اسماعیلی: برپایی هفته فرهنگی سرآغاز همکاری‌های گسترده ایران و تاجیکستان است

ملت های تاریخی و تمدن آفرین پرچمدار دوستی تمدن ها

شاهد فصل جدیدی در روابط فرهنگی ایران و تاجیکستان هستیم

رئیس شورای هنر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت آغاز هفته فرهنگی تاجیکستان در شهرهای مختلف تهران، تبریز و شیراز، خاطرنشان کرد: هویت فرهنگی تاریخی و مهمتر از آن علقه های مشترک، دو ملت ایران و تاجیکستان را به یکدیگر نزدیک کرده است.

وی با اشاره به عضویت ایران در پیمان شانگهای، گفت: در میان پروتکل های عضویت در این پیمان دو پروتکل فرهنگی و رسانه ای به امضا رساندیم که دورنمای خوبی برای همکاری های منطقه ای فراهم می کند.

وی از آمادگی تمامی زیرمجموعه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای همکاری با نهادهای فرهنگی کشور تاجیکستان خبر داد و گفت: در این زمینه تولید فیلم های مشترک و معرفی شخصیت های بزرگ تاریخی می تواند در دستور کار دو کشور قرار گیرد.

علقه های مشترک، دو ملت ایران و تاجیکستان را به هم نزدیک کرده است

در ادامه این مراسم وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان هم با اشاره به روابط فرهنگی تاجیکستان با ایران گفت: در یکسال اخیر شاهد فصل جدیدی در روابط میان دو کشور هستیم.

اجرای موسیقی های سنتی کشور تاجیکستان با حضور هنرمندان تاجیک و همچنین شعرخوانی شعرای تاجیک از جمله برنامه های جانبی این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری بود.

اسماعیلی: برپایی هفته فرهنگی سرآغاز همکاری‌های گسترده ایران و تاجیکستان است

وی با یادآوری سفر خود به شهر سمرقند گفت: وقتی در سمرقند که مردمان آن عمدتا تاجیک و فارسی زبان هستند قدم می زنیم، یاد و خاطره شهر اصفهان و میدان حضرت امام به ذهن متبادر می شود و همین میراث فرهنگی است که کشورهای ما را به یکدیگر پیوند می دهد.

اسماعیلی با اشاره به برپایی هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران گفت: برپایی هفته های فرهنگی میان کشورها، جوامع و جوان های ما را با میراث فرهنگی مشترک آشنا می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: تعامل فرهنگی با کشور تاجیکستان از نخستین روزهای کاری وزارت فرهنگ در دولت سیزدهم، در دستور کار قرار گرفت که این امر به خاطر علقه تاریخی میان مردم ایران و تاجیکستان است.

رئیس شورای هنر کشور همچنین ابراز امیدواری کرد: برپایی هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران سرآغاز همکاری های گسترده فرهنگی میان دو کشور باشد.

به گزارش ایرنا، هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در ایران پس از چهارده سال وقفه با حضور وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان در منطقه فرهنگی گردشگری اراضی عباس‌آباد تهران گشایش یافت.

این رویداد فرهنگی شامل اجرای برنامه توسط گروه‌های هنری از جمله گروه نمایش، گروه موسیقی، قرائت شعر توسط شعرای تاجیکستانی و برگزاری نمایشگاه نقاشی، عکس، هنرهای دستی و لباس‌های ملی آن کشور می‌شود.

زلفیه دولت زاده ادامه داد: ارزش های مشترک زبانی و تاریخی، ملت های تاجیکستان و ایران را به هم پیوند می دهد و زمینه تقویت مناسبات فرهنگی دو کشور را فراهم می آورد. 

اسماعیلی: برپایی هفته فرهنگی سرآغاز همکاری‌های گسترده ایران و تاجیکستان است

وی تاکید کرد: ملت های تاریخی در گذشته تمدن آفرین بوده اند و امروز در مواجهه با چالش های جهانی، پرچمدار دوستی تمدن ها هستند. 

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی دولت در عین حال تاکید کرد: یکی از اولویت ها در حوزه دیپلماسی فرهنگی، اتکا به زبان فارسی و میراث تاریخی و فرهنگی مشترک با کشورهای مختلف به خصوص کشور دوست و برادر تاجیکستان است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد، برپایی هفته فرهنگی تاجیکستان تا سال ها در خاطر علاقه مندان به فرهنگ و هنر باقی بماند.

اسماعیلی همچنین با اشاره به همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بنیاد سعدی در گسترش زبان آموزی فارسی در نقاط مختلف جهان گفت: امروز این همت در کشور وجود دارد که پاسداشت زبان فارسی با جدیت پیگیری شود.

هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در ایران با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان و سفارت تاجیکستان در ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از روزهای آینده نیز در شهرهای شیراز و تبریز برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی، دوشنبه شب – یازدهم مهرماه – در آئین افتتاحیه «هفته فرهنگی تاجیکستان» در باغ هنر تهران، با اشاره به رویکرد جدید دولت مردمی در حوزه سیاست خارجی، گفت: طی یکسال اخیر بیش از هشت وزیر فرهنگ از کشورهای مختلف منطقه در تهران حضور پیدا کرده‌ و در قالب چندین سفر با وزرای فرهنگ سایر کشورها دیدار و مذاکراتی صورت گرفته است که در راستای این دیدارهای مشترک، تفاهم‌نامه های فرهنگی و هنری خوبی به امضای طرفین رسید.

وزیر فرهنگ تاجیکستان با اشاره به پرپایی هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران گفت: چنین رویدادهای فرهنگی در تقویت روابط دو جانبه نقشی بی بدیل بازی می کند. 

در آیین افتتاحیه این رویداد بزرگ فرهنگی هنری، نظام‌الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در ایران و جمعی از هنرمندان تاجیکستان و ایران نیز حضور داشتند. 


منبع: https://www.irna.ir/news/84903410/%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88

اتکا به زبان فارسی و میراث تاریخی و فرهنگی مشترک

تاکید بر تعامل فرهنگی با تاجیکستان از ابتدای قبول مسئولیت 

برپایی هفته فرهنگی سرآغاز همکاری های گسترده فرهنگی دو کشور

اسماعیلی: برپایی هفته فرهنگی سرآغاز همکاری‌های گسترده ایران و تاجیکستان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی دولت و رییس شورای هنر آمادگی وزارت خانه فرهنگ و نهادهای تابعه و دیگر بخش های مدیریت فرهنگی و هنری ایران را برای همکاری های همه جانبه فرهنگی با تاجیکستان اعلام می کنم.

اسماعیلی: برپایی هفته فرهنگی سرآغاز همکاری‌های گسترده ایران و تاجیکستان است

اسماعیلی در ادامه به سابقه دیرینه تعاملات فرهنگی ایران و تاجیکستان هم اشاره کرد و گفت: علاوه بر مراودات معمول فرهنگی، ایران و تاجیکستان به طور مشترک در دو نهاد بین المللی فرهنگی موسسه فرهنگی اکو و «ایتاب» که حدود ده سالی می‌شود با حضور سه کشور فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان تشکیل شده، عضویت دارند.

وزیر فرهنگ تاجیکستان همچنین از حضور هنرمندان تاجیک در جشنواره تئاتر فجر و حضور و بازدید اهالی فرهنگ تاجیکستان از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان نمونه هایی از تبادلات فرهنگی تاجیکستان و ایران یاد کرد.