بازاری که به فرهنگ ما احترام می‌گذارد چین و روسیه است

شهردار اصفهان بیان کرد: خدا را شاکرم در دوره‌ای در مدیریت شهر اصفهان قرار گرفتم که عزیزی مانند دکتر ایزدی در حوزه میراث فرهنگی با نگاهی راهگشا به بهترشدن شرایط شهر و احیای هویت و شخصیت تاریخی شهر اصفهان کمک می‌کنند. امیدوارم قدردان این فرصتِ شاید تاریخی باشیم چراکه‌ نمی‌دانم چنین فرصتی تکرار خواهد شد یا خیر؛ اما امیدوارم ما بتوانیم از این فرصت کمال استفاده را ببریم و امیدوارم و مردم اصفهان هم که مردم فهیم و قدرشناسی هستند قدردان این نوع مدیریت‌ها در شهر اصفهان باشند.

در ابتدای نشست مشترک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان و شهردای اصفهان که امروز چهارشنبه (۱۷ خردادماه) و به مناسبت روز جهانی صنایع‌دستی در خانه مشروطیت اصفهان برگزار شد، علی قاسم‌زاده، شهردار اصفهان با ابراز خرسندی از اینکه امسال، اصفهان نوروز خوب و ماه مبارک پربرکتی را داشته و هفته فرهنگی اصفهان نیز به‌خوبی برگزار شد، گفت: یکی از ظرفیت‌های اصفهان شهر زندگی، برگزاری رخدادهای فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی بود که از ابتدای سال در اصفهان شاهدِ آن بودیم، این زنجیره تا امروز رسیده و ما برای برگزاری یک رخداد ملی و بین‌المللی در خدمت مردم هستیم که بتواند انعکاس‌دهندۀ یکی از ظرفیت‌ها یا نشانه‌های هویتی شهرِ ما یعنی صنایع‌دستی باشد. خدا را شاکریم این فرصت فراهم شد که اصفهان عزیز را از منظر و دریچه دیگری به کشور و به جهان معرفی کنیم، هرچند آنچه واضح و آشکار است نیاز زیادی به معرفی ندارد

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا و با بیان اینکه در دوره پهلوی اول، قانونی وضع و نقره پشتوانه بانک مرکزی شد، گفت: عملاً یک سال است که در حال پیگیری این موضوع هستیم ولی هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم. تنها راه این است که آن مصوبه ملغی اعلام شود و این قصۀ پشتوانه بودنِ نقره برداشته شود، چراکه نقره واقعاً دیگر یک فلز گران‌قیمت نیست که فقط روی پشتوانه بودنِ آن حساب کنیم. به‌هرحال ما در این خصوص هم پیگیری‌هایی انجام دادیم و امیدوارم این قصه حذف شود.

ایزدی اضافه کرد: در حال حاضر چیزی که واقعاً نیاز است در زمینه مجموعه‌هایی مثل تولیدات مس کشور است که مس را با قیمت گزافی به تولیدکنندگان صنایع‌دستی ارائه می‌کنند. در این خصوص پیشنهادهایی خدمت وزیر میراث فرهنگی داشتیم تا بتوانیم مس را باقیمت نازل‌تری به چرخه هنری وارد کنیم که البته کار بسیار سختی است.

خبرنگار ایسنا همچنین بر اساس اشارۀ شهردار اصفهان به ورود گسترده گردشگران چینی و تأثیر آن بر صنایع‌دستی اصفهان، این موضوع را مطرح کرد که هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع‌دستی استان اصفهان بارها این موضوع را مطرح کرده‌اند که تنها ورود گردشگران چینی برای صنایع‌دستی اصفهان راهگشا نیست، چراکه این گروه از گردشگران فقط به لحاظ کمیت افزایش‌یافته‌اند، اما به لحاظ مالی گردشگرانی هستند که توانایی خرید صنایع‌دستی را ندارند و عمدتاً با تورهای گردشگری ارزان‌قیمت و فقط به ‌قصد گردش و تفریح به اصفهان سفر می‌کنند و شاید در سایر زمینه‌های گردشگری ازجمله اقامت و خوراک اندک ارزآوری حاصل شود، اما در حوزه صنایع‌دستی چنین نیست؛ بنابراین ورود حجم گسترده گردشگران چینی به اصفهان در حوزه صنایع‌دستی برای اصفهان منفعتی ندارند.

