انواع پی ال سی PLC و ساختار آن الیکا پلاس

کنار هم قرار دادن ماژول ها به معنی ایجاد ارتباط الکتریکی و دیتا است. عبور جریان از هر کارت به منطور تغذیه کارت های دیگر باعث افزایش دما در کنترل کننده خواهد شد.کارت ها یا ماژول ها باید با ترتیب خاصی در کنار CPU قرار بگیرند. در این حالت امکان قرار دادن فضای خالی بین ماژول ها وجود ندارد.در صورت بروز عیب در یک ماژول؛ امکان قطع تغذیه و ارتباط ماژول های بعد از آن با CPU بسیار بالا است.به منظور تعویض ماژول ها باید کنترل کننده خاموش شود.

پی ال سی S7-1500 زیمنس PLC S71500 Siemens

دقیق‌ترین تعریف برای plc این است که، یک نوع کامپیوتر خاص برای عملکرد قابل اطمینان در شرایط صنعتی خاص است که برای فضاهای مرطوب، خشک، دمای بسیار بالا، گرد و خاک و … مناسب است. انواع Plc در برهه‌ای از زمان به کمک انسان آمدند تا فرآیندهای صنعتی را اتوماتیک کنند. تاچ پنل یا رابط کاربری ماشین و انسان ، واسط بین فرآیند یا دستگاه و عملگر است.

  • آموزشگاه برق گستران با سال ها تجربه در زمینه برگزاری دوره های تخصصی برق و الکترونیک مفتخر است که سالانه بیش از 2000 نیروی انسانی متخصص را وارد بازار کار برق و الکترونیک می نماید.
  • پی ال سی در واقع یک کنترل کننده نرم افزاری می باشد که در قسمت ورودی خود، قادر به دریافت اطلاعات به صورت باینری و دریافت کردن آنها با استفاده از برنامه ای است که از پیش در حافظه اش ذخیره شده است.
  • هرچند، به گفته نمایندگی زیمنس، simatic s5 plc ها بسیار قدیمی‌اند، به‌طوری‌که دیگر در خط تولید کارخانه زیمنس قرار ندارند و تولید نمی‌شوند.
  • S7-300 یک دستگاه پر کاربرد از این خانواده می باشد و حوزه عملکرد متوسطی دارد.
  • PLC ایرانی به دلیل کارایی بالا، قیمت اقتصادی و قابلیت‌های آن توانسته است بخشی از سهم بازار را در اختیار گیرد.
© تمامی حقوق برای آموزشگاه فنی و حرفه ای دارالفنون محفوظ می باشد. مجموعه دماتجهيز سفارشات خرید شما را مستقیماً به سراسر کشور ارسال می‌نماید. S7-400H نیز از دیگر مدل های این خانواده بوده و در مکان هایی که High Availability وجود داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

به خاطر سرعت عملکرد در حد میلی ثانیه زمان لازم برای هر سیکل کاری کاهش می‌یابد و میزان تولید افزایش یافته و بازدهی بالا می‌رود. کنترل دقیق فرآیندهای تولید، بالا بردن سرعت و دقت عملیات، تحلیل، پردازش و ذخیره ی اطلاعات ورودی. در صورت نیاز تغییر مراحل یا عوض کردن ترتیب فرآیندها را می‌توان به سادگی و با تغییر چند خط در برنامه انجام داد. به این ترتیب نیازی به تغییر سخت افزاری و صرف زمان و هزینه زیاد نیست. توانایی های F-system را نیز دارد ,یعنی برای کاربرد هایی که به درجه ایمنی بالا نیاز دارند , قیمت پی ال سی نیز مناسب است.

انواع پی ال سی PLC و ساختار آن الیکا پلاس

از طرفی تنوع محصولات این کمپانی بالاست و این خود به انتخاب بهینه کاربران در پروژه های مختلف کمک بزرگی میکند. از دیگر ویژگیهای این سری میتوان به سرعت عملکرد بسیار بالا در حد میلی ثانیه، تنوع مدلها در دو ساختار کامپکت ماژولار، طول عمر بالا و استهلاک مکانیکی پایین و … اشاره کرد. یک قطعه سوویچینگ که در آن از هیچ بخش مکانیکی (یا در حال حرکت) استفاده نشده است را قطعه حالت جامد می‌نامند. البته تنها می‌توان دستگاه‌هایی که تغذیه DC دارند را با خروجی ترانزیستور کنترل نمود چرا که ساختار ترانزیستورها به گونه‌ای طراحی شده که تنها با برق DC کار می‌کند. آنها تنها می‌توانند اجازه عبور جریان را در جهتی که سوویچ‌زنی انجام شده به بیرون بدهند. ویژگی جالبی که سری 400H را بسیار برجسته می کند، قابلیت سوئیچینگ بین cpu هاست.

مینی پی ال سی یک رایانه کوچک است که از آن برای اتوماسیون مواردی مانند خطوط مونتاژ به ویژه در کارخانه های کوچکتر، مواردی مانند روشنایی در ساختمان های کوچک و یا حتی مواردی مانند سرگرمی استفاده می شود. همان طور که قبل تر نیز اشاره کردیم، این محصولات جایگزین پنل های کنترل سنتی شده اند، و وظیفه دارند بر ورودی های سنسور ها نظارت کنند و خروجی ها را نیز کنترل کنند و درباره ان ها تصمیم گیری نمایند. هر سیستم پی ال سی، احتیاج به سه ماژول دارد که در این بخش، آن ها را نام می بریم و تک به تک بررسی می کنیم.

PLC ماژولار