حمایت از طرح‌های توسعه گردشگری در کردستان ضروری است

به گزارش ایرنا، یعقوب گویلیان روز شنبه در جلسه کمیته‌ فنی گردشگری و سرمایه‌گذاری استان با اشاره به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود و همچنین توجه به اهمیت مساله اشتغال در استان اظهار داشت: در صورتی ‌که طرح‌های ارائه شده از سوی متقاضیان برای ایجاد انواع تاسیسات گردشگری، مشکلات زیست‌محیطی و قانونی نداشته باشند، استقبال و حمایت می‌شوند.

پارک آبیدر و موزه خانه کُرد سنندج، دریاچه زریبار مریوان، منطقه هورامان، غار کرفتو دیواندره، روستای پالنگان کامیاران، بازار شهرهای سنندج، بانه و مریوان و قرآن تاریخی نگل هرساله بیشترین آمار بازدید گردشگران را به خود اختصاص داده‌اند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84926586/%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های اجرایی و همچنین جلب مشارکت همگانی، بیش از پیش شاهد رشد فزاینده صنعت گردشگری در استان باشیم.

گویلیان تاکید کرد: با اجرای طرح توسعه گردشگری مذهبی می‌توانیم مقدمات ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی را در استان فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های دارای نوآوری در اولویت قرار دارند، گفت: این اداره‌کل با حمایت از طرح‌های بدیع و خلاقانه و با رویکردی تعاملی و سازنده آمادگی دارد در سریعترین زمان ممکن نسبت به صدور مجوز برای مجریان واجد شرایط اقدام کند.

اجرای طرح توسعه گردشگری مذهبی در زیارتگاه خضر زنده سنندج

به گفته وی اجرای پنج طرح دیگر منوط به استعلام، تکمیل و بررسی مجدد شد و یک طرح نیز موافقت‌های لازم را احراز نکرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان یادآور شد: در این جلسه با هشت طرح موافقت شده که این طرح‌ها در قالب ایجاد مجتمع گردشگری، واحد پذیرایی و اقامتگاه بوم‌گردی با سرمایه‌گذاری بیش از ۶۵۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۱۱۱ نفر در استان اجرا می‌شوند.

وی با بیان اینکه این زیارتگاه از جایگاه بسیار والایی در نزد شهروندان سنندجی برخوردار است، افزود:سامان‌دهی محوطه و بنای خضرزنده و افزایش امکانات برای رفاه حال مردم، زائران و گردشگران و با هدف توسعه گردشگری مذهبی انجام می شود.

در مجموع ۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اجرای طرح توسعه گردشگری مذهبی در زیارتگاه خضرزنده سنندج اظهار داشت: این زیارتگاه که به زبان کُردی به آن “خیرزنه” گفته می‌شود، از جاذبه‌های گردشگری و اماکن سیاحتی و زیارتی سنندج است که در دامنه کوه آبیدر واقع شده است.

وی با بیان اینکه این امر نیازمند سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، تعامل و همکاری میان دستگاه‌های مربوطه است، یادآور شد: امید می رود با تقویت گردشگری مذهبی بتوانیم گام‌های بلندی برای توسعه اقتصادی استان برداریم.