از ضرغامی و شجریان تا وضعیت سلامت رضا بنفشه‌خواه

واکنش چند انتشارات به یک اپلیکیشن: کار نمی‌کنیم!

دخترهایی که در خرمشهر می‌جنگیدند!

بشنوید/وقتی که شعر مشیری با صدای اصفهانی رنگ و بوی محرمی پیدا کرد!

پیشنهادهایی برای خواندن:

کتیبه‌های فارسی عاشورایی در پاکستان

«نسل عاشورایی» برای احیای نوحه‌های قدیمی چه کرد؟

موزه‌ها تاسوعا و عاشورا تعطیل‌اند

با احمد عزیزی که از چهارشنبه شب در برنامه «نوای عرشیان، مشق فرشیان» مجلس تعزیه اجرا می‌کند، گپ‌وگفتی داشتیم. او تاکید کرد که تعزیه صرفا سوگواری نیست بلکه درس زندگی است و از جنبه‌های کاربردی تعزیه در زندگی امروز گفت.

رضا بنفشه‌خواه، هنرمند پیشکسوت کشورمان حدود یک ماه است به دلیل درد شدید در ناحیه کمر در منزلش در استراحت مطلق به سر می‌برد و تحت درمان است. درباره آخرین وضعیتش به ایسنا گفت: درد کمر و پاهایم به حدی زیاد است که حتی نمی‌توانم راه بروم. طبق گفته پزشکم باید صبر کنم تا ان‌شاءالله مشکلم برطرف شود.

پینوکیو و خاله سوسکه را به قهوه‌خانه بردند!

همچنین اجرای نمایش «تجریش جنوبی»، تغییر ساعت اجرای «خانم آوازخوان کله‌طاس»، رونمایی از پوستر نمایش «شیرعلی»، دوره آموزش ایوب آقاخانی در زمینه نمایشنامه‌نویسی و پایان فیلمبرداری «دار ودسته دارابی‌ها» از جمله دیگر خبرهای تئاتر و سینما بود.

آخرین وضعیت سلامت رضا بنفشه‌خواه از زبان خودش

اینجا از نخل‌ها گلاب می‌گیرند!

تعزیه صرفا سوگواری نیست

ناعکاسی عنوان پروژه‌ای است که سومین مجموعه آن با عکس‌های امیرحسین محمد کریمی با عنوان «هزارتو»، عصر روز چهارشنبه در گالری محیطی خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. نمایشگاه عکس «هزارتو» تا ۲۴ مردادماه میزبان علاقه‌مندان است.

همچنین یک فعال میراث فرهنگی از تخریب و نابودی کاشی‌های مسجد وکیل شیراز براثر فرسودگی مصالح، تغییرات اقلیمی و بی‌توجهی در مرمت و حفاظت خبر داد.

تقدیر از داود فتحعلی‌بیگی، اظهارات جدید ضرغامی درباره محمدرضا شجریان، هنگامه قاضیانی و منوچهر آتشی، آخرین وضعیت سلامت رضا بنفشه‌خواه از زبان خودش، بازپخش مختارنامه در شبکه نمایش خانگی و اظهارات جبلی درباره آن، کنسرت جدید کیهان کلهر، کتیبه‌های فارسی عاشورایی در پاکستان، تخریب کاشی‌های مسجد وکیل شیراز و تعطیلی موزه‌ها در تاسوعا و عاشورا از اخبار فرهنگی هنری چهارم مردادماه بود.

در ادامه انتشار سریال‌های تلویزیون در نماوا، این پلتفرم سریال «مختارنامه» را به آرشیو خود اضافه کرد. ضمن اینکه قسمت‌های سریال «مختارنامه» هم‌اینک در تلویبیون هم قابل دسترسی است.

تب «اوپنهایمر» / فیلم «نولان» را می‌توان در ایران دید؟

کیهان کلهر (موسیقی‌دان و نوازنده چیره‌دست کمانچه) جدیدترین کنسرت خود را در شهر زوریخ روی صحنه خواهد برد. این هنرمند پیشکسوت در ۱۵ ماه سپتامبر مصادف با ۲۴ شهریورماه کنسرت «آوای امید» ‌ را اجرا خواهد کرد. کیا طبسیان (نوازنده سه‌تار) و بهنام سامانی (نوازنده سازهای کوبه‌ای) در این اجرا کلهر را همراهی خواهند کرد.

