دلبری از چینی‌ها به شیوه سمنانیاتحادیه بین‌المللی شهرهای در مسیر جاده ابریشم در چین درحالی برگزار شد که ایران عضو هیأت مؤسس شد، درحالی‌که پیش‌تر استان سمنان عضو این اتحادیه شده بود و حالا پس از گذشت دو هفته از آن اجلاس، هیأت اعزامی گردشگری ایران به چین در تهران گردهم آمدند تا پیشنهادها و ایده‌ها را برای جذب چینی‌ها به استان سمنان که در مسیر جاده ابریشم واقع شده، بررسی کنند.

به گزارش ایسنا، در این نشست که دوشنبه ۲۷ شهریورماه در معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، با بررسی نتایج حضور ایران در اجلاس اتحادیه بین‌المللی شهرهای در مسیر جاده ابریشم، توصیه‌ها و پیشنهادهایی برای شهرها و استان‌های ایران که قرار است به فهرست مقاصد گردشگران چینی اضافه شوند، مطرح و مرور شد که بیشترین تأکید بر ضرورت تولید محتوا برابر با سلیقه گردشگران چینی بود.

علی‌اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ با اشاره به ثبت کاروانسراهای ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو که تعدادی از آن‌ها در مسیر جاده ابریشم و استان سمنان قرار دارد، بر ضرورت استفاده از این ظرفیت در گردشگری تاکید کرد و با اشاره به نتایج اجلاس ائتلاف شهرهای جاده ابریشم در چین، سمنان را نماینده ایران در این اجلاس معرفی کرد که توانست ظرفیت‌های این استان و ایران را به خوبی معرفی کند.

سفیر چین در ایران از دیدن جاده ابریشم در ایران شگفت‌زده شد

امیر کرم‌زاده، مدیرکل میراث فرهنکی، گردشگری و صنایع دستی سمنان نیز با اشاره به هشت اثر این استان که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، گفت:‌ سمنان با وجود چنین ظرفیتی، اما به خوبی معرفی نشده است. سفیر چین در ایران چندی پیش که به این استان سفر کرد با دیدن باقی‌مانده جاده ابریشم در این استان شگفت‌زده شد. قطعا اگر این استان با چین تعامل برقرار کند، نتیجه خوبی به‌دست خواهیم آورد.

او همچنین به مذاکراتی که در سفر هیأت گردشگری ایران به چین صورت گرفت، اشاره کرد و از پیشنهاد خواهرخواندگی سمنان با «جیانگ‌شی» چین خبر داد و از رایزنی‌ها در شهر شن‌زن و مذاکره با ۷۰ آژانس گردشگری در شانگهای سخن گفت.

در ادامه پیشنهادهایی درباره ضرورت توسعه زیرساخت در استان سمنان در صورت بازاریابی در چین مطرح و از شهرداری سمنان درخواست شد بسته مشوق‌های سرمایه‌گذاری را طراحی و عوارض و مالیات‌ها را برای یک دوره محدود از تأسیسات گردشگری حذف کند. موسوی، شهردار سمنان نیز در ادامه این پیشنهادها اظهار کرد: تنها موضوعی که می‌تواند منطقه را متحول کند، گردشگری است، به‌ویژه در مناطقی مثل سمنان که پیشرفت در آن‌ها به کندی پیش می‌رود.

لیلا اژدری ـ مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی ـ نیز روی معرفی پرقدرت ظرفیت‌ها و حضور در نمایشگاه‌ها و رویدادهای کشورهای دیگر، از جمله چین تاکید کرد.

در نمایشگاه‌های اروپا پررنگ‌تر می‌شویم

شالبافیان ـ معاون گردشگری ـ نیز در ادامه پیشنهادهایی که در این نشست مطرح شد، بر ضرورت توزیع مکانی گردشگری داخلی و ورودی تاکید کرد و افزود: در گردشگری داخلی توزیع نادرست مکانی، سایر مکان‌ها را از مزایای گردشگری بهره‌مند نمی‌کند و بعضا آسیب‌هایی هم برای مقاصد سفر به همراه دارد. در گردشگری ورودی نیز محدود شدن به مسیرهای سنتی و کلاسیک باعث می‌شود تمام ظرفیت کشور معرفی نشود. از همین‌رو برای تعدادی از شهرها به صورت موضوعی برنامه‌هایی داریم، مثلا اردبیل با برگزاری اجلاس کشورهای عضو اکو توانست توجه‌ها را به خود جلب کند و قراردادی بین یکی از استان‌های چین و اردبیل بسته شد تا تعداد مشخصی گردشگر از چین به اردبیل فرستاده بود.

