تغییرات حج ۲۰۲۳ – ایسنا

وزارت حج و عمره عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور تمام محدودیت‌های کرونایی را برای حج ۲۰۲۳ حذف می‌کند و میزبان تعداد زائران برابر یا پیش از همه‌گیری کرونا خواهد بود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401102114603/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AD%D8%AC-%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3

همچنین پیش از آغاز همه‌گیری کرونا، سالانه حدود ۱۹ میلیون نفر در عمره شرکت کردند.

برنامه اصلاحات اقتصادی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور با هدف افزایش ظرفیت عمره و حج به ۳۰ میلیون زائر در سال و ایجاد ۵۰ میلیارد ریال (۱۳.۳۲ میلیارد دلار) درآمد تا سال ۲۰۳۰ است.

وزارت حج عربستان در توئیتی اعلام کرد که در این کشور و مقدس‌ترین اماکن اسلامی در مکه و مدینه برای فصل حج ۲۰۲۳ هیچ محدودیتی اعمال نخواهد کرد و بدون هیچ قید و شرط و محدودیت سنی به قبل از همه‌گیری بازخواهد گشت.

در چندین سال‌ گذشته، سعودی‌ها میلیاردها دلار برای امن‌تر کردن یکی از بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان هزینه کرده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود که موسم حج از ۲۶ ژوئن ۲۰۲۳ (۵ تیرماه ۱۴۰۲) آغاز شود.

در سال ۲۰۲۲ دسترسی به حج تنها برای زائران ۱۸ تا ۶۵ ساله که به طور کامل در برابر ویروس کرونا واکسینه شده بودند و از بیماری‌های مزمن رنج نمی‌برند، محدود شده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، در سال ۲۰۱۹، آخرین سال قبل از شیوع همه‌گیری کرونا حدود ۲.۶ میلیون نفر مناسک حج را انجام دادند، اما عربستان در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ تنها به تعداد محدودی از ساکنان خود اجازه انجام حج را داد و در سال ۲۰۲۲ نیز یک میلیون نفر حاجی خارجی به خاک عربستان وارد شدند.