او ادامه داد: یکی از بهترین دوران تعامل و همکاری میان شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در دوره جدید مدیریت رقم خورده است، البته تعامل من با میراث در سال‌های گذشته و به فراخور مسئولیتی که داشتم تعامل ضروری و لازمی بود، اما در این دوره از مدیریت شهری به علت نوع نگاهی که دکتر ایزدی به مسائل دارند شاهد اتفاق‌های خیلی خوبی هستیم و مسائلی در شهر بررسی و تحلیل و حل می‌شود که بعضی از آن‌ها در ریشه در ۱۰ یا ۲۰ یا ۳۰ سال گذشتۀ اصفهان داشته است. این همدلی و همراهی و هم‌افقی که در این دوره بین شهرداری و میراث فرهنگی شکل‌گرفته نویدبخش اتفاقات خوبی برای آیندۀ نزدیک در شهر اصفهان است؛ ضمن اینکه مسائلی را به‌صورت مشترک با عزیزان میراث فرهنگی روی میز داریم که فعلاً نمی‌توان آن‌ها را رسانه‌ای کرد، ولی در آینده نزدیک خبرهای خوبی را برای مردم اصفهان و بخصوص اهالی فرهنگ و طرفداران میراث فرهنگی شهر خواهیم داشت که به خوانش بهتر شخصیت اصفهان کمک می‌کند و نشانه‌های شهری که به‌مرورزمان فراموش‌شده بود مجدداً دیده‌شده و در معرض دید گردشگران قرار گیرد.

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان در بخشی از پاسخ‌های خود به پرسش‌های خبرنگاران، گفت: شهرهای خواهرخوانده فرصت خوبی برای معرفی هنرهای سنتی و صنایع‌دستی است که البته این اتفاقات کم‌وبیش رخ‌داده و امیدوارم افزایش پیدا کند؛ هدف‌گذاری ما نیز برای جشنواره‌های بین‌المللی همین مسئله است، ضمن اینکه سایر ارتباطاتِ ما با کشورهایی مانند چین و روسیه نیز زمینه‌های مناسبی را در خصوص صنایع‌دستی ایجاد کرده است.

