روستاهای دیدنی و طبیعت بوشهر

موزه حشرات در این باغ هم از دیگر دیدنیهای آن است. بهتر است برای گشت در این روستا از راهنمای محلی استفاده کنید تا در میان باغهای فراوان آن راه اصلی را گم نکنید. اكوتوريسم از طيف گسترده ای از گزينه های ويژه تشكيل شده است، و از بازديد علمی گرفته تا بازديدی اتفاقی در منطقه ای طبيعی به عنوان فعاليت آخر هفته، يا بخشی جنبی از مسافرتی كلی و طو لانی را شامل می شود. فروشنده چادرها و صندلی و ابزار مسافرتی در ورودی آستارا روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: شیوع کرونا به کسب و کار ما نیز ضربه و زیان وارد کرده و با وجود افزایش مشکلات مالی و قیمت کالاها، درآمد سال های قبل را نداریم. با نگاهی به تاریخ متوجه می شویم که سیر و سیاحت برای استراحت و تفریح از اوایل قرن شانزدهم شکل جدی به خود گرفته و مردم را برای بازدید از شهرهای بزرگ و معروف دنیا ترغیب نموده است. برخی از گردشگران به دنبال سرگرمی و تفریح به مکانهایی مسافرت میکنند که این امکانات تفریحی در محل زندگی آنها در دسترس نیست.

تماشای طبیعت سرسبز طالقان در فصل بهار و طبیعت یخ زده و سرد آن در فصل زمستان برای عاشقان طبیعت پیشنهاد میشود. دریاچه سد طالقان یکی از جذابترین جاذبههای گردشگری این منطقه است که در فصل بهار بسیار دیدنی میشود. این دریاچه در تاریخ بیستم بهمن 1389 با شماره 102 در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است. سهم گردشگری از کل اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۳.۱ درصد بوده که این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۴.۱ درصد افزایش یافته است. در این نشست که معاون گردشگری وزارت میراثفرهنگی، رئیس کل گمرک، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و جمعی از مدیران بخش دولتی و خصوصی حضور داشتند، راهکارهای حمایتی دو وزارت میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی و وزارت اقتصاد و دارایی از فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری مورد بررسی قرار گرفت و بر ادامه حمایتهای دولت و این دو وزارتخانه از صنعت گردشگری تاکید شد. تین نیوز غرفه جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بینالمللی گردشگری ITB برلین با حضور معاون گردشگری به صورت مجازی افتتاح و تا ۲۲ اسفند ماه جاری در معرض دید بازدیدکنندگان قرار میگیرد. بر اساس تصمیم نمایندگان ویژه ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران مقرر گردیده تا مالکیت سازمان ایرانگردی و جهانگردی و دولت نسبت به اموال و داراییها و سایر حقوق، امتیازات، تعهدات و نیز تاسیسات و تجهیزات، اراضی و اماکن اقامتی، پذیرایی، تفریحی و ورزشی و همچنین سهام سازمان مذکور در شرکت توسعه مهمانخانه های ایران به نسبت مساوی به صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی واگذار گردد.

رویش گیاهان دارویی در این روستا در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را به این منطقه میکشاند. بهترین زمان برای طبیعتگردی در روستای آدران، بهار است. روستای به غایت زیبا و پر درخت آدَران در جنوب دریاچه سد کرج و در شمال شهر کرج در کنار جاده کرج – چالوس و در 21 کیلومتری شهر کرج قرار دارد. منطقه کوهستانی طالقان زیستگاه حیاتوحش و گونههای متنوع گیاهی است که در ۹۰ کیلومتری شهر کرج قرار دارد. رودخانههای شاهرود و سنج که از کوههای البرز مرکزی سرچشمه میگیرند، از کنار این منطقه عبور میکنند و زیبایی و حاصلخیزی منطقه را بیشتر میکنند. یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف کرج، روستای آغشت است که درون خود جاذبههای مختلفی را هم جای داده است. با شیوع ویروس کرونا میلیون ها گردشگر که برای دریافت خدمات درمانی و پزشکی قصد سفر به کشور های دیگر را داشتند مجبور به لغو یا به تعویق انداختن سفر خود شدند بنابراین این ویروس توانسته است خسارات چشمگیری را بر صنعت توریسم پزشکی و درمانی وارد سازد. بیشک بازدید از این جاهای دیدنی جنوب شما را هیجانزده خواهد کرد.

