ثبت ۳۰۰ اثر تاریخی در البرز

این مسئول گفت: بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی و میراثی در البرز به ثبت رسیده که اگر ۹ هزار میلیارد تومان هم برای آنها هزینه شود باز هم جای کار دارند.

وی اضافه کرد: به شدت پیگیر جذب این اعتبار هستیم و در این حوزه نمایندگان استان در مجلس هم مکاتباتی صورت داده‌اند و در نهایت قول قطعی گرفته‌ایم که تا پایان آبان ماه بخشی از این اعتبار تخصیص داده شود.

وی ابراز کرد: تاکنون سه سرمایه گذار برای مرمت کامل کاخ مروارید اعلام آمادگی کرده اند و و علاوه بر آن  طبق تفاهم نامه سه جانبه بین اداره کل میراث فرهنگی، سپاه و شهرداری بنا شده در مسیری عملیاتی مرمت این مجموعه انجام شود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402041005777/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%DB%B3%DB%B0%DB%B0-%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%B1%D8%B2

خاکی ابراز کرد: انتظار جذب این ۹ هزار میلیارد را نداریم ولی امیدواریم تا سال بعد بتوانیم لااقل اعتبار سفر ریاست جمهوری را جذب کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بر حفظ، نگهداری و مرمت آثار موجود باید اعتبار لازم تامین شود، ادامه داد: در آخرین سفر رییس جمهور به البرز ۹۰ میلیارد تومان برای حوزه میراثی استان تعلق گرفت که از این مبلغ تاکنون تنها سه میلیارد تومان جذب شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کاخ مروارید نیاز به هزینه کرد اضطراری دارد، افزود: برای مرمت و بازسازی این کاخ نمی‌توان صرفا به اعتبارات دولتی چشم دوخت و در تلاش برای جذب سرمایه بخش خصوصی هستیم.

وی اضافه کرد: سپاه تا کنون هیچ محدودیتی برای مرمت و بازسازی این کاخ ایجاد نکرده و تلاش داریم این ۲۷ هکتاری که در اختیار ماست به مالکیت میراث در بیاید تا بتوانیم برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و حتی دولت اقدام کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز تاکید کرد: کاخ مروارید مهمترین حوزه کاری استان در حوزه میراث است و با مرمت آن می‌توان خدمات بسیاری به بازدیدکنندگان ارائه داد.

وی ادامه داد: این مجموعه می‌تواند به محلی برای حراج آثار هنری کشور تبدیل شود و بدون اغراق می‌توان گفت این ظرفیت در هیچ کجای ایران وجود ندارد.

رحیم خاکی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه طی دو ماه گذشته تقریبا هر روز بازدیدی از بناهای تاریخی استان داشته و وضعیت آنها را بررسی کردم، اظهار کرد: متاسفانه باید گفت وضعیت نگهداری و شرایط بناهای تاریخی استان مناسب نیست و این صرفا محدود به آثار شاخص مثل کاخ مروارید، پل خاتون، کاروانسرای ینگی امام، کاروانسرای شاه عباسی و … نیست و حال محوطه های تاریخی هم خوب نیست.

ایسنا/البرز مدیرکل میراث فرهنگی البرز گفت: بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی و میراثی در البرز به ثبت رسیده که اگر ۹ هزار میلیارد تومان هم برای آنها هزینه شود باز هم جای کار دارند.

این مسئول در خصوص وضعیت تعیین تکلیف مالکیت کاخ مروارید ادامه داد: ۲۷ هکتار از اراضی ۱۱۰ هکتاری این کاخ در اختیار وزارت میراث فرهنگی است و میراث امکان هرگونه فعالیت در این مجموعه را دارد و سپاه هم در این زمینه همکاری کامل را دارد.