او در پاسخ به پرسشی دیگر، با بیان اینکه این اداره تأکید بسیاری روی موضوع ارزیابان صنایع‌دستی داشته است، تصریح کرد: خوشبختانه بخش عمده‌ای از مسائل گمرکی حل شده و درحال حاضر گمرک، ارزیابیِ اهل فن را دارد که انجا برای بحث صادرات مستقر هستند، اما این صنعت یک ایراد بزرگی دارد و این است که مستقیماً درگیر مسائل سیاسی است و تبلیغات منفی بر علیه کشور ما به ویژه در اغتشاشات متأسفانه بازار ما را دچار چالش جدی کرده است، اما الآن وضعیت بهتر است و امیدوارم بتوانیم توسعه کمّیِ صنایع‌دستی را داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان نیز در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا و با بیان اینکه گردشگری یک صنعت، یک علم و یک تخصص است، گفت: متأسفانه مباحث حوزه سیاست و مباحث حوزه تبلیغات روی گردشگری بسیار اثرگذار است. من فرمایش شما در خصوص گردشگران چینی را نه رد می‌کنم‌، نه تائید اما چین بدون شک یکی از ۳ اقتصاد بزرگ دنیا است و وزیرمختار چین این بحث را مطرح می‌کرد که در سال ۲۰۰ میلیون چینی به مسافرت می‌روند. ما در سال‌های ۸۲ و ۸۳ که برنامه جامع گردشگری را بررسی می‌کردیم برای افق ۱۴۰۴ سهم ۲۰ میلیونی را در نظر می‌گرفتیم که اگر بتوانیم به آن رقم برسیم اتفاقات بسیار خوبی در حوزه اقتصادِ ما رخ می‌داد که تا قبل از کرونا از مرز قریب ۸ میلیون نفر گذشته بودیم، اما بعدازآن ۳ سال بد را سپری کردیم، اما به‌عنوان کسی که در این حوزه تخصص دارد باید بگویم گردشگر، گردشگر است. گردشگر نیازمند هتل و صبحانه و ناهار و شام است و اگر صنایع‌دستی را بخرد اتفاق بهتری است. الآن که ما به‌دنبال برنامۀ کمّیِ ۲۰ میلیون نفر هستیم تنها بازاری که می‌تواند ما را به آن سمت سوق دهد اتفاقاً بازار پرتردد چینی است، اما شایداز ریشه و اصالت ما است، شاید به متانت ما است و شاید به‌واسطه مسائل فرهنگی ما است که هنوز نمی‌توانیم جیبشان را خالی کنیم، اگرچه این کلام، کلام مناسبی نیست. فعلاً بازاری که به فرهنگ ما احترام می‌گذارد روسیه و چین است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402031711062/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%85%D8%A7-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان در بخش دیگری از پاسخ خود به پرسش خبرنگاران با بیان اینکه قانون پیمان‌سپاری ارزی ملغی شده است، تأکید کرد که در میدان نقش‌جهان صنایع‌دستی چینی وجود ندارد. او در این خصوص توضیح داد: در میدان نقش‌جهان شاید در حوزۀ جواهرسازی به دلیل چرخه تولید و تراشِ آن جنس چینی دیده شود اما غالب میدان نقش‌جهان که هویت صنایع‌دستی کشور است به‌هیچ‌عنوان جنس چینی وجود ندارد.

در ادامه نیز علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار کرد: خیلی خوشحالم که امروز در اصفهان یک اصل مدیریتی پیاده می‌شود و آن، تعامل بین دو نهاد یا دستگاه بسیار مهم یعنی شهرداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در شکل‌گیری توسعه پایدار است. این اتفاق ِمیمون و مبارک که قطعاً مدیریت آقای قاسم‌زاده در شهرداری باعث شد که ما هم بر اساس آن نوع ریل‌گذاری حرکت کنیم که ایشان در مدیریت شهری پایه‌گذاری کردند قاعدتاً نتایج بسیار خوبی را برای توسعه پایدار، توسعه گردشگری و توسعه اقتصاد گردشگری شهر خواهد داشت و امیدوارم اتفاقات بهتری را در شهر شاهد باشیم.

علی قاسم زاده، شهردار اصفهان در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا بیان کرد: چیزی که من در خصوص گردشگران چینی عرض کردم از قول وزیرمختار سفارت چین بود که به اصفهان و به شهرداری آمد و به‌عنوان حافظ حقوق شهروندان چینی که به‌عنوان گردشگر به اصفهان وارد می‌شدند از ما انتظاراتی را داشت ازجمله بحث امکان تبدیل پول و دریافت پول از کشور مبدأ در ایران، اما من خیلی شناختی از اخلاق اقتصادی اهالی چین ندارم و از وزیرمختار سفارت چین نقل‌قول کردم.

سپس خبرنگار ایسنا این پرسش را از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مطرح کرد که در کشورهایی مانند چین و ترکیه، صادرات نقره آزاد است، به دلیل اینکه برای کشور ارزآوری دارد، اما در ایران صادرات بیش از ۳ کیلوگرم نقره مجاز نیست و دلیل آن‌هم نگرانی بانک مرکزی است چراکه نقره را پشتوانه خود می‌داند. در این خصوص سال گذشته به میزبانی اصفهان و با حضور دکتر جلالی، معاونت صنایع‌دستی کشور میز ملی صادرات برگزار و مباحثی در این خصوص مطرح شد که ادامه نیافت. آیا در این خصوص نتایجی حاصل‌شده و در امکان صادرات نقره تغییری ایجاد شده است؟

