روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

ضرغامی با بیان اینکه دستکند سامن ظرفیت سرمایه‌گذاری بسیار بالایی دارد، اظهار کرد: اگرچه اعتبارات ما محدود است و به علت مشکلاتی بخشی از اعتبارات عمرانی امسال محقق نشد اما طبق اولویت اقدامات لازم برای اختصاص اعتبار این پروژه انجام می‌شود.

ایسنا/همدان «دستکند سامن» که از مدت‌ها پیش منتظر آمدن وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود تا درهایش به روی گردشگران باز شود، وزیر را دید اما درهایش گشوده نشد.

به گزارش ایسنا، از کشف شهر زیرزمینی سامن به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های تاریخی استان همدان ۱۷ سال می‌گذرد و در این سال‌ها تلاش‌های زیادی برای کاوش، حفظ و نگهداری و بازگشایی عموم این مجموعه انجام شده که متأسفانه باز شدن درهای دستکند به روی گردشگران تا به حال ناکام مانده و امید است با تخصیص اعتبار و رفع موانع هرچه زودتر پذیرای گردشگران شود. 

ضرغامی تأکید کرد: با مجموع اقداماتی از برنامه‌های تکمیلی و کامل شدن دایره کاوش‌ها و آماده‌سازی دستکند سامن و اتصال نقاط مختلف به هم، شهر زیرزمینی سامن یکی از جاذبه‌های مهم جهانی و پایگاه خوبی برای گردشگری و آشنایی مردم با میراث فرهنگی کشور می‌شود.

علی خاکسار با بیان اینکه شهر زیرزمینی سامن با توجه به وجود اسکلت‌های انسانی و ساختار سنگی گرانیتی، مجموعه‌ای منحصربفرد است، افزود: دستکند سامن به عنوان یک پایگاه ملی هر سال بودجه به آن تعلق می‌گیرد.

روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

به گزارش ایسنا، در حالیکه از ماه‌ها قبل اعلام شده بود بازگشایی این جاذبه گردشگری با حضور وزیر میراث فرهنگی انجام می‌شود و افتتاح فاز نخست دستکند سامن یکی از مهمترین برنامه‌های حضور ضرغامی در همدان عنوان می‌شد، بازگشایی مجموعه تنها به مرحله بریدن روبان ختم شد.

سیدعزت الله ‌ضرغامی پنجشنبه ۸ دی‌ماه در سفر به شهرستان‌ ملایر از مجموعه شهر زیرزمینی سامن دیدن کرد و به همراه مدیران و مسئولان استانی از جمله استاندار همدان فاز نخست این جاذبه تاریخی را افتتاح کرد اما پس از بازدید از دستکند، اجازه حضور گردشگر در مجموعه را نداد و بازدید عمومی را ممنوع کرد. 

روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1401101005533/%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B4%D8%AF

خاکسار با بیان اینکه مرمت، حفاظت و نگهداشت اسکلت‌ها انجام شده و پس از آماده‌سازی سایت، به دستکند برمی‌گردند و داخل ویترین و موزه نگهداری می‌شوند، ادامه داد: درباره قدمت این دستکند هنوز به قطعیت نرسیده‌ایم اما اینکه این حجم از فضای معماری دستکند در بستر سنگی ایجاد شده، به طور حتم پیش از دوره اشکانیان بوده و تنها برای دفن اجساد قابل استفاده نبوده است.

با وجود اینکه به طور معمول منظور از افتتاحیه، باز شدن مکانی برای بازدید عموم است، طلسم ۱۷ ساله دستکند سامن به دست وزیر هم شکسته نشد و درهای یکی از جذاب‌ترین شهرهای زیرزمینی کشور همچنان به روی گردشگران بسته ماند. 

وی با بیان اینکه تا پروتکل‌های ایمنی را تأیید نکردم بازدید عموم از دستکند سامن ممنوع است، افزود: مجموعه دستکند به پروتکل ایمنی نیاز دارد و تا رفع موانع و تأیید ضوابط ایمنی توسط کارشناسان وزارتخانه، امکان بازدید عموم از این جاذبه گردشگری فراهم نیست.  

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با بیان اینکه اسکلت‌های انسانی در دوره اشکانی رسوب گرفته بود و اجساد به صورت روباز دفن می‌شدند، یادآور شد: دفن اجساد به صورت چمباتمه‌ای و توده استخوانی بوده و بعد از تبدیل به استخوان، اسکلت‌ها را در گوشه‌ای جمع‌آوری می‌کردند.

روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

مدیر پایگاه ملی دستکندهای استان همدان با اشاره به کشف حدود ۶۰ اسکلت انسانی اشیای تاریخی همچون سفال، ظروف مسی و مهر عقیق در شهر زیرزمینی سامن، بیان کرد: با توجه به اینکه اسکلت‌های انسانی به شدت در حال فرسایش بود، با حضور کارشناس مرمت حفاظت اشیاء در سایت، مطالعه و مستندسازی اسکلت‌ها و توده‌های استخوانی در جای خودش انجام و اسکلت‌ها جمع‌آوری و در انباری در اداره میراث فرهنگی نگهداری می‌شود.

وی دستکند سامن را یک مجموعه بی‌نظیر گردشگری دانست و ادامه داد: این مجموعه ویژه، منحصربفرد و در حد غارعلیصدر است و در آینده به طور قطع یکی از جاذبه‌های گردشگری جدی در استان همدان خواهد بود.

ضرغامی در حاشیه بازدید از دستکند سامن بر ضرورت آماده‌سازی و ایمن‌سازی این مجموعه برای بازدید گردشگران تأکید کرد و قول داد اعتبار مستقلی برای دستکند در نظر گرفته شود. 

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اضافه کرد: کاوش شهر زیرزمینی سامن به طور رسمی از سال ۸۶ آغاز شد و تا سال ۹۴ با ادامه کاوش‌ها شش فصل کاوش باستان‌شناسی انجام شد و تاکنون مرمت‌های لازم، طرح حفاظت، نورپردازی، احداث ساختمان و ورودی این اثر ارزشمند انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان نیز هسته اولیه شهر را متعلق به پیش از دوره اشکانیان می‌دانند که در طول تاریخ به وسعت آن افزوده شده‌ است، گفت: کاربری شهر زیرزمینی سامن پیش از اشکانیان برای برگزاری آیین‌های مذهبی و به عنوان گوردخمه و در زمان پیش از اسلام نیز گورستان بوده است.

وی با بیان اینکه اقدامات حفاظتی و مرمتی این مجموعه همچنان ادامه دارد، گفت: هشت نقطه در سامن کار کاوش آن انجام شد که این نقاط به هم پیوسته و در بستر شهر است که هم اینک دو نقطه آن قابل بهره‌برداری است.

وی با اشاره به اینکه در گام نخست و با توجه به گردشگرپذیر شدن این مجموعه، دو کارگاه با ۳۰ اتاق برای بازدید گردشگران آماده شده است، مطرح کرد: بسیاری از دستکندها در بستری از سنگ‌های آبرفتی، ماسه‌سنگ و خاک رس ایجاد شده و کندن آنها خیلی سخت نبوده در حالیکه دستکند سامن در بستر سنگی ایجاد شده و بین سه تا پنج هکتار وسعت دارد.

در این بازدید مدیر پایگاه ملی دستکندهای استان همدان نیز بیان کرد: تاکنون رقمی افزون بر ۲۵ میلیارد ریال برای کاوش، مرمت، حفاظت، آماده‌سازی، خرید ساختمان، تجهیز و آماده‌سازی فاز نخست گردشگری و نورپردازی این مجموعه هزینه شده است.