی شد، مسئولان باید بانیان این وضع را بازخواست کنند.

قوانین حمایتی مستقل برای گردشگری تدوین شود

نیما آذری مدیرعامل انجمن مؤسسات آموزشی کشور در این جلسه بر تفاهم و اتفاق نظر جمعی تاکید کرد و گفت: وقتی رأی به اکثریت باشد که حتی اساسنامه تغییر کند بر شئونات آن مجمع مقدم است. هفت تشکل ملی به این نتیجه رسیده اند که دبیر و اساسنامه باید دوباره در یک رأی گیری انتخاب شود، نه اینکه لزوماً تغییر کند. حالا اگر دو یا سه تشکل در این میان نظر دیگری داشتند دال بر این نیست که راه ادامه پیدا نکند، ما هنوز هم می‌خواهیم آن تشکل‌ها حضور داشته باشند، اما نظر جمع بر انتخابات جدید بود. معتقدیم تشخیص و تصمیم و وفاق با اکثریت است.

این گزارش در حال تکمیل است …


منبع: https://www.irna.ir/news/84913618/%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%DB%B1%DB%B0%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF-%D9%86%D9%87-%DB%B5%DB%B0%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با انتقاد از زیاده‌خواهی بخش‌های غیر خصوصی در فرایند فروش بسته‌های سفر به قطر گفت: همین دخالت‌ها و حمایت‌های بی‌جای بخش‌های دیگر هم باعث این آشفته بازار و افزایش نرخ‌ها شده است، از طرفی توقعات هم بالا رفته است.

وی بیان کرد: همان طور که الان هر زمان می‌خواهم در خیابان قدم بزنم می‌توانم و مشکلی نیست طبیعتاً اگر ساختمانی هم در خیابانی در حال ریزش باشد به آنجا نمی‌روم این دلیل بر آن نیست که در کشور امنیت وجود ندارد. برخی سفارتخانه‌ها اعلام کرده اند که اتباعشان از کشور خارج شود. چرا دروغ می‌گویند که ایران ناامن است؟ همین اتفاقات موجب شد که به گردشگری خارجی ۸۰ درصد لطمه وارد شود. در حوزه گردشگری داخلی گردشگری لطمه زیادی ندید. پروازها را رصد کردیم و دیدیم که مقاصد گردشگری مانند مشهد مقدس در داخل ایران پر هستند.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایرنا، حرمت‌الله رفیعی روز یکشنبه – ۲۴ مهر ۱۴۰۱- در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره قیمت بسته‌های سفر به قطر در دوران جام جهانی اظهار داشت: بسته‌های سفر به قطر از ۵۰ تا ۵۰۰ میلیون در بازار در حال خرید و فروش است. در هر دوره جام جهانی این مشکل را داشتیم چرا باید این میزان آشفتگی در مدیریت بازار و تشکیل بازار سیاه بسته‌های سفر جام جهانی وجود داشته باشد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی بیان کرد: اگر چه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این فرآیند دخیل نیست، اما به عنوان انجمن صنفی به وزارتخانه مکاتبه می‌کنم و هشدار می‌دهم تا این مسائل را پیگیری کند.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با برخی نمونه اعتراضات و اعتصابات در سایر کشورها اشاره کرد و گفت: همزمان با ما در یک ماه، سه بار پیاپی بزرگ‌ترین ایرلاین جهان اعتصاب کرده است آنجا هم این اتفاقات می‌افتد. مگر ما در کار آنها دخالت کرده ایم که آنها دخالت می‌کنند؟ اتفاقات اخیر به صنعت گردشگری آسیب زده است. مردم کارشان لطمه می‌بینند و باید به فضای آرام برگردیم.

دیدار با نمایندگان مجلس و رئیسان قوای

حاجی سعید همچنین با اشاره به اتفاقات اخیر گفت: در فضای بین المللی ایران یک کشور ترسناک جلوه داده شده است. چرا اخبار کشورهای دیگر درباره اعتراضات کار نمی‌شود ولی چنین تصویری درباره آنها ارائه نمی‌شود. گردشگری در ایران باید یک متولی داشته باشد و یک نهاد مسئول امنیت گردشگران در ایران باشد اما الان می‌بینیم هر کسی که در تجمعات دستگیر می‌شود به عنوان جاسوس می‌گیرند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی گفت: اگر قبل از کرونا ۸ میلیون گردشگر ورودی داشتیم ۴ میلیون نفر آنها عراقی‌ها بودند که برای زیارت می‌آمدند. الان هر اندازه ارزش پول ملی پایین می‌آید بسته سفر ایران گران‌تر می‌شود. مشکلات زیادی در حوزه گردشگری داریم یکی از آنها مالیات زیاد است. نباید مالیات به بخش خصوصی تحمیل شود. این مسائل را می‌توان در مجمع ملی تشکلهای گردشگری پیگیری کرد.

