اماکن تاریخی هرمزگان شرایط خوبی ندارند/تشکیل مجمع خیرین مرمت آثار تاریخی را دنبال می‌کنیم

محسنی افزود: بخش دوم اپلیکیشن ارگ هرمزگان شامل این است که گردشگر از همان مسیر بخواهد خدماتی را خریداری کند مثلاً هتلی را رزرو کند، مسیر گردشگری دریایی را مشخص کند و برای خودش بلیت بخرد و هرکجا بخواهد برود می‌تواند از این اپلیکیشن این خدمات را بگیرد.

وی با اشاره به اینکه اماکن تاریخی هرمزگان شرایط خوبی ندارند، اظهار کرد: چندین قرن از قدمت آثار تاریخی می‌گذرد و شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان هرمزگان کمک می‌کند که بیشتر در شرایط تخریب قرار بگیرند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان هرمزگان در خصوص برنامه و اهداف خود برای رسیدن هرمزگان به جایگاهی که مستحق آن در حوزه گردشگری گفت: هرمزگان با توجه به شرایط جغرافیایی و نقطه استراتژیکی که دارد و به لحاظ قرار گرفتن در نقطه تلاقی سه آب مهم؛ آب‌های همیشه نیلگون خلیج‌فارس، آب‌های دریای عمان و همچنین از شرق استان، اتصال به آب‌های اقیانوس هند، در ایران بی‌نظیر است و هیچ استانی در ایران نداریم که این وضعیت را داشته باشد، لذا باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

محمد محسنی صبح امروز (۲۴ بهمن ماه) در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این پرسش که چرا استان هرمزگان با این‌همه ظرفیت‌های بالقوه گردشگری به جایگاه واقعی خود، دست نیافته است، اظهار کرد: گردشگری به‌صورت علمی و روش‌های متداول دنیا، در ایران تجربه نشده است این شاید برمی‌گردد به سال‌های قبل که به‌صورت کاربردی و اجرایی روی مقوله گردشگری کار نشده و اگر هم می‌بینیم هرمزگان و ایران سهم واقعی خود را از بازار و صنعت پردرآمد گردشگری نگرفته از این حیث است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان افزود: کارکرد برنامه مذکور این است که هرکسی به‌محض اینکه در مرز جغرافیایی استان هرمزگان قرار بگیرد و بخواهد وارد استان شود یک پیامک خوش‌آمدگویی به آن شخص ارسال و این نرم‌افزار و اپلیکیشن به وی معرفی می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان ادامه داد: در این راستا اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان یکی از برنامه‌های اصلی خودش را آموزش قرار داده و از جامعه محصلان، کار را شروع خواهیم کرد.

محسنی ادامه داد: ولی به‌صورت اختصاصی باید یک سند گردشگری برای استان تدوین شود که در قالب اطلس جامع گردشگری استان هرمزگان دبیرخانه‌ای را با یک تیم قوی دانشگاهی، افراد فعال و دوستداران حوزه گردشگری و صنایع‌دستی راه‌اندازی کردیم و اطلاعات و داده‌های مربوط به اطلس جامع گردشگری به‌زودی بارگذاری خواهیم شد تا هم نیازهای استان در سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را احصاء کند و هم مرجعی برای رجوع فعالان و کسانی که علاقه‌مند به فعالیت در این سه حوزه هستند، باشد.

ایسنا/هرمزگان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان هرمزگان گفت: چندین قرن از قدمت آثار تاریخی می‌گذرد و شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان هرمزگان کمک می‌کند که بیشتر در شرایط تخریب قرار بگیرند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان در خصوص برنامه‌ها برای شناخت ظرفیت‌ها و نقاط قوت در حوزه گردشگری عنوان کرد: بعد از مبحث آموزش جامعه، آشنایی با حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است یعنی شخصی که بخواهد در این حوزه‌ها فعالیت بکند باید این حوزه‌ها را ببیند و بشناسد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان در مورد برنامه‌هایش برای حفظ آثار تاریخی استان گفت: استان هرمزگان ۳۹۱ اثر تاریخی به نام خودش ثبت کرده که شامل ۲۸۳ اثر غیرمنقول ابنیه و امکان است و مابقی آثار ناملموس، طبیعی است.

محسنی افزود: در این راستا، برنامه بعدی این اداره کل، آموزش کارکنان دولت در ادارات و سازمان‌ها خواهد بود که با هماهنگی‌های انجام‌شده این آموزش در بسته آموزشی کارکنان لحاظ خواهد شد یعنی به‌عنوان یک سرفصل آموزشی برای پرونده امور اداری آن‌ها مؤثر خواهد بود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112418257/%D8%A7%D9%85%D8%A7%DA%A9%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%B2%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AE%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D8%B4%DA%A9%DB%8C%D9%84-%D9%85%D8%AC%D9%85%D8%B9-%D8%AE%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B1%D9%85%D8%AA

