سامانه آسانسور شیب رو در تنگه چوگان کازرون راه اندازی می شود

فرماندار کازرون روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: طرح اجرای آسانسور شیب‌ رو با هدف انتقال گردشگران علاقه مند به بازدید از غار شاپور و مجسمه شاپور که در دهانه غار قرار دارد با اعتباری افزون بر۱۵۰ میلیارد تومان با سرمایه گذاری بخش خصوصی  به زودی آغاز می‌شود.

توجه به بهداشت و درمان شهرستان کازرون 
از دیگر مسایل مطرح شده مشکل بهداشت درمان در شهرستان کازرون بود که فرماندار ویژه کازرون با انتقاد از مسوولین گفت: چرا برای افتتاح کامل بیمارستان امام علی (ع) دانشگاه این آزاد اسلامی ، با اینکه تفاهم نامه علوم پزشکی با دانشگاه امضا شده موضوع به سرانجام نمی رسد و مردم باید این قدر منتطر بمانند؟

شهرستان کازرون در  فاصله ۱۴۳ کیلومتری شیراز قرار دارد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84865481/%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A2%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-%D8%B4%DB%8C%D8%A8-%D8%B1%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%86%DA%AF%D9%87-%DA%86%D9%88%DA%AF%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%B2%D8%B1%D9%88%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

بخرد به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: ۱۱ طرح مطالعاتی از جمله احداث سد چروم در بخش‌ های خشت و  کنار تخته انجام گرفته که با اجرای سه طرح مطالعه دیگر مطالعات سد به پایان می رسد.

وی افزود: در حالیکه اکثر دستگاه ها نصب شده است ولی باز هم امروز فردا می کنند. مگر امروز بهداشت و درمان مردم در اولویت قرار ندارد، متاسفانه تنها بیمارستان کازرون جوابگوی مردم و منطقه نیست؟

تنگ چوگان محل بازی سنتی چوگان، توسط شاهان ساسانی بوده‌ است و غار پر آوازه شاپور و تندیس (پیکره سنگی) زیبای شاپور در میان دیوارهای غربی آن واقع شده‌ است. سه روستای تنگ چوگان سفلی، علیا و وسطی به همراه باغها و کشتزارهایی در پهنه‌ای میان دو کوه در تنگ چوگان قرار دارند.

فرماندار کازرون ادامه داد: قبل از احداث سد چروم برای تامین آب نخیلات بخش خشت و کنار تخته که  عمده ترین منطقه تولید محصول خرما در شهرستان است، سه برنامه زمان بندی بلند مدت میان مدت و کوتاه مدت در نظر گرفته شده است که در بلندمدت احداث کامل سد چروم پیش بینی شده و انجام تعمیرات بر روی بند انحرافی چروم نیز برنامه میان مدت است.

محمد علی بخرد با اشاره به اینکه این یک طرح گردشگری جهانی است گفت : برای نخستین  بار در کازرون انجام می شود و  با اجرای این طرح گردشگران از پایین به ارتفاع ۹۵۰متر تا دهانه غار که مجسمه شاپور قرار دارد منتقل می شوند.

وی افزود: برای اجرای این طرح اعتباری افزون بر۴۸ میلیارد تومان مصوب شده است و در کوتاه مدت هم تأمین سوخت چاه های آب نخلداران در نظر است که آنها بتوانند آب نخیلات خود از چاه را تأمین کنند.
خودمان باید دنبال احیا تالاب پریشان باشیم 
فرماندار ویژه کازرون با اشاره به راهکارهای احیای تالاب پریشان گفت: در صورتیکه سالیانه ۱۲ میلیون مترمکعب آب هم از سد نرگسی به تالاب پریشان  منتقل شود یک مدت زمان ۱۰ ساله طول می کشد تالاب احیا شود اما با مهار چاه‌های غیرمجاز  و صنعتی سازی با هدف تامین معیشت ساکنین حاشیه پریشان می توان به احیای تالاب پریشان زودتر کمک کرد.

در این نشست خبرنگاران شهر و بخش های تابعه دغدغه های مردم منطقه که مهمترین آن توجه به بهداشت و درمان ، فضاهای ورزش ، تامین  آب کشاورزی ، عقب ماندگی بعضی از طرحهای حیاتی و عمرانی سالهای گذشته بود را  با فرماندار در میان گذاشتند.

وی در ادامه افزود: امسال مبلغ ۱۰۳ میلیارد تومان اعتبار به شهرستان کازرون اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته افزایش ۲۴ درصدی دارد.