انتشار ویدئویی نادر از کشتی تایتانیک

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112721035/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A6%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9

فیلم‌های ویدیویی کمیاب که کشتی تایتانیک را در کف اقیانوس اطلس نشان می‌دهد، دهه‌ها پس از کشف لاشه اقیانوس‌پیما و بیش از یک قرن پس از برخورد کشتی با کوه یخ و غرق شدن آن، منتشر شد.

در طول ۱۱ غواصی در ژوئیه ۱۹۸۶، فیلمی توسط دوربین‌ها روی یک شناور زیردریایی با سرنشین انسان و یک کشتی کوچک که از راه دور هدایت می‌شد، ثبت شد.

کشتی تایتانیک که در زمان ساخته شدن تصور می شد تقریبا غیرقابل غرق شده است، بزرگترین کشتی اقیانوس پیما در آن زمان بود که در تاریخ ۱۴ آوریل ۱۹۱۲ در اقیانوس اطلس هنگام اولین سفر خود از ساوتهمپتون انگلستان به نیویورک با یک کوه یخ برخورد کرد. بیش از ۱۵۰۰ نفر در این غرق شدن جان خود را از دست دادند که جهان را شوکه کرد و خشم ناشی از کمبود قایق‌های نجات را برانگیخت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این ویدئو از موسسه اقیانوس شناسی (WHOI) در حدود ۲ مایلی (۳ کیلومتری) زیر سطح اقیانوس و تنها چند ماه پس از کشف این کشتی غرق‌شده در سال ۱۹۸۵ گرفته شده است و بیشتر آن قبلاً برای عموم منتشر نشده بود.

موسسه اقیانوس شناسی «WHOI» در این باره گفت: «انتشار این فیلم نشان دهنده اولین باری است که انسان ها از سال ۱۹۱۲ به این کشتی بدفرجام نگاه می‌کنند و شامل بسیاری از صحنه‌های نمادین دیگر است». 

تیمی از «WHOI» و مؤسسه ملی اقیانوس شناسی فرانسه، این کشتی غرق شده را در اول سپتامبر ۱۹۸۵ در جنوب شرقی نیوفاندلند کانادا یافتند.

از زمان کشف، چندین فیلم مستند درباره لاشه غرق‌شده کشتی به نمایش گذاشته شده و چند کلیپ کوتاه از غواصی‌های اصلی پخش شده است اما این ویدئوی جدید و ۸۰ دقیقه‌ای، طولانی‌تر از فیلم های تدوین‌شده در یوتیوب خواهیم بود.

رونمایی از این فیلم جدید همزمان با اکران مجدد فیلم «تایتانیک» ساخته جیمز کامرون در بیست و پنجمین سالگرد اکران آن در سال ۱۹۹۷ است. این فیلم برنده ۱۱ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد.