انتقاد پرویز پرستویی/ فیلم‌های اکرانی در «عید فطر»/ «جنگ جهانی سوم» در استانبول

چه کسانی در آرامگاه میرفندرسکی آرمیده‌اند؟

نویسنده‌ای که معتاد بوده و از اعتیاد نوشته است

فته او، «حق آزادی پنجم» براساس پیمان شیکاگو، امتیازی است که شرکت‌های هواپیمایی بر آن اساس حق سوار کردن و جابه‌جایی مسافر، بار و محموله‌های پستی بر سر راه کشور مقصد و وطن، خط هوایی را پیدا می‌کنند، ‌ مثلا اگر قرار باشد مسافر ایرانی با پرواز شرکت هواپیمایی خارجی به یک کشور اروپایی سفر کند، آن ایرلاین براساس آزادی پنجم، حق این را دارد که مسافر کشوری که بر سر راه قرار دارد را هم سوار کند. یا مثلا هواپیمایی کشور ترکیه درحالی‌که از استانبول عازم کوالالامپور است، اگر حق آزادی پنجم از ایران داشته باشد، می‌تواند در تهران توقف و مسافران ایرانی عازم مالزی را هم سوار کند.

ترکیه توریست‌ها را جارو می‌کند

و اما این روزها پرداختن به موضوع مرگ و خودکشی در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها به حدی بی‌پروا شکل می‌گیرد که مرور استانداردها و پروتکل‌های اولیه را ضروری می‌نمایاند. ورود به حریم شخصی افراد و پرهیز از تبلیغ خودکشی به کلی به فراموشی سپرده می‌شود و منتشرکنندگان با هدف جذب مخاطب و گاه به کُرسی نشاندن آرای سیاسی و جناحی خود، حتی تا مرز انتشار تصاویر عریان و بی‌واسطه از لحظه مرگ و زوایای مختلف از پیکر متوفی پیش می‌روند.

دورخیز عربستان برای یک پروژه‌ جاه‌طلبانه‌ دیگر

حریم «قره حسنلو» چرا بلاتکلیف مانده است؟

کدام فیلم‌ها «عید فطر» اکران می‌شوند؟

خلق بزرگ‌ترین پرتره «پیکاسو»‌ با تراکتور!

درحالی‌که معاون وزارت راه و شهرسازی اواخر سال گذشته از بازبینی و افزایش احتمالی نرخ بلیت هواپیما در سال ۱۴۰۲ خبر داد، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران پیشنهاد کرد به شرکت‌های هواپیمایی خارجی «آزادی پنجم» داده شود تا قیمت‌ها ریزش پیدا کند و ظرفیت ناوگان هواپیمایی در ایران افزایش یابد.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در انتخابات ۲۰۲۳ فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا) ضمن معرفی ۴ نامزد در بخش‌های «کمیته منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه»، «ادبیات و خواندن»، «خدمات کتابخانه‌ای ویژه افراد با نیازهای خاص» و «ساختمان‌ها و تجهیزات کتابخانه‌ای»، از امکان حق رأی در ۹ حوزه استفاده خواهد کرد.

محمدی توضیح داد: جلسه شورای حریم وزارتخانه در سال گذشته تشکیل نشده است و تصویب حریم «قره‌حسنلو» در سال گذشته انجام نشد. منتظر هستیم این جلسه به‌زودی تشکیل شود و حریم این محوطه باستانی مصوب شود.  

یادبود کیومرث پوراحمد با توصیه‌های پرویز پرستویی و نگاه رزونامه‌نگار باسابقه حوزه حوادث به ماجرای مرگ پوراحمد، فیلم‌های اکرانی در «عید فطر»، حضور فیلم های «جنگ جهانی سوم» و «تفریق» در جشنواره فیلم استانبول، معرفی نامزدهای ایرانی «ایفلا»، آخرین وضعیت حریم «قره حسنلو» و یک پیشنهاد برای عقب‌نشینی قیمت بلیت هواپیما، از جمله خبرهای فرهنگی هنری یکشنبه بیستم فروردین ماه بودند.

بیستم فروردین همچنین، سی‌امین سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی است که مرحوم کیومرث پوراحمد او را یکی از سینماگران شاخص، تعیین‌کننده و موثر در سینمای جنگ می‌دانست.

گله‌ی پژمان بازغی از بی‌مهری‌ها به کیومرث پوراحمد

یک پیشنهاد برای عقب‌نشینی قیمت بلیت هواپیما

بتول فیروزان و کیومرث پوراحمد در صحبت‌های هادی خانیکی

معرفی نامزدهای ایرانی «ایفلا»

به گزارش ایسنا، مجلس یادبود کیومرث پوراحمد ـ فیلمساز فقید کشورمان صبح روز یکشنبه ۲۰ فروردین‌ماه در مسجد جامع شهرک غرب برپا شد که طی آن پرویز پرستویی توصیه‌ها و انتقادهایی را درباره نوع برخورد با جامعه هنری مطرح کرد.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1402012009750/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D9%81%D8%B7%D8%B1-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C

در ادامه اخبار روز یکشنبه، فیلم‌های اکران «عید فطر» مشخص شد و شروع اکران این فیلم‌ها از چهارشنبه ۳۰ فروردین است. فیلم سینمایی «آهنگ دونفره» به کارگردانی «آرزو ارزانش»، فیلم سینمایی «دسته دختران» به کارگردانی «منیر قیدی»، فیلم سینمایی «سه کام حبس» به کارگردانی «سامان سالور» و فیلم سینمایی «باباسیبیلو» به کارگردانی «ادوین خاچیکیان» چهار فیلمی هستند که «عید فطر» اکران می‌شوند. 

