خبرهای تازه از آتشکده «کنارسیاه» و بازار کازرون

به دنبال انتشار گزارش ایسنا از وضعیت چهارتاقی «کنارسیاه»، سید مؤید محسن نژاد ـ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ـ از این مجموعه تاریخی بازدید کرد و از آغاز مرمت «چهارتاقی کنارسیاه» شهرستان فیروزآباد با اعتبار یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال خبر داد.  

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100503014/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D8%AA%D8%B4%DA%A9%D8%AF%D9%87-%DA%A9%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B2%D8%B1%D9%88%D9%86

خبرهای تازه از آتشکده «کنارسیاه» و بازار کازرون

خبرهای تازه از آتشکده «کنارسیاه» و بازار کازرون

محسن‌نژاد افزود: در این مرمت اجرای کف‌سازی و سنگ‌فرش قسمت‌هایی از راسته اصلی بازار، احیای ازاره‌های آجری و سفیدکاری جرزهای از قسمت‌های راسته اصلی بازار انجام شد.

بازار تاریخی «شاه حمزه» مربوط به دوره صفویه است که در سال ۱۳۸۵ به شماره ۱۵۵۳۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

به گفته او، عشایر و ایلاتی که در پایین دست آتشکده زندگی می‌کنند از سازه این چهارتاقی به عنوان انبار کاه و محلی برای نگهداری گوسفندان استفاده می‌کرده‌اند. سرگین و فضولات گوسفندان سراسر این بنا را پوشانده است و بوی ناخوشایند غیرقابل تحملی دارد.

او درباره مرمت این بنای ساسانی که سال‌ها به حال خود رها شده بود، توضیح داد: استحکام‌بخشی، تعمیرات و مرمت بخش‌های سنگی دیوارهای چهارتاقی، اجرای اندود کاه‌گل کف به‌منظور هدایت و دفع آب‌های سطحی، تثبیت بخش‌های سنگی در حال ریزش بخش‌هایی از دیوارهای پیرامونی در حال انجام است.

سیاوش آریا، کنشگر و فعال میراث‌ فرهنگی پیش‌از این با انتشار تصاویری از چهارتاقی ساسانی کنارسیاه، وضعیت آن را وخیم توصیف کرده و به ایسنا گفته بود: بخش‌هایی از چهارتاقی این اثر ریخته، پایه‌های آن نیز سست و بی‌دوام به نظر می‌آید. گنبد آتشکده هم به درستی مرمت نشده است، به گونه‌ای که با ریزش باران، ‌ مصالح و ملات آن ریخته است و اگر رسیدگی نشود این تخریب گسترده‌تر خواهد شد. این شیوه ناهمخوان مرمت باید برچیده شود و پس از مستندنگاری و برابر با استانداردهای مرمت و حفاظت دوباره انجام شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از پایان مرمت «بازار شاه حمزه» کازرون خبر داد و درباره مرمت چهارتاقی یا آتشکده «کنارسیاه» توضیحاتی ارائه کرد.

«چهارتاقی کنارسیاه» متعلق به دوران ساسانی است که در فیروزآباد استان فارس واقع شده است و در یازدهم بهمن‌ماه ۱۳۸۰ به شماره  ۴۵۳۴در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس همچنین از پایان مرمت «بازار شاه حمزه کازرون» توسط استادکاران سنتی با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال خبر داد.