زمان راهپیمایی اربعین اعلام شد

میراحمدی ـ رئیس ستاد مرکزی اربعین ـ نیز پیش‌تر گفته است: ما به دنبال انتظام‌بخشی سفر زائرین هستیم. امسال به دنبال این هستیم که از قبل تاریخ رفت و برگشت هر زائر و همچنین مرزی را که قصد عبور از آن دارد مشخص کنیم تا زائر با مشکل مواجه نشود.

کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین اعلام کرد که عملیات اربعین سال ۱۴۰۲ از اول ماه صفر (۲۷ مردادماه) آغاز می‌شود و تا ۲۵ صفر (۲۰ شهریورماه) ادامه خواهد داشت.

او با بیان این‌که مواکب عراقی از دهم ماه صفر خدمت‌رسانی خود را آغاز می‌کنند، افزود: تصمیم ستاد اربعین این شد که از اول ماه صفر تا ۲۵ ماه صفر عملیات اجرایی اربعین آغاز شود.

پیگیری خدمات پزشکی و هچنین چگونگی خروج اتباع خارجی از مرزها به انگیزه حضور در پیاده‌روی اربعین از موضوعاتی بود که پس از طرح آن‌ها، قرار شد کمیته‌های مرتبط، با تدوین راه‌کارهای مناسب، مشکلات آن را برطرف کنند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین همچنین از توافقات خوبی که با وزارت کشور عراق برای تسهیل امور اربعین در سال جدید انجام شده، ‌ خبر داده و گفته بود که برای جلوگیری از ازدحام و معطلی با عراق توافق شده که گذرنامه‌های ویژه‌ و موقتی برای زائران ایرانی به منظور تردد از مرزهای عراق هنگام اربعین درنظر گرفته شود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022013279/%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%AF

حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ نیز از ستاد مرکزی اربعین خواست عملکردش را بررسی کند و با شناخت نسبت به نقاط ضعف و قوت، تلاش کند تا هر سال وضعیت برگزاری مراسم اربعین بهتر از سال قبل شود.

کوثری‌فر هچنین گفت: محوریت کمیته خدمات شهری از شهرداری تهران به سازمان شهرداری‌های کل کشور محول شد تا بتوانیم از خدمات تمام شهرداری‌های سراسر کشور بهره‌مند شویم.

تسهیل در امور موکب‌ها و مشکلاتی که در تردد زائران وجود دارد، از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد. همچنین پیشنهاد شد تردد زائران در مرز بر اساس نوبت‌دهی باشد تا ازدحام در مرز صورت نگیرد. هرچند این پیشنهاد، اربعین هرسال مطرح می‌شود، اما اجرای آن همواره با مشکلاتی روبه‌رو شده و تردد از برخی مرزها را دشوار کرده است.

به گزارش ایسنا، سومین نشست کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین درحالی برگزار شد که امید کوثری‌فر ـ مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین ـ با اعلام این خبر که عملیات اربعین سال ۱۴۰۲ از اول ماه صفر (برابر با ۲۷ مردادماه ۱۴۰۲ به تقویم شمسی) آغاز خواهد شد، گفت: یکی از مباحثی که در سال گذشته وجود داشت، موضوع حضور زائران اربعین پیش از اجرای عملیات اربعین در کشور عراق بود.