زیبایی مسحورکننده آبشار «کبودوال»/ بازدید از بزرگ‌ترین آبشار خزه‌ای جهان را از دست ندهید

 اقامتگاه‌های بومگردی مناطق و روستاهای اطراف و هتل‌های شهر گرگان در فاصله ۵۰ کیلومتری از گزینه‌های اقامت در سفر به آبشار کبودوال هستند علاوه بر آن می توانید به شهرستان علی آباد و یا گرگان برگشته و در هتل های این شهرستان ها شب را بگذرانید.

آبشار کبودوال در پنج کیلومتری جنوب شهر علی آباد در محل تفرجگاه عمومی شهر واقع شده است، این تفرجگاه با داشتن امکاناتی برای جلب توریست از نقاط مهم تفریحی استان گلستان محسوب می شود. این آبشار که از چشمه های جنوبی تشکیل شده در عمق دره ای پوشیده از جنگل انبوه قرار گرفته است و آب آن زلال و شفاف و قابلیت شرب دارد.

زیبایی مسحورکننده آبشار «کبودوال»/ بازدید از بزرگ‌ترین آبشار خزه‌ای جهان را از دست ندهید

در مسیر رسیدن به این آبشار جادویی می توانید از عکاسی از پل های چوبی و پله های سبز در مسیر پیاده روی لذت ببرید.

زیبایی مسحورکننده آبشار «کبودوال»/ بازدید از بزرگ‌ترین آبشار خزه‌ای جهان را از دست ندهید

آبشار آلامن

دریاچه زرین گل با ظرفیت ۱۷ میلیون متر مکعب همواره پر از آب است؛ زیرا زرین گل، یک دریاچه مصنوعی است و در هیچ فصلی از سال از آب خالی نمی‌شود. ماهی‌های بسیاری در دریاچه زرین گل زندگی می‌کنند؛ به همین دلیل، پرندگان آبزی و کنارآبزی مانند انواع اردک‌ها، غازها و قوهای وحشی در اطراف آن دیده می‌شوند. 

زیبایی مسحورکننده آبشار «کبودوال»/ بازدید از بزرگ‌ترین آبشار خزه‌ای جهان را از دست ندهید

آبشار چلم زرین گل در دهستان زرین گل قرار دارد. این آبشار که به‌صورت پلکانی در پنج مرحله از صخره های عمودی به پایین می‌ریزد، یک حوضچه کوچک در پای خود دارد. روستای زرین گل با وجود جنگل‌های بکر، کوه‌های سرسبزی چون قلعه میران در شرق روستا، دو چشمه بزرگ و دو رودخانه، یکی از زیباترین مناطق دیدنی شهرستان علی آباد کتول است. از دیگر جاذبه‌های این روستا می‌توان به آبشار دوقلوی زرین گل، آبشار در درانو و آبشار سیاه خاکی زرین گل اشاره کرد. برای دسترسی به این منطقه باید از جاده ارتباطی شهرستان علی آباد کتول به خرقان استفاده کنید.

 در مسیر آبشار، سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی و مناسب نصب شده. آلاچیق ها و مسیرهای دسترسی هم در اینجا تعبیه شده است. آبشار کبودوال تنها آبشار خزه ای ایران و بزرگترین آبشار تمام خزه ای جهان است.

پس از رسیدن به پارکینگ آبشار، به جنگلی زیبا و تماشایی وارد شده و قدم در مسیری سنگفرش و پلکانی می گذارید. در این مسیر باید چیزی در حدود ۳۲۰ پله را طی کنید.

نکات مهم در سفر به آبشار کبودوال

دریاچه و سد خاکی زرین گل در مسیر دسترسی به پارک جنگلی کبودوال قرار دارد و شما در حین رانندگی با این سد در فاصله ۱٫۵ کیلومتری از پارکینگ روبه‌رو خواهید شد. دریاچه و سد خاکی زرین گل با چشم‌اندازی بی‌کران و متمایز از جنگل‌های انبوه کبودوال در اطراف و انعکاس آن‌ها در آب دریاچه، مکانی فوق‌العاده برای عکاسی، پرنده نگری، پیک نیک و لذت بردن از طبیعت است. 

محبوب‌ترین فعالیت‌های گردشگری در آبشار کبودوال چه هستند؟

دریاچه و سد خاکی زرین گل (سد کبودوال)

در سفر به آبشار کبودوال، کجا اقامت کنیم؟

سایت پروازی ریگ چشمه

ایسنا/گلستان زیبایی‌های خیره‌کننده «آبشار کبودوال» که آن را با نام بلندترین آبشار خزه‌ای ایران هم می‌شناسند، خاطره‌ای تکرار نشدنی و ابدی برای خانواده‌ شما خلق می‌کند.

آبشار آلامن یا اوترنه در غرب روستایی به همین نام و در دل جنگل‌های کبودوال شهرستان علی آباد کتول قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار که در پایین آن، حوضچه‌ای به عمق یک متر وجود دارد، حدود هفت متر است و از یک دیواره صخره‌ای به پایین می‌ریزد. روستای آلامن در غرب جاده ارتباطی فاضل آباد به محمدآباد کتول واقع شده است. این روستا با جاذبه‌های دیدنی بسیاری از جمله جنگل ازداری، دره آبدوان، دره چلم، دره چوبکش و اردوگافه پاماضی، دره بیزاران و جنگل ادان، یکی از بهترین مناطق دیدنی اطراف آبشار کبودوال است.