شهردار اصفهان نیز در بخش دیگری از پاسخ‌های خود به پرسش‌های خبرنگاران اظهار کرد: ظرفیت استفاده از صنایع‌دستی استان اصفهان در تفاهم‌نامه‌ها با خواهرخوانده‌ها پیش‌بینی و قرار شده تا دوستان ما در حوزه گردشگری و اداره ارتباطاتِ شهرداری الگویی را استخراج کنند و ببینند در هر شهرِ خواهرخوانده چه نوع صنایع‌دستی خواهان دارد و این موضوع نیز بررسی شود که بتوانیم بازارهای دوره‌ای و یا دائمی را در شهرهای خواهرخوانده ایجاد کنیم؛ هرچند که الآن نسبت به چند ماه گذشته تعاملات بهتری با شهرهای خواهرخوانده انجام‌شده و اگرچه انقباض و انبساط‌هایی هم داشته‌ایم ولی الآن روبه انبساطِ ارتباطات با شهرهای خواهرخوانده است؛ ضمن اینکه در سال‌های گذشته نیز بازارچه‌های عرضۀ محصولات فرهنگیِ شهر اصفهان در شهرهای خواهرخوانده را داشتیم که در مواردی موفق یا ناموفق بوده‌ایم ولی قطعاً این موضوع را تحلیل خواهیم کرد.

او در بخش دیگری بیان کرد: در مورد ضرورت اهدای صنایع‌دستی نیز اگرچه دولت با مشکل مالی مواجه است، ولی بااین‌حال این موضوع از طرف اصفهان در حوزه صنایع‌دستی اتفاق می‌افتاد و خرید اقلامی به‌جز صنایع‌دستی برای هدایا معنی آن‌چنانی ندارد و هدایا غالباً در حوزه صنایع‌دستی خریداری می‌شود.

او افزود: وظیفه خود می‌دانم که روز جهانی صنایع‌دستی را به همه کسانی که در این گیتی و در جغرافیای مقدسی به نام ایران و جغرافیای ارزشمندی به نام اصفهان زندگی می‌کنند که خاستگاه هنر ایران‌زمین بوده و هست و به همه هنرمندان و هنردوستان تبریک بگویم. امیدوارم بتوانیم هنر ارزشمند و متعالی ایران‌زمین را به نحو ارزشمندی حفاظت کنیم و به نسل آینده‌ای انتقال دهیم که بیشتر از امروز نیازمند المان‌ها و ابزارهای هویتی خودش است و خواهد بود.  امیدوارم این آغاز، شروعی پرشکوه برای تعالی هنر ایران‌زمین علی‌الخصوص هنر اصفهان زیبا باشد و اتفاقات خوبی هم در این هفته رخ دهد.

ایسنا/اصفهان مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه قانون پیمان‌سپاری ارزی ملغی شده است، گفت: یک سال است که در حال پیگیری امکان صادرات آزاد نقره هستیم، ولی هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم؛ تنها راه این است که مصوبۀ آن ملغی اعلام‌شده و قصۀ پشتوانه بودنِ نقره برای بانک مرکزی برداشته شود، چراکه نقره دیگر یک فلز گران‌قیمت نیست که فقط روی پشتوانه بودنِ آن حساب کنیم.

در ادامه این نشست پرسش‌های خبرنگاران و پاسخ‌های مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان و شهردار اصفهان بیان شد.

ایزدی با طرح این پرسش و گلایه از اینکه چرا فرش باید زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، در خصوص اعطای درجه‌های هنری به هنرمندان نیز توضیح داد: بعد از قریب به ۱۹ سال موضوع درجه‌های هنری نیز حل شد تا مجموعۀ هنرهای سنتی و صنایع‌دستی، خودش تشخیص دهد که چه کسی حائز درجه هنری یک، دو و سه است؛ درحالی‌که پیش از آن تحت اختیار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشت.