امن‌ترین و خطرناک‌ترین شهرها برای سفر

خطرات امنیتی در چندین مکان از جمله اوکراین، کلمبیا و ساحل افزایش یافته است. ساحل منطقه‌ای در شمال آفریقا است که بخش‌هایی از موریتانی، مالی، نیجر، چاد، سودان و سایر کشورهای این جغرافیا را در بر می‌گیرد. بر اساس همین نقشه، این منطقه ترکیبی از خطرات امنیتی «بالا» و «بسیار زیاد» را دربرمی‌گیرد.

امن ‌ترین شهرها: برداشت مسافران و میزان جرائم

شهرهایی که در ادامه به عنوان امن‌ترین مقاصد سفر معرفی می‌شوند، سوای این‌که براساس تحلیل شاخص‌های معین رتبه‌بندی شده‌اند، به برداشت و نظر تروریست‌ها نیز، کمترین میزان نگرانی را داشته‌اند.  

اما پنج شهر برتر از نظر «سلامت و ایمنی» در «شاخص ۱۰۰ مقصد برتر سال ۲۰۲۲ به انتخاب یورومانیتور متفاوت است. این رتبه‌بندی که در ماه دسامبر گذشته منتشر شد، «ثبات سیاسی و امنیت اجتماعی» را تجزیه و تحلیل کرد که با توجه به شاخص‌هایی چون، تأثیر کووید-۱۹ (مانند کل موارد ابتلا، مرگ‌ومیر و میزان واکسیناسیون) و همچنین تصادف‌ها و حوادث جاده‌ای، فساد دولتی و آمار تروریسم است.

«امن‌ترین شهرهای جهان»

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401110906248/%D8%A7%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%AE%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%A7%DA%A9-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%81%D8%B1

ایران نیز در نقشه خطر سفر (Risk Map) با رنگ زرد به معنای «خطر متوسط» مشخص شده است.

 امن‌ترین و خطرناک‌ترین شهرها برای سفر
نقشه امن‌ترین کشورها بر اساس ریسک امنیتی

۱. شارجه، امارات متحده عربی
۲.  دبی، امارات متحده عربی
۳.  دوحه، قطر
۴.  ابوظبی، امارات متحده عربی
۵. سنگاپور، سنگاپور

در این فهرست، شهرهای قاره آسیا و منطقه خاورمیانه بالاترین رتبه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند:

این نقشه منعکس‌کننده وضعیت شیوع کووید-۱۹ نیست که در حال حاضر در چین رخ داده است و بر سابقه شرایط مراقبت پزشکی در کشورهای سراسر جهان تمرکز دارد.

 امن‌ترین و خطرناک‌ترین شهرها برای سفر
نقشه امن‌ترین کشورها بر اساس ریسک پزشکی

در این فهرست، که بر اساس میزان جرمِ ثبت‌شده در پایگاه داده جهانی «Numbeo» جمع‌آوری شده است، آسیا و اروپا در رتبه‌بندی «ایمن‌ترین» نقاط جهان، بالاترین جایگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و شهر تایپه در تایوان بالاترین امتیاز را به خود اختصاص داده، در حالی که بوئنوس آیرس در آرژانتین، پایین‌ترین رتبه را کسب کرده است.

در این نقشه کشورهایی که با رنگ بنفش مشخص شده‌اند، تنوع متغیری در ریسک پزشکی دارند که می‌تواند به معنای تفاوت در سطح مراقبت و خدمات پزشکی بین شهرها و مناطق روستایی باشد که ایران نیز یکی از این کشورهاست.

به گزارش ایسنا، ایمن‌ترین شهرهای جهان بر اساس مؤلفه‌های گوناگون معرفی می‌شوند. مواردی که باید در هنگام بررسی امن‌ترین شهرها در نظر گرفت، در عوامل مختلفی خلاصه می‌شود، از جمله ایمنی هنگام راه رفتن به تنهایی در شب، نگرانی درباره حملات خشونت‌آمیز و میزان جرم و جنایت.

این نقشه نشان می‌دهد که یمن، سوریه، عراق، افغانستان، کره شمالی و بخش‌هایی از آفریقا دارای ریسک پزشکی «بسیار بالا» هستند که یا سیستم‌های مراقبت بهداشتی در این کشورها تقریباً وجود ندارد یا خدمات درمانی و پزشکی با مالیات به شدت مضاعفی ارائه می‌شود.

 امن‌ترین و خطرناک‌ترین شهرها برای سفر

 امن‌ترین و خطرناک‌ترین شهرها برای سفر

نقشه خطر سفر منتشر شده در سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از آمریکای شمالی و اروپای غربی و همچنین کشورهایی، مانند ترکیه، ژاپن، سنگاپور و امارات متحده عربی از «کمترین خطرات پزشکی» برخوردار هستند.

از ابتلا به کووید-۱۹ گرفته تا گرفتار شدن در کولاک یا آتش‌سوزی، این روزها سفر می‌تواند کاری پرخطری باشد، اما این موضوع در واقع به مقصد شما بستگی دارد و این‌که شما چگونه خطر و امنیت را تعریف می‌کنید.

حدود ۲۵ نقطه در سراسر جهان دارای خطرات امنیتی “ناچیز” هستند: ساموآی آمریکایی، آندورا، آنگویلا، جزایر ویرجین بریتانیا، کیپ ورد، جزایر کیمن، جزایر کوک، دانمارک، فنلاند، گرینلند، ایسلند، کیریباتی، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، جزایر مارشال، موناکو، نائورو، نروژ، سن مارینو، سیشل، اسلوونی، سوئیس، تورکز و کایکوس، تووالو و والیس و فوتونا.

 شرکت ینترنشنال اس. اُ. اس، خطرات امنیتی مقاصد سفر و گردشگری را نیز ارزیابی می‌کند که شامل جرم و جنایت و همچنین خشونت سیاسی، همچون تروریسم و جنگ، ناآرامی اجتماعی و حساسیت در بلایای طبیعی است. بر این اساس، نروژ، فنلاند، سوئیس، دانمارک دارای بالاترین سطح امنیت برای سفر هستند.

امن‌ترین شهرها: سیاست و سلامت

برخی از کشورها سطوح خطر متفاوتی در داخل مرزهای خود دارند. برای مثال، این نقشه نشان می‌دهد که بیشتر مناطق مصر دارای خطرات امنیتی «بالا» است، اما خطرات امنیتی در قاهره و مناطق شرق رود نیل کمتر است. مکزیک دارای ترکیبی از خطرات «متوسط» و «بالا» در نقشه است، در حالی که مرزهای تایلند با میانمار، مالزی و کامبوج نسبت به بقیه کشور، خطرناک‌تر از سایر نقاط این کشور است.

امن‌ترین شهرها: ریسک پزشکی

گزارشی از شرکت امنیت مسافرتی اینترنشنال اس. اُ. اس (International SOS) نه تنها خطرات بیماری‌های عفونی را تجزیه و تحلیل می‌کند، بلکه عواملی را که می‌تواند بر مراقبت‌های پزشکی تأثیر بگذارد، از جمله کیفیت خدمات تخصصی و اورژانسی و در دسترس بودن داروها را نیز تجزیه و تحلیل کرده است.

امن‌ترین شهرها: ریسک امنیتی

«ویتالیج ولادیکین»، مدیر ارشد شرکت تحقیقاتی یورومانیتور اینترنشنال (Euromonitor International) در این باره گفت: «خاورمیانه، چهار جایگاه اول را به خود اختصاص داده است، در حالی که سنگاپور از نظر رده ثبات سیاسی در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ در رتبه اول قرار دارد. سلامت و ایمنی یکی از شش فاکتوری است که در این فهرست برای به‌دست آوردن شاخص سالانه مقاصد امن شهری استفاده می‌شود.»