محسنی افزود: در همین راستا مربیان و مروجین صنعت گردشگری و صنایع‌دستی استان بر اساس فرآیند، پروتکل، برنامه و تقویم آموزشی که با اداره‌کل آموزش‌وپرورش منعقد می‌شود و بر اساس زمانی که اداره‌کل آموزش‌وپرورش مشخص می‌کند، در مراکز آموزشی الفبای کار حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را به محصلان آموزش می‌دهند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان با اشاره به اینکه  اداره‌ای که بخواهد حوزه مأموریتی خودش را به‌خوبی دنبال کند، باید سازمان‌های همکاری را که در سطح استان و کشور دارد با حوزه خودش آشنا کند، ادامه داد: باید همکاران، ادارات و ارگان‌های دیگر با حوزه مأموریتی ما آشنا شوند و بدانند که مقوله گردشگری و کارکرد آن در جامعه چیست.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان افزود: در اطلس جامع گردشگری سرانه‌های متفاوت در سه حوزه احصا می‌شود به‌طور مثال نیاز استان هرمزگان تا ۱۰ یا ۱۵ سال دیگر در حوزه اقامت یا هتل ۵ ستاره ۱۰ هزار تخت خواب است که این تعداد با مراجعه شش سرمایه‌گذار تکمیل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اپلیکیشن ارگ هرمزگان شامل دو بخش است، ادامه داد: یک بخش شامل اطلاعات است که گردشگر باید بداند کدام مسیر برود و چه شهرستان و زیرساخت‌هایی وجود دارد که شامل اطلاعات عمومی و وظیفه حاکمیت است و به تبع آن اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باید اطلاع‌رسانی کند.

وی با اشاره به اینکه ما سندی نداریم که محل و مرجع رجوع فعالیت در این سه حوزه باشد، افزود: به‌صورت پراکنده خیلی از عزیزان زحمت و تلاش کردند، چه مدیران قبل، چه ادارات همکار و چه مدیران استانی تلاش‌های خیلی زیادی کردند و جای تشکر دارد.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط خاص آب و هوایی که چندین ماه کل کشور را فرا گرفته است، استان هرمزگان و استان‌های جنوبی بهترین فرصت برای امکان و فعالیت گردشگری را دارند، اظهار کرد:  هر حوزه کاری که می‌خواهد از وضعیت مطلوب بازار حوزه اختصاصی خودش برخوردار باشد باید جامعه را مهیا و آماده آن فعالیت کند، ضمن اینکه باید فرهنگ آن حوزه را نهادینه و فرهنگ‌سازی کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان با اشاره به اینکه مهم‌ترین مؤلفه‌ای که در حوزه فرهنگ‌سازی و ایجاد یک باور در اجتماع تاثیر دارد آموزش است، تصریح کرد: می‌بینیم در دنیا، کشورهای مختلف سهم خودشان یا بیشترین درآمد را از حوزه گردشگری دارند به این جهت است که کشورهای مذکور در حوزه آموزش خوب کار کرده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان با اشاره به اینکه تشکیل مجمع خیرین مرمت آثار را درصورتی‌که با قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌های بالادستی و جاری کشور در تضاد نباشد، دنبال می‌کنیم، افزود: ان‌شاءالله این طرح را عملی کنیم و قطعاً خیرین بسیاری در استان هرمزگان داریم که علاقه‌مند به همکاری و کمک در دولت و خواهان این هستند که از اماکنی که متعلق به گذشتگان است صیانت و حفاظت کنند.

محسنی افزود: دولت برنامه‌هایی برای حفظ این آثار تاریخی دارد ولی برای مرمت کامل و بهینه‌سازی اماکن و آثار باید به سمت علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برویم.

وی اظهار کرد: بعداز این شش سرمایه‌گذار بر اساس برنامه‌ریزی و اطلاعات و داشته‌های استانی که در اطلس جامع است به نفر هفتم اعلام می‌شود که سرانه خالی برای سرمایه‌گذاری در حوزه اقامت و هتل نداریم لذا باید به حوزه‌های دیگر مراجعه کند.  

وی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌ای با اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان تدوین شده، عنوان کرد: با مدیرکل آموزش‌وپرورش استان هماهنگ کردیم که مفادی برای آموزش قابل‌قبول برای گروه سنی مختلف در نظر بگیرد.

محسنی بابیان اینکه در این کشورها آموزش‌های لازم به محصلان در گذشته ارائه شده و هم‌اکنون آن محصلان مجریان، فعالان و مدیران حوزه گردشگری هستند، خاطرنشان کرد: پس انتظار هم همین است که موفق باشند و درآمد لازم را از حوزه گردشگری داشته باشند.

محسنی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه طرحی در دست بررسی است که هنوز در کشور اتفاق نیفتاده است، ادامه داد: همان‌طوری که مساجد، مدارس و مراکز بهداشتی ما نیاز به خیرین دارد به نظر من آثار تاریخی و تمدن و داشته‌های فرهنگی و کهن ما در استان و کشور نیاز به خیرین دارد.

محسنی در خصوصی اطلاع گردشگران از فضاهای گردشگری و تبدیل روش سنتی به هوشمند محوری گفت: بر اساس سیاست‌های ابلاغی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مبنی بر تغییر روش ارائه خدمات از سنت محوری به هوشمند محوری و بر اساس ظرفیت علمی و دانشگاهی استان هرمزگان و مراجعه به این مراکز و فعالان حوزه گردشگری و صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی یک اپلیکیشن راهنمای گردشگری تحت عنوان ارگ هرمزگان در دست تدوین است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان ادامه داد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی در قالب احیا و بهره‌برداری این آمادگی را دارد که اماکن و بناهایی که خود فی النفسه جزء جاذبه‌های گردشگری هستند به محلی برای فعالیت سرمایه‌گذاران تبدیل کند و از سرمایه‌گذارانی که بخواهند از این مراکز صیانت، حفاظت، احیا و بهره‌برداری کنند، حمایت می‌کند.