رفیعی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تاثیر ناآرامی های اخیر بر صنعت گردشگری گفت:  اتفاقات اخیر به گردشگری داخلی ضرری نرسانده است اما گردشگری ورودی ۸۰ درصد و گردشگری خروجی ۵۰ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: دولت چندین جلسه با فدراسیون فوتبال گذاشته و تلاش کرده این بازار را مدیریت کند، اما فدراسیون اصلا تمایلی به همراهی ندارد. خارج از فدراسیون فوتبال در قالب مدیر انجمن نیز مذاکراتی با بخش خصوصی فیفا انجام دادم و پس از توافق اقدامات و مکاتباتی را هم انجام دادیم، با فدراسیون فوتبال چند جلسه مذاکره کردم، اما وقتی مورد حمایت بخش‌هایی قرار دارند، آنچه حق و حقوق مردم است حاصل نمی‌شود.

وی تاکید کرد: قانون جداگانه حمایتی برای گردشگری تدوین شود چون جنس گردشگری کشور ما با کشورهای دیگر و منطقه فرق دارد. این نکته حائز اهمیت است که ما هنوز متوجه اهمیت گردشگری در دنیای امروز نشده ایم. کشورها انواع گردشگری را به عنوان محصول جدید وارد کرده اند که تاثیرش در GDP کشور آنها تا ۴۰ درصد است. ولی ما تازه می‌خواهیم روی حساب‌های اقماری (TSA)کار کنیم.

آغاز فعالیت مجدد مجمع ملی تشکل‌های گردشگری

تشخیص و تصمیم و وفاق با اکثریت است

رفیعی گفت: مجمع تشکل های ملی گردشگری با حضور رؤسای ۷ تشکل از ۹ تشکل ملی ایجاد شد تا بتواند پیگیر مطالبات این صنعت باشد؛ سال ۹۵ اساسنامه‌ای برای مجمع تشکل‌های گردشگری با حضور تعدادی از تشکل‌های ملی و استانی گردشگری امضا شد که برخی از آنها حتی ملی نبودند. حیف است که از تشکل‌ها فقط امضا بگیریم و بعد دیگر در جلسات یا ملاقات‌ها از آنها دعوت نکنیم، ین تشکل که قبلاً ایجاد شده بود، فقط یک دورهمی بود و ثبات قانونی نداشت، پس باید فرآیند قانونی و فعالیت مجدد آن باید آغاز میشد.

رفیعی  به مکاتبه با وزارت میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: تشکل های ملی دارای مجوز را استعلام کردیم، از جامعه هتلداران هم می‌خواهیم که به این مجمع بپیوندند. امیدوارم جلسات حداقل ماهیانه برگزار شود و هر ۶ ماه گزارش کار می‌دهیم. برنامه اصلی این است که با رؤسای قوا، مطالبات صنعت گردشگری را پیگیری کنیم.

رفیعی گفت: بسته سفر به قطر در دوران جام جهانی با کیفیت خدمات مناسب باید در نهایت ۱۰۰ میلیون تومان باشد، راه‌های بسیاری خوبی برای برگزاری برنامه های خوب وجود داشت،  حتی با برخی از اهالی ورزش گفت وگو  کردیم که با حضورشان در کشتی کروز، مراسم‌های سرگرم کننده و ایرانی پسند داشته باشیم، تا مردم ۱۰ تا ۱۱ روز سفر خوبی داشته باشند و بازیهای خوبی تماشا و از تیم حمایت کنند، اما دخالت‌های بیجا همه چیز را از بین برد.

محسن حاجی سعید رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری کشور گفت: ما به آئین نامه وزارت میراث فرهنگی درباره ایجاد تشکل ملی استناد کرده‌ایم که باید چنین تشکل ملی برای گردشگری وجود داشته باشد. در سه سال گذشته مجمع قبلی هیچ جلسه‌ای نداشت.۹۰ درصد تشکل‌های گردشگری، تشکل‌های حرفه‌ای خود را ایجاد کرده اند بنابراین بهتر است که دعواها را با نهاد متولی به حداقل برسانیم و مطالبات خود را پیگیری کنیم.

کاهش ۸۰درصدی گردشگر ورودی؛ کاهش ۵۰ درصد گردشگر خروجی