از تهران تا توکیو – ایسنا

سفارت ژاپن در تهران که بر اساس بازدید یکی از دیپلمات‌هایش از برگزاری چنین نمایشگاهی خبر داده، توضیح داده است که خاستگاه تولید این ۵۰ اثر که بیشتر سفال هستند، شهرهای کاشان و نیشابور و در فاصله قرن نهم تا سیزدهم بوده که در بین آن‌ها آثاری با تکنیک زرین‌فام نیز مشاهده می‌شود.

از تهران تا توکیو

به گزارش ایسنا، این نمایشگاه در شهر توکیو و در موزه‌ای برگزار شده که بنیانگذار آن، «ماتسوئوکا سیجیرو» آثار آن را از تهران جمع‌آوری کرده و برای مدت محدودی به نمایش گذاشته است. نمایشگاه از دوم اسفندماه ۱۴۰۱ برپا شده و تا ۱۴ خردادماه ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

از تهران تا توکیو

از تهران تا توکیو

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022214025/%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D8%AA%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%88

«ایران تحسین‌برانگیز» نام نمایشگاهی است که این روزها در موزه «ماتسوئوکا» در ژاپن برگزار شده است. نمایشی از ۵۰ اثر تاریخی که از قرن نهم تا سیزدهم میلادی به جای مانده‌اند.

زرین‌فام یک تکنیک سفالگری است که بدون استفاده از طلا، رنگ طلایی تولید می‌کند. اگرچه بین قرن‌های ۱۰ تا ۱۳ میلادی این روش در ایران و خاورمیانه رایج شد، اما به تدریج منقرض شد. با این وجود، در سال‌های اخیر روش اجرای آن به شکلی محدود در ایران احیا شده است. در ژاپن نیز «کاتو تاکوئو»، سفال زرین فام را احیا کرده است و فرزند او که این هنر را به ارث برده علاوه‌ بر خلق آثار جدید، به عنوان پل تبادلات فرهنگی بین ژاپن و ایران فعال است.  

از تهران تا توکیو