به ترکیه سفر کنیم یا نه؟

بر اساس آمار دولت ترکیه، این کشور یکی از مقاصد اصلی گردشگران بین‌المللی است و در سال ۲۰۲۲ در مجموع ۴۴.۶ میلیون گردشگر خارجی را میزبانی کرده است.

زلزله ترکیه قلعه تاریخی را ویران کرد

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112317794/%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85-%DB%8C%D8%A7-%D9%86%D9%87

ترکیه به دلیل زلزله در وضعیت اضطراری ملی قرار دارد. در حالی که مناطقی که آسیب‌ندیده‌اند لزوماً در معرض خطر نیستند، اما باید این موضوع را در نظر داشت که عواقب و پیامدهای زلزله احتمالاً برای مدتی در سراسر ترکیه احساس خواهد شد.

بخش‌هایی از ترکیه و سوریه بر اثر زمین لرزه مهیبی که در ساعات اولیه اواسط هفته گذشته رخ داد، ویران شدند. این بلای طبیعی علاوه‌بر گرفتن جان هزاران نفر، تردیدهایی در میان گردشگرانی به وجود آورده که سفر به ترکیه را از پیش در برنامه خود قرار داده بودند.

مراکز اصلی گردشگری ترکیه، از جمله آنتالیا و استانبول، دورتر از مناطق آسیب‌دیده قرار دارند و به ترتیب در فاصله ۳۶۹ مایلی و ۵۲۸ مایلی از غازی عینتاب از مسیر هوایی قرار دارند و تاکنون هیچ نشانه‌ای مبنی بر آسیب یا اختلال در سفر به مناطق اصلی گردشگری این کشور وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، در حالی که محبوب‌ترین مقاصد و شهرهای توریستی ترکیه به طور مستقیم تحت‌تأثیر زلزله قرار نگرفته‌اند، اما این زلزله عظیم بسیاری از مسافران را درباره پیامدهای سفر به این کشور در تردید قرار داده است. هرچند، در مقطع کنونی هیچ محدودیتی برای سفر به ترکیه وجود ندارد. البته برخی کشورها، از جمله آمریکا به مسافرانی که قصد دارند در آینده نزدیک به ترکیه سفر کنند، هشدار داده از نزدیک شدن به مناطق آسیب‌دیده از زلزله اجتناب کنند.

در این زمینه بخوانید: 

چند میلیون ایرانی به ترکیه سفر کردند؟

خسارت زلزله ترکیه به میراث جهانی یونسکو در سوریه

در حال حاضر پروازهای بین‌المللی به ترکیه و از ترکیه به دیگر شهرهای جهان همچنان برقرار است و فرودگاه استانبول به صورت عادی فعال است. البته ترکیش ایرلاینز، شرکت هواپیمایی اصلی این کشور، صدها پرواز را در چند روز گذشته لغو کرده است و چند فرودگاه، از جمله فرودگاه آدانا ساکیرپاشا ترکیه و فرودگاه هاتای در حال حاضر به دلیل پیامدهای زلزله تعطیل هستند.

بنا بر گزارش سی‌ان‌ان، اواسط هفته گذشته زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۸ ریشتر، جنوب شرقی ترکیه و در نزدیکی شهر «غازی‌عینتاب» که نزدیک مرز سوریه قرار دارد را لرزاند، لرزش اصلی که پس‌لرزه‌های متعددی را به دنبال داشت، عمدتاً بر ۱۰ استان ترکیه، از جمله آدانا، آدیامان، دیاربکر، غازی عینتاب، هاتای، قهرمان مرعش، کیلیس، مالاتیا، عثمانیه و سانلی‌اورفا تأثیر گذاشته است.