امروزه برگزاری تورهای کویری و توسعه زیرساختها در این مناطق، موجب افزایش جذب گردشگران و ارتقای وضعیت اقتصادی این مناطق در ایران و کشورهای دیگر شده است. سفر گردشگران قطبی به قطب جنوب از حدود ۵۰ سال پیش آغاز شدهاست و بنابر آمارهای جهانی، از سال ۲۰۰۰ میلادی تعداد گردشگران قطب جنوب سالانه بین ۸۰۰ تا ۳۷۰۰ نفر بودهاست. جاذبه های اطراف کرج تعداد بالایی دارند و شما میتوانید برای هر هفته خود یکی از دیدنی های اطراف کرج را انتخاب و از آن دیدن کنید. منابع مختلف گردشگری و آکادمیک، اشکال و انواع گوناگونی از طبیعت گردی را معرفی کردهاند؛ از گردشگری ماجراجویانه و گردشگری اقلیمی گرفته تا گردشگری علمی و آموزشی، از نمونه حوزههایی است که بهعنوان انواع طبیعت گردی یا اکوتوریسم از آنها یاد میشود. برای دسترسی به نقاط مختلف پارک جنگلی نور، مسیرهای آسفالته درنظر گرفته شده که از میان درختان می گذرد. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید. جاده چالوس، یکی از زیباترین جادههای ایران است که شهر کرج را به شهر چالوس در استان مازندران میرساند جزو برترین جاهای دیدنی اطراف کرج محسوب میشود.

روستایی که در ابتدای آن قبرستانی باصفا و تاریخی قرار دارد و در نگاه اول نظر هر گردشگری را به سایت touresina خود جلب میکند. با حضور در بالای این تپه نمایی کامل از روستا و باغهای سرسبز آن را خواهید دید. کاشیهای فیروزهای این بنا واقع چشمنواز است و نورپردازی آن در شب تجربه یک حس ناب را در اختیار شما قرار خواهد داد. ضمن این دیدنیها، آب و هوای خوب دو روستا را نیز اضافه کنید؛ قرار گرفتن در مسیر باد، کمک میکند تا هوای این منطقه بسیار پاک و سالم باشد. طالقان در منطقهای ییلاقی در میان رشته کوه البرز واقع شده و بههمین دلیل دارای آب و هوای کوهستانی و ییلاقی است. باغ گیاهشناسی ملی ایران در در دامنه جنوبی رشته کوه البرز به وسعت ۱۴۵ هکتار قرار دارد. از میدان کرج تا این باغ کمتر از نیم ساعت فاصله است و میتوانید از آزادراه کرج-تهران برای دسترسی به آن استفاده کنید؛ توجه کنید که بازه زمانی گفته شده، کاملا به ترافیک بستگی دارد و مقدار آن بهصورت حدودی عنوان شده است.

اطلاعات آنلاین گردشگری شامل وبسایتهای است که اطلاعات جاذبههای محلی، مکانهای گردشگری یا تسهیلات و آفرها را به گردشگران ارائه میدهند. ↑ «رشت و انزلی در جمع 10 شهر مهم گردشگرپذیر ایران گیلان انتخاب اول گردشگران برای سفر». بخش بزرگی از هتلهای بزرگ ایران نیز در اختیار نهادهایی چون بنیاد مستضعفان انقلاب قرار گرفت و بخش خصوصی، نقش چندانی در هتلداری نداشت. بسیاری از مناظر طبیعی و ساختاری زیست محیطی برای جهانگردان جذاب هستند و در این راستا جهانگردان میتوانند به حفاظت محیط زیست نیز کمک نمایند. این تالاب زیستگاه بسیاری از جانوران در حال انقراض و خانه فصلی بسیاری از پرندگان مهاجر است.

