بروجرد در حوزه صنایع دستی و گردشگری ظرفیت‌های خوبی دارد

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100904921/%D8%A8%D8%B1%D9%88%D8%AC%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

ضرغامی افزود: با مصوبه‌ای که هفته قبل در دولت داشتیم برای صادر کنندگان صنایع دستی تسهیلات خوبی فراهم شد از جمله پیمان سپاری ارزی برای صنایع دستی برای همیشه منتفی شد که خدمت بزرگی برای صادرکنندگان صنایع دستی است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: از میراث فرهنگی بروجرد که مملو از یک تاریخ ارزشمند ملی و دینی است چند جایی را بازدید کردیم و محله‌های دیگر را نیز می‌بینیم، هرکدام از اینها به نوبه خودش تاریخی دارد که امیدواریم کسانی‌که صاحب علم و دانش و قدرت روایتگری هستند بتوانند از این موقعیت‌ها استفاده کنند.

ضرغامی افزود: باغات بروجرد مهم هستند که موقعیت ویژه‌ای دارند بعد از بررسی تلاش می‌کنیم با مشخصات لازم و استانداردها تطابق داده و آن‌ها را ثبت ملی می‌کنیم و سپس  ثبت جهانی آن را نیز پیگیری می‌کنیم.

عزت‌الله ضرغامی نهم دی ماه در بازدید از بافت تاریخی شهر بروجرد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بروجرد یک جایگاه و موقعیت ویژه‌ای به لحاظ فرهنگ ناملموس و  میراث فرهنگی ملموس دارد.

ایسنا/لرستان وزیر میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری گفت: مکان‌های مهم می‌توانند فرصت‌هایی برای حرف‌های مهم‌تر ایجاد کنند.

وی ادامه داد: هدف پایدار شدن این هنر و صنعت و باز شدن درهایی برای فروش در سطح ملی و جهانی است.

 پایدار شدن هنر و صنعت ورشو

ضرغامی با بیان اینکه از جمله جاهایی که توانستیم حضور پیدا کنیم صنعت ورشوسازی است که یکی از برجسته‌ترین حوزه‌های صنایع دستی بوده و از همه مهم‌تر می‌تواند در زندگی مصرفی ما نیز به کار بیاید، افزود: برخلاف برخی رشته‌های صنایع دستی که بیشتر جنبه‌های هنری و ویترینی دارد که به نوبه خود مهم است.

وی تصریح کرد: مکان‌های مهم می‌توانند فرصت‌هایی برای حرف‌های مهم‌تر ایجاد کنند، وقتی روایت‌ها را از نزدیک می‌شنوم احساس می‌کنم خود ما دستگاه‌های فرهنگی نسبت به این حوزه کمتر کار کردیم.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  با بیان اینکه بروجرد شهر ملی ورشوست، عنوان کرد: مواد اولیه و بازار عرضه برای ورشو مهم بوده البته در جاهای دیگر از کشور نیز این صنعت را کم و بیش داریم اما وضعیت بروجرد ویژه است و تعداد استادکاران، هنرمندان و فعالان این عرصه خیلی ارزشمند هستند.

وی ادامه داد: بروجرد در حوزه صنایع دستی و گردشگری ظرفیت‌های خوبی دارد هرچقدر تلاش کنیم قدم‌ها جزئی است برای اینکه جایگاه  این شهرستان را آنطور که شایسته تاریخ، تمدن و هویت شهر و مردم آن است برسانیم.