آبشار چلم زرین گل

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402011204886/%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%AD%D9%88%D8%B1%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A2%D8%A8%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%88%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%A8%D8%B4%D8%A7%D8%B1

علی آباد کتول با آب و هوایی معتدل، یکی از زیباترین شهرهای ایران است و در تمام فصول سال، منطقه‌ای دیدنی و زیبا به شمار می‌آید؛ البته بهترین فصل سفر به آبشار کبودوال از نظر بیشتر گردشگران به‌دلیل آب و هوای مناسب، مرطوب و مطبوع و طبیعت سرسبز اطراف آبشار، فصل بهار و تابستان است.

 شاید بهترین چیزی که در بازدید از آبشار کبودوال می توانید از آن لذت ببرید، مسیر زیبای رسیدن به آبشار است. پیش از رسیدن به آبشار رانندگی در مسیری زیبا و جنگلی را تجربه می کنید و می توانید لحظاتی را برای بازدید از سد خاکی میان راه، توقف داشته باشید.

بهترین زمان سفر به آبشار کبودوال

جاذبه‌های اطراف آبشار کبودوال

آبشار کبودوال که بلندترین آبشار خزه‌ای ایران به شمار می‌آید، یکی از جاذبه های دیدنی استان گلستان است. این آبشار تماشایی با زیبایی بی‌نظیر خود در دل مسیری جنگلی و کوهستانی قرار گرفته است و بازدید از آن، خاطره سفر شما به این استان را جاودانه خواهد کرد.

آبشار چلی

این روستا در ارتفاع ۱,۱۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. آبشار چلی با ارتفاع حدود ۶۰ متر در یک کیلومتری روستای چلی سفلی واقع شده است و یکی از بلندترین آبشارهای این منطقه به شمار می‌آید.

سایت پروازی ریگ چشمه در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد. این سایت با دیواره‌ای تقریبا دو کیلومتری، قابلیت پروازهای طولانی پاراگلایدر و تاپ‌لند (فرود در محل پرواز) را فراهم می‌کند. با ارتفاع حدودا ۸۰۰ متری، در این سایت می‌توان پروازی رویایی را در انتهای مسیر پارک جنگلی تنگه چهل چای و در فضایی سرسبز و جنگلی تجربه کرد.

 از زیبایی های مسیر رانندگی و پیاده روی تا آبشار لذت ببرید

آبشار چلی با ارتفاع حدود ۶۰ متر در یک کیلومتری روستای چلی سفلی واقع شده است، روستای تاریخی چلی سفلی با قدمتی از ۵۰۰ سال قبل به‌علت قرار گرفتن در دره‌ای زیبا، محیط جنگلی و کوهستان و داشتن شرایط آب و هوایی سرد و مرطوب، یکی از ییلاقات پرطرفدار در اطراف آبشار کبودوال است.

زیبایی مسحورکننده آبشار «کبودوال»/ بازدید از بزرگ‌ترین آبشار خزه‌ای جهان را از دست ندهید

استان گلستان در شمال شرق کشور، یکی از بکرترین و زیباترین مقاصد طبیعت گردی ایران است که با بیش از دو هزار جاذبه گردشگری از جمله جنگل‌های دیدنی هیرکانی با درختان هزاران ساله سرخدار و جنگل‌های بلوط، آبشارهای کوچک و بزرگ، چشمه‌سارهای فراوان، تالاب‌ها و گل فشان‌ها سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به‌ سمت خود می‌کشاند.

فصل جادویی پاییز با به ارمغان آوردن چشم‌اندازهای جنگلی قرمز، زرد و نارنجی با وجود خنک و سرد بودن از دیگر زمان‌های محبوب برای سفر به آبشار کبودوال به شمار می‌آید. در صورت سفر به این منطقه در فصل پاییز، حتما لباس مناسب به‌همراه داشته باشید. فصل زمستان نیز با وجود برف و یخبندان، لباسی سفید بر تن طبیعت اطراف آبشار کبودوال می‌کند و طبیعت‌گردان بسیاری را به‌سمت این منطقه می‌کشاند. اگر قصد دارید در زمستان به آبشار کبودوال سفر کنید، حتما وسایل امنیتی مانند کفش، لباس و خوراکی با خود به‌همراه ببرید.

کمپینگ، عکاسی، پیک نیک، پیاده روی و طبیعت گردی از محبوب‌ترین فعالیت‌های گردشگری در آبشار کبودوال هستند.

در سفر به آبشار کبودال و جنگل‌های انبوه منطقه به‌همراه بردن کفش مناسب پیاده روی، یک یا دو دست لباس اضافه، دوربین عکاسی، خوراکی‌های سبک، کیسه زباله، پاوربانک و پول نقد را فراموش نکنید. توجه داشته باشید که آب‌وهوای این منطقه اغلب بارانی و ابری است؛ پس قبل از سفر حتما وضعیت هوا را بررسی کنید.