پیشه و شغل مردم این روستا بیشتر دامداری و کشاورزی بوده و در حال حاضر هم بیشتر باغهای میوه دارند. شغل اکثر مردم روستای برغان زراعت، باغداری و دامداری است و برخی از ساکنان هم به فعالیت در صنایع دستی و امور خدمات اشتغال دارند. این یک فعالیت اجتماعی است. جالب است بدانید که این مدرسه هنوز هم به فعالیت خود ادامه میدهد و یک دارالقرآن برای آموزش قرآن به کودکان و نوجوانان محسوب میشود. سالها بعد این آشکدهها، اقدام به ساخت امکانات مناسب گردشگری کردند و با وجود شرایط آشپزخانهای جدید، هنوز هم در این آشکدهها هیزم نیم سوخته زیر دیگهای آش به عنوان نماد آش هیزمی کندوان قرار دارد. بهار و پاییز با وجود اینکه هوا سرد است، اما رنگارنگ بودن این دو روستا آنها را بسیار زیباتر میکند.

این روستا به واسطه جاهای دیدنی خود، بسیار مورد توجه است و پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد. توجه داشته باشید در فصل سرما این کوه یخبندانهای شدید را تجربه میکند و حتی حضور در آن میتواند خطرناک باشد. وردیج و واریش اقامتگاهی ندارند، بنابراین برای کمپ کردن گزینههای بسیار مناسبی هستند، از این نگذریم که طبیعت این روستاها آنها را بسیار دیدنی کردهاند. همچنین روستای بسیار کوچک «ورزن» از توابع روستای پلخواب نیز در کنار جاده کرج به چالوس دارای باغستانهای زیبایی برای کمپ و اتراق است. در کنار جاده منتهی به آبشار رودخانه ای زلال در حال حرکت است که زیبایی مسیر را دو برابر میکند و محل مناسبی برای استراحت و صرف یک نهار لذیذ میباشد . دیگر به این راحتی نمیتوان این ضربه را جبران کرد. البته لازم به ذکر است روستای ارنگه بزرگ چندین روستای دیگر از جمله: گوراب، ابهرک، سیجان، سرزیارت جی.

این جاده از زیباترین چشماندازهای طبیعی برخوردار است و شهرت خاصی بین ایرانیها (به خصوص ساکنان تهران و کرج) دارد. روستای وردیج و روستای واریش در سمت شمال غربی تهران واقع شدهاند و جزو منطقه 22 برشمرده میشوند. غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگهای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برفهای آن تا 50 متر نیز میرسد. گفتنی است که این روستا قدمتی دیرینه دارد و طبق آوردههای تاریخی، ساکنان اولیه آن زرتشتیان بودند. جمعیت روستای فیلبند طبق سرشماری سال 95، 148 نفر بوده و گویش محلی آنها گویشی از زبان طبری میباشد. این استارتاپ چمدانها را از در منزل مسافران در هر کجای لندن تحویل میگیرد و به فرودگاه میبرد تا دیگر نیاز نباشد مسافر هنگام رفتن به فرودگاه آنها را حمل کند. این تنوع شامل دیدنیهای تاریخی، طبیعی و مواردی از این دست میشوند، اما اگر بخواهیم از نظر تعداد، آنها را بررسی کنیم، باید بگوییم که کفه ترازو کمی به سمت دیدنیهای طبیعی میل میکند.