معاون گردشگری یادآور شد: البته موضوع ما فقط چین نیست، چون موضوع این نشست سفر هیأت ایران به چین بود، این مثال‌ها آورده شد و این صحبت‌ها به منزله غفلت از بازارهای اروپایی و دیگر کشورها نیست. ما قصد داریم در نمایشگاه‌های اروپایی حضور پررنگ‌تری داشته باشیم. در چین این فرصت برای سمنان پیش آمد، ولی برای همدان، بوشهر و زنجان برنامه‌های مستقل و مشخصی داریم.

شالبافیان در ادامه به برخی ایده‌ها و پیشنهادهایی که به سمنان داده شده تا از این طریق به جذب گردشگران چینی اقدام کند، اشاره کرد و افزود: نخستین اقدام ما تشکیل دبیرخانه ائتلاف شهرهای در مسیر جاده ابریشم است که مسئولیت آن به شهرداری سمنان سپرده شده است. مشوق‌هایی هم برای ساخت مراکز اقامتی از سوی شهرداری اعطا خواهد شد. معرفی ظرفیت‌ها و تولید محتوا ماموریت تعریف‌شده دیگر برای استان سمنان است؛ ما درباره سمنان هیچ محتوایی نداریم و اولویت باید بر تولید محتوا باشد. استان سمنان محور گذر است و سال‌ها قبل شعار تبدیل از معبر به مقصد را داشتند که لازمه آن معرفی و تولید محتواست. در اردیبهشت سال آینده نیز نشست اعضای این ائتلاف شهرهای در مسیر جاده ابریشم در سمنان برگزار می‌شود.

 احمد تجری، مدیرکل سرمایه‌گذاری، زیرساخت‌ها و مناطق نمونه گردشگری نیز به استان سمنان پیشنهاد کرد با توجه به زمان‌بر بودن ایجاد و توسعه زیرساخت، سریع‌تر روی این موضوع متمرکز شود و شهرداری عوارض زیرساخت‌ها را موقتا حذف کند.

محمد جهانشاهی، کارشناس گردشگری و مدیرکل سابق میراث فرهنگی و گردشگری استان سمنان، ثبت کاروانسراها را خبر خوبی دانست که برای استان سمنان مزیتی ایجاد می‌کند، اما این پرسش را مطرح کرد که از ظرفیت کاروانسراها چگونه استفاده خواهد شد؟

او همچنین پیشنهاد برگزاری جشنواره عشایری با استفاده از ظرفیت جاده ابریشم و کاروانسراها را مطرح کرد.

 مهدی بهاروند ـ رییس گروه توسعه جاذبه‌ها و محصولات گردشگری ـ نیز پیشنهاد کرد برای جهانی شدن باید روی زیرساخت متمرکز شد و گذر گردشگری در مسیر جاده ابریشم تعریف شود و با توجه به وجود ۴۱ ژئوپارک در چین روی مناطقی که ظرفیت ایجاد ژئوپارک در سمنان را دارد، کار شود.

علاوه‌بر این، پیشنهاد شد جاده ابریشم به عنوان برند گردشگری سمنان برگزیده شود و برای این‌که این استان در مسیر گردشگری قرار گیرد، از معبر مشهد خارج شود و از راه‌ها و جاده‌های آن که در اتصال با یزد و اصفهان است، استفاده شود.

ایران از سال ۱۳۹۸ یکطرفه روادید ورود را برای اتباع چینی لغو کرد، درحالی که این کشور در فهرست بازارهای در اولویت ایران قرار گرفت. در یک‌سال گذشته که سفر گردشگران برخی کشورها به ایران تحت تاثیر شرایط سیاسی و اجتماعی قرار گرفته، ایران روی بازار گردشگری چین بیشتر متمرکز شده و در تلاش برای جذب شمار بیشتری از گردشگران این کشور است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402062716815/%D8%AF%D9%84%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DA%86%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B4%DB%8C%D9%88%D9%87-%D8%B3%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%86%DB%8C