حراج یک اسکلت کمیاب – ایسنا

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402042415297/%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%84%D8%AA-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%A8

«بی‌دندان‌پرنده» نوعی خرنده بالدار است. اسکلتی که به‌زودی در حراجی ارائه خواهد شد در سال ۲۰۰۲ در ایالات متحده آمریکا کشف شد. این اسکلت را با الهام از یکی از ایزدان مصر باستان که با سر شاهین به تصویر کشیده می‌شود، «حوروس» نامگذاری کرده‌اند.

«بی‌دندان‌پرنده‌»ها حدود ۸۵ میلیون سال پیش زندگی می‌کردند. این موجودات تاکنون چندین‌بار در فیلم‌های سینمایی از جمله مجموعه فیلم‌های «پارک ژوراسیک» نمایش داده شده‌اند.

طول بال‌های این جانور، که بر فراز آب پرواز می‌کرد و از منقار بلندش برای شکار ماهی استفاده می‌کرد، به شش متر می‌رسد.

به گفته مسؤولان حراجی «ساتبیز»، کشف یک «بی‌دندان‌پرنده» در این ابعاد و تا این حد سالم به ندرت اتفاق می‌افتد.

به گزارش ایسنا به نقل از آرت‌نیوز، حراجی «ساتبیز» اسکلت فسیل‌شده یک جانور بال‌دار را در بیست‌وششم جولای (کم‌تر از دو هفته دیگر) درحالی به مزایده می‌گذارد که ارزش تقریبی آن بین ۴ تا ۶ میلیون دلار برآورد شده است.

این دو فسیل ۲۵ سال پس از این‌که حراجی «ساتبیز» ژانر مزایده تاریخ طبیعت را در سال ۱۹۹۲ میلادی با فروش یک دایناسور «تیرانوسوروس رکس» به نام «سو»‌ آغاز کرد، به مزایده گذاشته می‌شود. «سو»‌ در آن سال به قیمت ۸.۴ میلیون دلار به موزه تاریخ طبیعی شیکاگو فروخته شد.

در این حراجی همچنین اسکلت یک «پلسیوسور» که در دهه ۹۰ میلادی در انگلستان کشف شده بود، با قیمت تقریبی ۶۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار دلار به مزایده گذاشته می‌شود. این اسکلت که «نِسی»‌ نام دارد، در حقیقت بقایای خزنده‌ای دریایی است که حدود ۱۹۰ میلیون سال پیش زندگی می‌کرد.

اسکلت کمیاب جانوری به نام «بی‌دندان‌پرنده» درحالی به‌زودی به مزایده گذاشته خواهد شد که انتظار می‌رود میلیون‌ها دلار فروخته شود.