از غذاهای معروف روستای برغان میتوان به دیزی محلی، انواع کباب و فسنجان اشاره کرد. این تونل، تونل کندوان است و یکی از دلایل معروف بودن آن، آشکدههایش است. در کیلومتر ۷۹ جاده چالوس، بلندترین تونل جاده چالوس قرار دارد. برای دسترسی به آشکدههای هیزمی تونل کندوان باید در جاده چالوس از کرج به سمت چالوس، قبل از تونل کندوان توقف کنید. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سالهای ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. اگر از سمت تهران به سمت جاده چالوس حرکت کنید در 18 کیلومتری این جاده تابلوی روستای «ارنگه بزرگ» به چشم میخورد که برای رسیدن به آن باید جاده فرعی دو کیلومتری را پشت سر بگذارید. میتوانید در این فهرست تعدادی از اقامتگاههای بومگردی برتر در شیراز را ببینید و بعد با دکمه زیر اقامتگاه انتخابیتان را در جاباما رزرو کنید.

بهترین فصل بازدید از این باغ، بدون شک فصل بهار است که میتوانید گلها و شکوفههای بسیاری را در این باغ ببینید. حسنکدر بهعنوان مکانی بکر و دستنخورده یک مقصد خوب برای برنامههای گردشگری در اواخر بهار و تابستان است. از میدان کرج تا کندوان حدود یک ساعت و ۱۰ دقیقه بدون ترافیک راه است. این هتل پنج ستاره در خیابان نوسکی پراسپکت بوده که تنها به اندازه 2 دقیقه پیاده روی با ایستگاه متروی مایاکوفسکی فاصله زمانی دارد. پارک جنگلی بی بی یانلو جزو جنگلهای هیرکانی غربی است که در ضلع جنوب غربی شهرستان آستارا واقع شده و فاصله آن تا آستارا پنج کیلومتر بوده و در حاشیه جاده آستارا به اردبیل واقع شده است. یکی از مسیرهای طبیعتگردی برای رسیدن به این روستا، دره آدران در جنوب کوه لیوک است که به آن درهسر هم میگویند. از دیگر مکانهای تاریخی این روستا، میتوان به تپه «قلعهها» اشاره کرد. رودخانه این روستا، رودخانهای فصلی است و برای لذت بردن از آن تا آخر مرداد باید به این منطقه سفر کنید. آبشار هفت چشمه یا همان هفت چاه از دیگر مکانهایی است که میتوان با سفر به روستای ارنگه از آن بازدید کرد.

همان طور که گفتیم جاده چالوس یکی از مقاصد گردشگری ایران است که از ابتدا آن تا انتها، چندین روستا را در دل خود جای داده است. توریسم درمانی مهمترین و حساسترین نوع گردشگری است زیرا به طور مستقیم با جان و سلامت انسان ارتباط دارد. تعدادی از صنایع نیز وجود دارند که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با صنعت توریست و گردشگری در ارتباط هستند. در طول جاده چالوس به ویژه قسمتی که به سد کرج نزدیکتر است، انواع رستورانها و اماکن اقامتی و پذیرایی وجود دارد. ساخت این خانه بیش از 20سال طول کشیده و بیش از 100.000 روزنامه برای تکمیل آن استفاده شده است! در بیش از یک دهه گذشته نقش و کارکرد فناوری در صنعت گردشگری در حال افزایش بوده است. گردشگری به سفر به خارج از کشور و با مدت زمان بیش از ۲۴ ساعت اطلاق میشود. بهطور کلی، زمانی گردشگری توسعه مییابد که از قالب آماتور خارج شود. توسعه صنایع دستی: میتوان گفت بخش صنایع دربردارنده بخش هایی است که بیشترین اثر را از این توسعه می پذیرند. اگر پنجشنبه به این روستا بروید، مردمانی خواهید دید که ساعتها وقت خود را به حضور در کنار مزار رفتگانشان میگذرانند. از کرج تا روستای وردیج حدود 39 کیلوکتر مسافت وجود دارد و اگر شما بخواهید به این روستا بروید، تقریبا به کمتر از یک ساعت زمان نیاز دارید تا به مقصد خود برسید (خود را به اتوبان خرازی و سپس به وردیج برسانید.) یکی از بهترین گزینههایی که میتوانید برای سفر یکروزه روی آن برنامهریزی کنید، رفتن به روستای وردیج و روستای واریش است.