سرقتی از موزه‌ها نداشتیم! – ایسنا

مرتضی ادیب‌زاده، در پی گزارش رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ درباره دستگیری یک سارق اشیاء تاریخی از موزه و کشف ۱۳ شئ (احتمالا) ایلامی، به ایسنا گفت: تا کنون گزارشی از سرقت اموال و آثار موزه‌های تحت نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نداشتیم. این درحالی است که موزه‌ها درصورت کمبود اموال یا سرقت آثار، همان روز به اداره کل موزه‌ها گزارش می‌دهند. لازم است درباره اظهارات پلیس و همچنین اعترافات منسوب به سارق موزه، بررسی‌های لازم انجام شود.

وی در عین حال گفت: البته سال گذشته از موزه همدان سرقتی اتفاق افتاد که پس از ارسال گزارش از سوی استان، فهرست اشیاء به سرقت رفته و تصاویر آن به پلیس اینترپل مخابره شد که تا به امروز اطلاعات از مابقی اشیاء به‌دست نیامده است، چنانچه این پرونده به موزه همدان مربوط باشد، پس از تطبیق اشیاء توقیف شده با فهرست موجود در میراث فرهنگی، نتیجه اعلام خواهد شد.

او با بیان این‌که در بررسی‌های اولیه از داخل کوله پشتی متهم، ۱۳ قطعه از انواع مختلف آثار تاریخی کشف و ضبط شد، افزود: متهم در تحقیقات اولیه به جرم خود مبنی بر سرقت آثار تاریخی از موزه اعتراف کرد و در این باره گفت که قصد فروش این آثار را در شهر تهران داشته است. در همین راستا نیز برای متهم پرونده قضائی تشکیل و به مرجع قضائی معرفی شد.

سرهنگ جلیل موقوفه‌ای ـ رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ ـ چهارم مردادماه ۱۴۰۱ در جریان تشریح برخی از ماموریت‌های پلیس، به ماجرای کشف ۱۳قطعه عتیقه مربوط به دوره ایلامیان پرداخت و گفت: تیمی از ماموران کلانتری مهرآباد درحال گشت‌زنی در حوزه استحفاظی خود بودند که به فردی با یک کوله‌پشتی مشکی رنگ مشکوک شده و رفتار او را تحت نظر قرار دادند. این فرد که در کنار یک خودرو پارک شده ایستاده بود به محضِ مشاهده ماموران، سراسیمه محل را ترک کرد که به همین دلیل تعقیب و گریزی میان این فرد و ماموران آغاز شده و درنهایت متهم دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شد.

ادیب زاده درباره اظهارات پلیس که اشیاء کشف شده از سارق را به دوره ایلامی متعلق دانسته است، گفت: کارشناسان ما هنوز اموال مکشوفه را ندیده‌اند. پس از بررسی دقیق‌تر، نتیجه را می‌توان اعلام کرد.   

به دنبال گزارش پلیس تهران درباره دستگیری فردی با اتهام «سرقت از موزه» و کشف ۱۳ شئ ایلامی، مدیرکل موزه‌ها گفت: از هیچ‌یک از موزه‌های وزارت میراث فرهنگی در سراسر کشور گزارش سرقت نداشتیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401050504281/%D8%B3%D8%B1%D9%82%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D9%85

به گفته سرهنگ موقوفه‌ای، کارشناسان، آثار تاریخی کشف شده را مرتبط با دوره ایلامیان تشخیص دادند.