کتاب‌هایی درباره ابعاد عاشورا

از ادبیات و کتاب بخوانید: 

رئیس سازمان صداوسیما نیز درباره پخش «مختارنامه» در روزهای تاسوعا و عاشورا اظهار کرد: تولیدات فاخر و حتی تولیدات عادی، مِلک صداوسیما هستند و هزینه‌های سنگینی برای تولید آن‌ها صورت گرفته است. صداوسیما حق خودش می‌داند که هر زمان خواست از آن‌ها استفاده کند. آن چیزی که برای ما اهمیت دارد داستان اثر فاخر است.

اظهارات جدید ضرغامی درباره شجریان، هنگامه قاضیانی و منوچهر آتشی

ثبت‌نام اربعین درحالی قرار بود از سوم مردادماه آغاز شود، که سامانه ثبت‌نام آن با مشکل فنی مواجه شد و به نوعی روند نام‌نویسی را در نخستین روز مختل کرد. معاون عتبات سازمان حج و زیارت اکنون از رفع مشکل فنی این سامانه خبر داده است. به گفته او، متقاضیان می‌توانند با ورود به سامانه سماح تاریخ سفر و مرز خروج خود را انتخاب و روند بیمه اربعین را تکمیل کنند. همچنین متقاضیان می‌توانند برای نام نویسی به دفاتر خدمات زیارتی مراجعه کنند.

در ادامه، عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی‌ و گردشگری از شناسایی و بررسی کتیبه‌های عاشورایی در آرامگاه گردیزی در پاکستان خبر داد.

فرش قرمز «ونیز» خالی نخواهد ماند؟!

 از بازپخش مختارنامه در شبکه نمایش خانگی تا اظهارات جبلی درباره آن

«هیأت‌ها را کنسرت نکنیم» اما همه ماجرا این نیست

به گزارش ایسنا، روز چهارشنبه چهارم مردادماه  برنامه «محرم در آینه آیین‌ها» برگزار شد و داود فتحعلی‌بیگی در این برنامه برای اجرای تعزیه‌هایش تقدیر شد و گفت: تعزیه زیاد اجرا کرده‌ام، در یکی از این تعزیه‌ها نقش حُر را داشتم و آن را برای خودم نگه داشتم، بلکه شفیعم باشد.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1402050403045/%D8%A7%D8%B2-%D8%B6%D8%B1%D8%BA%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%D8%A8%D9%86%D9%81%D8%B4%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87

وقتی تعزیه کیارستمی تماشاگر اروپایی را تحت‌تاثیر قرار داد

کنسرت جدید کیهان کلهر

در نهایت این‌که باستان‌شناسان مجموعه‌ای از ظروف شیشه‌ای رومی را در بین لاشه‌های یک کشتی غرق‌شده کشف کردند.

از «تجریش جنوبی» تا چند خبر دیگر از تئاتر و سینما

عزت‌الله ضرغامی نیز در اظهارات اخیر خود در برنامه «مهلا» درباره ممنوعیت پخش آثار محمدرضا شجریان از تلویزیون که در زمان ریاست او بر صداوسیما رخ داد، توضیح داد که این اتفاق خواسته خود زنده‌یاد شجریان بوده است. او همچنین اظهاراتی درباره هنگامه قاضیانی و منوچهر آتشی داشت. 

طبق دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تمام مکان‌های تاریخی از جمله موزه‌ها، کاخ‌موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی در روزهای پنجشنبه و جمعه، پنجم و ششم مردادماه ۱۴۰۲ همزمان با تاسوعا و عاشورا، تعطیل هستند.

نمایشی از «هزارتو»ی انزوا

تخریب کاشی‌های مسجد وکیل شیراز 

نام‌نویسی اربعین ممکن شد