رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری: قرار نیست هر جای کشور را کاوش کنیم

امیری به ضرورت در کنار هم قرار گرفتن ظرفیت پژوهشگاه و استان‌ها تاکید کرد و گفت:  این هم‌افزایی می‌تواند به نتایج‌ مثبتی منجر شود و کارهای منظم و دقیقی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه در راستای تخصیص بودجه به استان‌ها وظیفه ندارد، افزود: با این وجود در راستای بررسی و شناسایی و تهیه اطلس‌های مختلف هر میزان که استان‌ها اعتبار بگذارد، معادل آن را پژوهشگاه برای سامان‌دهی اطلس باستان‌شناسی و دیگر حوزه‌ها می‌گذارد.

به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در دومین روز دومین همایش معاونان میراث‌فرهنگی استان‌ها که روز دوشنبه -۳۱ مردادماه ۱۴۰۱ – در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد، با بیان اینکه کاوش‌ها در راستای نیازهای وزارتخانه و جایی که سئوال یا ابهامی وجود داشته باشد، انجام ‌می‌شود، بر ضرورت اختصاص بخشی از اعتبارات به حفاظت پس از کاوش تاکید کرد.

وی در پایان به مشارکت پژوهشگاه در زمینه چاپ کتاب‌ها با موضوع‌های عمومی، برگزاری نشست‌های تخصصی و  بزرگداشت‌ها اشاره کرد و افزود: تلاش ما انجام فعالیت‌ها به شکل قانونمند و ضابطه‌مند و در راستای کاربرد بهتر است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84862187/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D8%B1-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%B1%D8%A7

وی در توضیح انجام‌ کاوش‌های جدید در کشور بیان کرد: قرار نیست هر جای کشور را کاوش کنیم. از کاوش‌های جدید خودداری می‌شود و کاوش در راستای نیازهای وزارتخانه و جایی که سئوال یا ابهامی وجود داشته باشد، انجام ‌می‌شود.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری شناسایی و بررسی، حفاظت و نگهداری همچنین معرفی، آموزش و کاربردی‌سازی را سه ماموریت وزارتخانه در حوزه میراث‌فرهنگی عنوان کرد و افزود: «شناسایی و بررسی وظیفه پژوهشگاه به‌عنوان بازوی علمی وزارتخانه است. پژوهشکده با پنج پژوهشکده و سه گروه پژوهشی دارای ظرفیت علمی بالایی در داخل و خارج کشور است.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به ایجاد شورای پژوهشی در استان‌ها و اعتبارات پژوهشی یک درصد به‌عنوان دو پیشنهاد مطرح شده از سوی پژوهشگاه اشاره کرد و افزود: تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها با توجه به نیازهای جمع‌بندی شده در استان‌ها و مشورت با آن‌ها انجام می‌شود.

امیری تصریح‌ کرد: پژوهشگاه به‌عنوان نهاد حاکمیتی نیازهای کشور را احصا و بر اساس آنها کاوش‌ انجام‌ می‌دهد. کاوش‌ها به سئوال محور بودن محدود شده و به همین دلیل آمار کاوش در کشور پایین آمده است. باید کار خروجی داشته باشد و دارای ضرورت باشد یا به ابهام و پرسشی پاسخ دهد.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری الزام به حفاظت پس از کاوش را نکته مهمی دانست و افزود: بخشی از اعتبارات باید به حفاظت پس از کاوش اختصاص داده شود و نباید مکان پس از کاوش رها شود.

وی در توضیح مخالفت با برخی موضوعات از سوی پژوهشگاه‌ها برای صدور مجوزها بیان کرد: پژوهشگاه مخالفتی در هیچ‌ موضوعی ندارد مگر اینکه مواردی وجود داشته باشد، از جمله اینکه برخی استان‌ها درباره کاوش‌های انجام شده گزارشی به پژوهشگاه ارائه نداده‌اند.