در نهایت این‌که موزه هنر فیلادلفیا میزبان نمایشگاهی خواهد بود که موضوع آن مادران هنرمندان است و تابلو نقاشی مشهور مادری که لباس سیاه‌ بر تن دارد نیز به همین مناسبت پس از گذشت بیش از یک قرن در ایالات متحده آمریکا نمایش داده می‌شود.

قرار است در تابستان پیش ‌رو روزانه ۱۷۱ پرواز از روسیه به ترکیه انجام شود، بر این اساس پیش‌بینی می‌شود امسال در مجموع ۷ میلیون گردشگر روس به ترکیه سفر کنند و از آمار ۵.۵ میلیون نفری سال ۲۰۲۲ پیشی بگیرند.

این در حالی است که خبر صدور پروانه نمایش فیلم «های‌پاور» از سوی سازمان سینمایی اعلام شده است. 

روز یکشنبه گفت‌وگویی هم با معاون میراث‌فرهنگی اردبیل داشتیم که درباره بلاتکلیفی حریم محوطه تاریخی «قره حسنلو» توضیحاتی ارائه کرد و از طراحی یک سازه حفاظتی برای بنای خشتی آیینی کشف‌شده در این محوطه خبر داد.

همچنین برنامه‌های شب‌های قدر تلویزیون اعلام شد که در این لینک قابل مشاهده است. 

پیشنهادهایی برای خواندن:

«جنگ جهانی سوم» و «تفریق» در استانبول

«های‌پاور» به کارگردانی هادی محمدپور و تهیه‌کنندگی مهدی عظیمی و اباذر جوکار از جمله فیلم‌های دفاع مقدسی جشنواره فیلم فجر بود که سال گذشته رونمایی شد. این فیلم در تعطیلات نوروز و در شرایطی که هنوز اکران عمومی نشده، در تلویزیون به نمایش درآمد که البته یکی از تهیه‌کننده‌ها از این اتفاق چندان رضایتی نداشت.

فیلم سینمایی «جنگ جهانی سوم» به کارگردانی هومن سیدی و «تفریق» از مانی حقیقی در چهل و دومین جشنواره فیلم استانبول در کشور ترکیه حاضر هستند. جشنواره فیلم استانبول که دوره ۲۰۲۳ آن از ۷ تا ۱۸ آوریل (۱۹ تا ۳۰ فروردین) برگزار می‌شود در بخش مسابقه اصلی بین‌الملل خود امسال میزبان نمایش فیلم «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی است.

همچنین طرح مستندنگاری و پژوهش در کتیبه آرامگاه و سنگ مزار میر ابوالقاسم فندرسکی و سنگ مزار مشاهیر مدفون در این آرامگاه توسط گروه پژوهشی متون دوران اسلامی پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون انجام شد.

زن سیاه‌پوش گل سرسبد نمایشگاهی با موضوع مادر شد

این بازیگر که البته اعلام شد قرار نبوده در این برنامه صحبت کند، با تاکید بر این‌که سخنران نیست و با اشاره به طرح بعضی از انتقادها نسبت به عملکرد هنرمندان در چند ماه اخیر، یادآوری کرد: هفت ماه است که بعضی افراد مطالبی را مطرح می‌کنند مبنی بر این‌که باید در کنار مردم بود، در حالی که هنرمند همیشه دغدغه مردم را دارد و هنرمندی مانند کیومرث پوراحمد از قبل از انقلاب در کنار مردم بوده و تنها هم بوده و هرگز موج سوار نبوده است.

بر اساس داده‌های وزارت گردشگری و فرهنگ ترکیه، در دو ماه نخست سال ۲۰۲۳، بیش از ۵۰۰ هزار گردشگر روس به ترکیه سفر کردند که ۱۳ درصد از کل گردشگران خارجی به این کشور را تشکیل می‌دهد، این در حالی است که در ژانویه تا فوریه سال گذشته میلادی در مجموع ۲۴۶ هزار روس در ترکیه تعطیلات خود را سپری کرده بودند.

«های‌پاور» بعد از پخش تلویزیونی مجوز اکران سینمایی گرفت

ایسنا با هدف یادآوری پروتکل های اخلاق رسانه و همچنین هشدار درباره ضرورت پرهیز از پرداخت بی رویه به موضوعی مانند خودکشی ـ چه از سوی نهادهای مسوول پیگیری پرونده، چه متولیان رسانه و البته کاربران فضای مجازی ـ در گفت وگویی با محمد بلوری ـ از روزنامه نگاران باسابقه حوزه حوادث ـ ماجرای اخیر را به بحث گذاشته است. 

کاریکاتورهای فوتبالیست‌های مشهور جهان + تصاویر

بیشتر بخوانید: 

وقتی پوراحمد با مرتضی آوینی رفیق شد

 شهید سیدمرتضی آوینی، مستندساز، عکاس، روزنامه‌نگار، نویسنده که در ۲۱ شهریور سال ۱۳۲۶ در شهر ری متولد شده بود، در ۲۰ فروردین ۱۳۷۲ در ۴۵ سالگی در منطقه فکه خوزستان در اثر اصابت ترکش مین به شهادت رسید.  

در پژوهش کتابخانه‌ای چهل تن از مشاهیر آرمیده در این آرامگاه شناسایی و در پژوهش میدانی مزار و سنگ مزار بیست‌وچهار تن از آن‌ها شناسایی و مستندنگاری شد.  متأسفانه به مرور زمان و در پی مرمت‌های غیر اصولی،  مزار و سنگ مزار شانزده تن از این مشاهیر از بین رفته بنابراین در پژوهش میدانی سه کتیبه موجود در آرامگاه و سنگ مزار بیست‌وچهار شخصیت از مشاهیر شناسایی و مستندنگاری شده است.