انار در آثار کهن ایران

انار در آثار کهن ایران

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100100203/%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D9%87%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86انار در آثار کهن ایران

انار در آثار کهن ایران

این نمایشگاه در روز چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ به سنت آیین شب چله گشایش یافت و تا پایان دی ماه امسال همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۶ پذیرای بازدیدکنندگان است.

او در توصیف دیگر آثار این نمایشگاه با اشاره به اهمیت انار در دین اسلام، بیان کرد: با توجه به این‌که در سه آیه از قرآن کریم به انار اشاره شده است، نمایش سه اثر فاخر قرآن کریم با سوره‌های «انعام» و «الرحمن» که مزین به نام رمان است در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است. همچنین نسخه ارزشمند «عجایب المخلوقات» با توصیف خواص انار نیز در این مجموعه در معرض دید است.

انار در آثار کهن ایران

جبرییل نوکنده ـ رییس کل موزه ملی ایران ـ درباره نمایشگاه «نقش مایه‌های انار در آثار موزه ملی ایران» گفت: این نمایشگاه ۲۶ اثر با بازه زمانی حدود سه‌هزار سال پیش، یعنی از عصر آهن تا دوره قاجار را در برگرفته است. جلوه انار در زیورآلات زرین محوطه‌هایی همچون مارلیک، عمارلو، جوبن در استان گیلان درخشش خاصی به فضای نمایشگاه بخشیده است.

موزه ملی ایران نقش مایه‌های انار در آثار کهن ایران را برای یک ماه به نمایش گذاشت.

انار در آثار کهن ایران

انار در آثار کهن ایران

به گزارش ایسنا، موزه ملی ایران در پاسداشت ثبت جهانی آیین کهن «شب‌چله» (یلدا) در فهرست میراث ناملموس یونسکو آثاری را به نمایش گذاشته که روایت‌های متفاوتی از انار را در دوره‌های مختلف تاریخی بازگو می کنند که حاکی از ارزش این میوه در فرهنگ‌های کهن ایران زمین است.

انار در آثار کهن ایران